Politika

Vreme broj 474, 5. februar 2000.

Štampanje slučajeva

Od ABC do Z

Pucanj u Vlajkovićevoj 8 primer je bahatosti, a stečajni postupak nad jednom štamparijom ubijanje je privatne inicijative u poslu od javnog interesa

Priča o stečajnom postupku nad štamparijom koju novinari i danas zovu "Glas" ima više zanimljivih uglova, ali jedan zaključak nameće se kao nesporan: cela akcija koju sprovodi Privredni sud u Beogradu ima za cilj da jedinu privatnu štampariju u Beogradu s ozbiljnim kapacitetima roto štampe stavi pod državnu kontrolu.

Nije zanemarljiv nijedan aspekt te tužne i komplikovane priče, ali ovoliko nasilno isterivanje "pravde" nad "ABC Grafikom" dovodi beogradske štampane medije u situaciju da će svoja izdanja ubuduće moći da štampaju samo u onim štamparijama nad kojima, ako to zatreba, država može da ostvari punu kontrolu. A kako stvari stoje - zatrebaće!

Taj verovatno krajnji cilj akcije otkriva nam i Milena Arežina, predsednica Privrednog suda u Beogradu, koja u intervjuu "Politici" od srede 2. februara postavlja pitanje legalnosti privatizacije nekadašnjeg "Glasa". To je obavljeno pre deset godina, ali beogradski Privredni sud spreman je, izgleda, i za arheološka istraživanja tog slučaja, kako bi dokazalo da je propalo društveno preduzeće "Glas" nelegalno postalo privatno, a u međuvremenu i jedna od najpristojnijih srpskih štamparija. Nema dokaza da se neko tokom tih deset godina žalio što je "Glas" privatizovan, ali to sud neće zaustaviti.

Formalno, stečaj je uveden zbog neurednih finansijskih knjiga, jer poverioci "ABC Grafike" nisu smatrali stečaj neophodnim verujući da će naplatiti svoja potraživanja u iznosu od oko 90 miliona dinara. Kao najveći potražilac javlja se preduzeće "ABC Produkt", na koji se inače vode mašine popisane u stečajnom postupku. To, priznaćete, zvuči pomalo apsurdno: stečajni upravnik stiče kontrolu nad imovinom onoga u čiju bi korist trebalo da radi. Naime, on bi trebalo da štiti interes potražioca, pa je nelogično da mu pleni mašine. Ali čitav niz nelogičnosti koji se javlja u ovom postupku dobio je jasno obrazloženje: država neće dopustiti postojanje velike privatne štamparije koja je postala i izdavač dnevnog lista "Glas javnosti" čiji tiraž i uticaj nisu zanemarljivi.

Stečajni upravnik angažovao je ljude iz "Protekt tima" da čuvaju imovinu. Oni su upali u zgradu u Vlajkovićevoj 8 bez papira i ovlašćenja, s oružjem za koje, kako tvrde nadležni u štampariji, nisu imali uredne dozvole za nošenje, a otada slučaj progresivno raste, završno s očajom radnika kojima je, po njihovoj tvrdnji, stečajni upravnik rekao da će dobiti otkaze, mada je tri - četiri dana pre toga tvrdio da se to neće dogoditi. U međuvremenu se zbio incident s pucnjavom, koji je verovatno posledica bahatosti i nedovoljne obučenosti ljudi dovedenih da "stražare" u štampariji, naravno o trošku tih istih radnika koji su mogli i da stradaju kad su se momci iz "Protekt tima" igrali pištoljima.

U sredu oko 18 časova i ovaj broj "Vremena" krenuće na štampanje u štampariju o kojoj je bilo reči u ovom tekstu. Prvi put za devet meseci koliko radimo s tim ljudima nismo sigurni da li će "Vreme" u četvrtak biti u prodaji. Redakcija "Vremena" preduzela je mere da zaštiti svoj interes i čitaoce, ali ne bismo voleli da se od prijatelja, štampara rastanemo na ovaj način. Širi se strah da će cela Srbija uskoro dobiti stečajnog upravnika i da će sve nas čuvati neko obezbeđenje koje će dosadu prekraćivati pucnjavom.

D. Žarković

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)