Politika

Vreme broj 468, 25. decembar 1999.

 

Intervju: Milo Đukanović

Milošević neće zaplašiti Crnu Goru

Besmisleno je praviti savezne izbore u situaciji kada je grubo ugrožen Ustav SR Jugoslavije, pre svega njegov osnovni princip o ravnopravnosti republika. Čemu izbori ukoliko režim može da revidira izbornu volju građana

Neposredno pre odlaska na prošlonedeljni sastanak sa ministrima zemalja EU i SAD na kome su učestvovali i predstavnici srpske opozicije, predsednik Crne Gore Milo Đukanović odgovorio je na nekoliko pitanja novinara "Vremena". Ocenjujući kao uspešna prva iskustva po uvođenju dvovalutnog sistema u Crnoj Gori, predsednik Đukanović je istakao: "Mi smo na taj korak bili prinuđeni. Na to nas je navelo neodgovorno ponašanje monetarnih vlasti u Beogradu. Štampajući novac bez pokrića i pri tom ne obaveštavajući Crnu Goru, vlasti u Beogradu su zapretile da stvore novu hiperinflaciju i da njenim efektima ponište domete ekonomskih reformi u Crnoj Gori. Mi smo praktično legalizovali upotrebu marke u platnom prometu. Namjerno kažem legalizovali s obzirom na to da je marka inače bila u upotrebi već duže od decenije. Na taj način smo zaustavili dalje ugrožavanje zarada građana Crne Gore i oslanjajući se na jednu zdravu valutu stvorili pretpostavke za nastavak ekonomskih reformi. Ova mjera je u svakom slučaju snažan korak otklona Crne Gore od potpune ekonomske propasti koja se diktira iz Beograda. Naravno, samim tim to je korak dalje u ostvarivanju ekonomske suverenosti Crne Gore. Da li će to biti korak ka državnoj suverenosti, u ovom trenutku ne zavisi presudno od Crne Gore.

Mi smo dali predlog za definisanje novih odnosa u zajednici Srbije i Crne Gore. Crna Gora je i na taj način dala svoj prilog očuvanju Jugoslavije. Konačno, i ovo što smo uradili na monetarnom planu je čini mi se dobar putokaz koji će morati da slijedi i Srbija. Nema nikakve sumnje da će, prije ili kasnije Srbija morati da napusti model inflatornog finansiranja. Ukoliko Srbija prihvati naše ponude, onda je sasvim realno očekivati da opstane jugoslovenska zajednica. Ukoliko Srbija ostane imuna na naše predloge, sasvim je jasno da će ekonomska suverenost Crne Gore, po logici stvari, voditi zaokruživanju državne suverenosti."

"VREME": Koliko dugo je Crna Gora spremna da čeka na odgovor Beograda i kada bi mogao biti raspisan referendum?

M. ĐUKANOVIĆ: Kada govorimo o referendumu govorimo o onome šta predstavlja krajnju ustavnu konsekvencu. Mi nismo poslali predlog Beogradu intimno priželjkujući da dođemo do te krajnje konsekvence. Mi smo predlog dali u nadi da on može biti prihvaćen. Zato i ne žurimo sa korišćenjem nesporne ustavne mogućnosti da se raspiše referendum na kome bi se građani Crne Gore izjasnili o nezavisnosti. Smatram da još jedno vrijeme treba pružiti političkoj, prije svega demokratskoj javnosti Srbije da se opredijeli o našoj inicijativi. Skloni smo dakle strpljivom ponašanju tim prije što smo mjerama na ekonomskom planu zaštitili Crnu Goru od teških ekonomskih i socijalnih posljedica koje proizvodi režim u Beogradu. Naravno, ako sve to bude uzaludno, ako Beograd na dugi rok bude gluv na naše predloge, onda je sasvim realno očekivati da će Crna Gora morati da pronađe drugačiju formu državne organizacije da bi realizovala svoje demokratske i ekonomske reforme. A to onda neminovno vodi referendumu na kome bi se građani izjasnili o modelu državne organizacije.

Sledeće godine trebalo bi da se održe savezni izbori?

Smatramo da je besmisleno praviti izbore u situaciji kada je grubo zgažen Ustav SRJ, prije svega njegov osnovni princip o ravnopravnosti republika. Čemu izbori ukoliko režim u Beogradu može da revidira izbornu volju građana. Mi smo imali izbore u Crnoj Gori na kojima je pobijedila demokratska koalicija proevropske orijentacije. Ali gospodin Milošević je posle toga za predstavnika Crne Gore u federaciji odabrao onoga ko je izgubio izbore u Crnoj Gori. To je grubo kršenje Ustava i osnovnih demokratskih načela. Zato moramo prvo usvojiti novu Platformu za regulisanje odnosa u jugoslovenskoj zajednici kojom ćemo zaštititi osnovne demokratske postulate uređenja te zajednice i pravo Crne Gore na ravnopravnost u njoj.

Da li u nedavnim zbivanjima oko podgoričkog aerodroma vidite prije svega spremnost Miloševića da vojno interveniše u Crnoj Gori?

Gospodin Milošević je čovjek koji je nebrojano puta do sada pokazao sklonost nasilju. Valjda niko ne očekuje da se on u međuvremenu promijenio. Očito je da on želi silom da uguši demokratske procese u Crnoj Gori. Zbog straha od mogućeg odgovora Međunarodne zajednice rado bi iskoristio domaće snage u Crnoj Gori da završe posao za njega. Prije svega SNP koji, sluđeno osvetnički, na destrukciju u Crnoj Gori usmjerava gospodin Momir Bulatović, čovjek koji je sasvim izgubio politički kompas. Druga struktura na koju se Milošević pokušava osloniti u svojoj destrukciji u Crnoj Gori je Vojska Jugoslavije. Na ruku mu ide to što je dio najviše komandne strukture VJ u Crnoj Gori u potpunosti lojalan Miloševićevom promašenom političkom projektu. Tako je došlo i do incidenta na aerodromu. Pojedini Miloševićevi komandanti u Crnoj Gori su najprije izmislili aktivnost MUP-a Crne Gore prema vojsci, da bi na bazi tog izmišljenog povoda dali sebi za pravo da demonstriraju silu. Sve će to biti samo još jedan propali pokušaj zastrašivanja crnogorske javnosti od strane gospodina Miloševića. Ništa od svojih ciljeva on ovdje ne može realizovati. On Crnu Goru ne može zaplašiti niti vratiti sa demokratskog puta. On Crnu Goru ne može potčiniti svojoj diktaturi. Jedino što će izvjesno uspjeti, ako on i vojni vrh u Crnoj Gori nastave sa dosadašnjom praksom - kompromitovaće VJ i veoma otežati njen položaj u Crnoj Gori.

V.B. i N.Lj.S.

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)