Ljudi i vreme

Vreme broj 451, 28. avgust 1999.

 

Izjava nedelje

"Strani ulagači su sigurni za svoj kapital i stalno nas posećuju, uprkos sankcijama, ali mi smo za dobru i poštenu razmenu rada..."

Branislav Ivković,

ministar za nauku i razvoj u Vladi Srbije, u emisiji "Pres plus" kragujevačke televizije "Kanal 9"


NENAD ŠAPONJA,
književni kritičar, prikazao je zbirku pesama "Udes ravnoteže" Zorana Slavića: "U simboličkoj nepogodi oca koju razrešava pesnički glas sina, kroz refleksiju i sumnju i lirskoj evokaciji prošlog naspram sadašnjeg, autor istražuje ta dvojstva." ("Večernje novosti")

NOVAK KILIBARDA,
lider Narodne stranke, faksom je zahtevao da se "Glas Crnogorca" pokaje: "Gospodinu GORANU DANILOVIĆU, glavnom i odgovornom uredniku "Glasa Crnogorca", Podgorica, Njegoševa 27

Iako sam navikao na gusarski odnos 'Glasa Crnogorca' prema meni kao javnoj ličnosti, ipak sam zaprepašćen Vašom odlukom da u br. 67 objavite moj više godina star intervju bez napomene odakle ste ga uzeli i s kojim ciljem radite taj neprofesionalni posao.

Shodno hrišćanskom znamenju kojim obilježavate svoje glasilo, očekujem da ćete u sljedećem broju objaviti riječ svoga kajanja."

GORAN DANILOVIĆ,
glavni i odgovorni urednik "Glasa Crnogorca", ne spori da je njegov list preneo ono što je g. Novak Kilibarda pre deset-jedanaest godina izjavio za "Dugu": "Gospodin Novak Kilibarda i njegov javni opus za 'Glas Crnogorca' nije zakopano blago na udaljenom pustom ostrvu, nego površinski kop u neposrednoj blizini. I, kada smo već na polju metaforike, teško da ja ličim na Sandokana, a i Vi ni u kome slučaju ne podsjećate na Marijanu.

Prenošenje deset godina starog intervjua sa Vama moglo je poremetiti Vaša novouspostavljena prijateljstva, a kod ogromnog dijela crnogorske javnosti izazvati možda i animozitet prema Vama. Jednostavno rečeno, umalo da vas iskompromitujemo kod onih čije pamćenje ne seže tako daleko, što nam, svakako, nije bila namjera. Biće mi drago ako ovo dvostruko izvinjenje može amortizovati eventualnu materijalnu štetu nastalu objavljivanjem onoga što ste mislili prije deset godina.

Uvijek smo spremni da uz to objavimo i ono što mislite danas, uz napomenu o roku trajanja tog mišljenja."

JOVANA,
folk pevačica, na pitanje "Sveta" kakav je njen mladić iz snova, kaže:

"Meni je najbitnije da ima dušu, da je sladak, da me voli i poštuje. Važna mi je duhovna lepota, ali je dobro da poseduje i neke nekretnine. Najbolje bi bilo da nije sa estrade već da je biznismen ili sportista."

VESNA KARADŽIĆ,
modni novinar, zamenik glavnog i odgovornog urednika lista "Ana" i autor, modni selektor i umetnički direktor "Tivatskog leta 99" (biografski podaci preuzeti iz "Borbe"): "Baviti se modom znači odmah biti viđen, primećen i identifikovan, i to je bila neka odskočna daska za neke druge uspehe, zanimanja, kontakte i sve opstalo što uz to ide. Onda sam jednostavno želela da zaštitim modu, ne kao igru krpica i čarobni svet tih krpica već modu kao segment umetnosti, kao neraskidiv deo pozorišta, pre svega scene, jer ja tvrdim da je modna pista izrasla iz pozorišne scene i da su pokreti, odnosno sva kretanja na modnoj pisti nešto što se nekad i u nekim situacijama dešava i na pozorišnim daskama. A onda je to izraslo u neku drugu vrstu umetnosti pa je moda ponekad kao igra krpica bila u drugom planu u odnosu na sve te druge umetnosti koje su je nadgrađivale." ("Borba")

ZORAN ĐINĐIĆ,
lider Demokratske stranke, sa mnogo strana optuživan da sa nama nije bio kad nam je bilo najteže, vinuo se do Guče gde je na trideset devetom saboru trubača proverio u kakvom je stanju biračko telo: "Ovo je sjajna manifestacija u kojoj se spaja tradicija i trenutna narodna energija. To je test o stanju naroda, a naš narod je zdrav i to je vrlo dobro." ("Danas")

SVETLANA CECA SLAVKOVIĆ,
pevačica, u razgovoru za list "Huper", na pitanje šta bi promenila na sebi, kaže:

"Razmišljala sam o nekim promenama kada sam bila mlađa. Na primer zubi. Ali sam shvatila da mi je Bog dao 33 zuba, dakle ja imam jedan zub više i od vas, i imam 33 zdrava zuba! Sa mnom ne mogu da se mere ni oni koji imaju sve zdrave zube, jer ja uvek imam jedan više. Doduše, zubi su mi mali, pa su svi hteli da ih promene, ali ja se nisam dala."

DRAGIŠA BURZAN,
potpredsednik crnogorske vlade: "U modernom smislu reči to [Jugoslavija] uopšte nije država. Ona je nastala lažiranjem referenduma." ("Jutarnji list")

MILOSAV MILKIN,
imao je čast da u "Borbi", listu kojem veruje svaki stoti čitalac (tačnije 1,2% čitalaca; rezultati ankete "Ipresa" objavljeni u "Novostima" 23. VIII 1999) podrobno opiše na koga se okomio crnogorski informativni sistem: "Tako, već dve godine, zvanična Crna Gora, tj. crnogorska vladajuća garnitura koja za sebe kaže da je 'reformska i prozapadno orijentisana', preko svog informativnog sistema, za sve nedaće ovih prostora optužuje predsednika Slobodana Miloševića.

Ređajući, tako, laž do laži, slikajući navodne 'grehove' Miloševića, sami su zašli u prašumu neistine i najcrnju kaljugu prevara i obmana [lepo rečeno].

Izgubivši osećaj za vreme i prostor, dešava im se da, čak na istoj strani, napišu da je on krivac za raspad SFRJ, a onda ga okrive da je hteo 'modernu federaciju'. Ako se ovo ima u vidu, potpuno je jasno da je inforimisanje u Crnoj Gori izgubilo svaki kontakt sa profesijom i moralom."

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)