Svet

Vreme broj 477, 26. februar 2000.

Hrvatska

Predsednikovi ljudi

Ekstremna šovinistička desnica već optužuje Mesića za "izdaju", da je prodao Hrvatsku belosvetskim "globalistima I mondijalistima" I da će mu se sledeća knjiga zvati "Kako smo stvarali Jugoslaviju"

Od našeg specijalnog izveštača iz Zagreba

Pošto je zagrebačka politička čaršija, okupljena u svom operativnom centru, kafiću "Čarli", nedeljama nagađala koga će sve novi predsednik Hrvatske imenovati u svoj savetnički tim, a neki su se i sami kandidovali, Stipe Mesić je u ponedeljak održao konferenciju za štampu i predstavio svojih šest savetnika. Ispalo je da je čaršija pogodila samo dva imena: savetnika za nacionalnu bezbednost i portparola. U bubnju kod "Čarlija" ostali su Ivan Zvonimir Čičak, koji se prilično trudio da se ugura kao savetnik za ljudska prava, Romano Bolković, TV voditelj sa OTV-a, suviše blizak hercegovačkoj mafiji, gen. Anton Tus, koji više voli da ostane u penziji, Slaven Letica, koji se zdušno nudio i još neki likovi.

NOVA IMENA: Mesić je za pročelnika Ureda predsjednika imenovao Damira Vargeka, glavnog organizatora svoje predizborne kampanje i iskusnog organizatora. Savetnik za nacionalnu bezbednost, ali i načelnik Ureda za nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske, postao je Tomislav Karamarko, bivši Mesićev šef kabineta u Saboru i bivši načelnik zagrebačke Policijske uprave, iz koje je najuren kada je počeo da se interesuje za razne aktivnosti Miroslava Kutle, hercegovačkog bogataša (sada u pritvoru). Novi savetnik za odbranu postao je gen. Imre Agotić, bivši komandant Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, a pre toga oficir bezbednosti bivše JNA, inteligentan i veoma sposoban školovani vojnik kome nikada nije oproštena karijera u bivšoj armiji. Dr Stanko Nik, diplomata od duge karijere u oba režima postao je savetnik za spoljnu politiku, a dr Stjepan Zdunić, profesor Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, za privredu. Vjera Šuman, novinarka u obrazovnom programu HTV-a, a pre toga i u Jutelu, postala je portparol predsednika, pošto je tokom kampanje pokazala dar i za taj posao i postala najomiljenija Mesićeva saradnica među novinarima – sa mogućim izuzetkom ljubazne i efikasne lepotice Ivane Šikić, koja je, međutim, rešila da se vrati na televiziju.

Na konferenciji za štampu i Mesić i njegova ekipa jako su se potrudili da jasno ponove predizborna obećanja: da Ured predsjednika neće biti paralelni Sabor i Vlada, kao za pokojnog Tuđmana; da će tajne službe biti vraćene u svoje pravne i političke okvire bez milosti; da će se spoljna politika voditi u saradnji Vlade, Sabora i predsjednika; da će jednom mesečno predsednik primati građane i da će vila "Zagorje" koja se sada zove "Predsjednički dvori" biti van radnog vremena otvorena za građanstvo.

Bez obzira na ponovljena obećanja, međutim, ova imenovanja nisu najbolje dočekana u krugovima bliskim novoj vlasti, niti u onima koji nastoje da se toj vlasti približe. Naime, prvo je Dražen Budiša zatražio da šef Ureda za nacionalnu sigurnost bude neko iz njegove stranke HSLS; Stipe Mesić je taj zahtev učtivo otklonio, podsećajući na obećanje izbornih pobednika da će policija biti depolitizovana. U ponedeljak je dodao i da je imenovanje Karamarka bilo "dogovoreno" sa Vladom i Saborom, mada to nije zakonska obaveza predsednika. Bilo je sličnih ideja i oko ličnosti savetnika za odbranu, ali je Mesić pokazao da će se – bogami – držati predsedničkih ovlašćenja i prava – dok se ustav ne promeni. Sličnih trenja bilo je i oko imenovanja dr Ozrena Žuneca za šefa HIS (Hrvatska izvještajna služba), krovne koordinacije i analitike svih tajnih službi iz Tuđmanovog perioda, ali su ostale skrivene od šire javnosti.

MUKE KOHABITACIJE: Stipe Mesić potrudio se takođe da na istoj konferenciji za novinare izjavi kako se promene ustava ne mogu izvesti preko noći i na brzinu, što je očigledan odgovor dr Zdravku Tomcu iz SDP-a, koji je nedavno upozorio Mesića da se ustav može promeniti veoma brzo ako se predsednik uzjoguni i pomisli da je “nasmejani Tuđman" (izraz Ivice Račana). Po svemu sudeći, kohabitacija Stipe Mesića sa vladom "šestorke" neće biti laka, niti će biti lake promene ustava. Ekstremna šovinistička desnica već optužuje Mesića za "izdaju", da je prodao Hrvatsku belosvetskim "globalistima i mondijalistima" i da će mu se sledeća knjiga zvati "Kako smo stvarali Jugoslaviju".

Dopunsku paniku Mesić je u ponedeljak izazvao i najavom da će dopustiti da se "iskoriste kako bude najbolje" podaci i dokumenta o dogovorima Miloševića i Tuđmana o ratu i podeli Bosne – ako ih pronađe u Tuđmanovom sefu koji još nije stigao da otvori. Dodaćemo: i ako nisu u međuvremenu uništena, jer su rezači dokumenata radili prekovremeno još od novembra, a ne zna se i od čega je nastao beli dim iz dimnjaka kurije na Pantovčaku, kad je objavljeno "habemus Presidentem!"... Ideju o toj dokumentaciji prvi je izneo Nenad Čanak, gostujući sa delegacijom opozicije iz SR Jugoslavije na Mesićevoj inauguraciji, prilikom razgovora sa premijerom Račanom; Račan, međutim, nije našao za shodno da je pomene posle razgovora, ali Mesić jeste.

Kohabitacija će, dakle, biti sve zanimljivija.

Miloš Vasić

prethodni sadržaj naredni

vrh