Mozaik

Vreme broj 488, 13. maj 2000.

Veliki dim

Škola za monstrume

Video sam propast Zapada, i ona se zove – Pokemon.

Sve filozofske ravni koje se mogu provući kroz poslednju masovnu histeriju među najmlađim stanovništvom zapadnog sveta, a tiču se famoznih karata, pomalo ulivaju jezu čak i tolerantnijim kritičarima konzumerističkog društva. Da li je Špengler, dakle, istovremeno bio u pravu i pogrešio? Da li je Zapad, ipak, osuđen na propast, to jest kad bi se neka dešavanja u ovdašnjim društvima razvijala bez ikakve socijalne kontrole, samo što bi odlučni udarac došao iz potpuno neočekivanog pravca – iz sveta cveća i bambija, pčelica i lutki. Da li bi deca, prepuštena samo komercijalnom globalnom kapitalizmu, bila ta koja bi rasturila svet?

Pre nekoliko dana, dvojica desetogodišnjaka u engleskoj provinciji opljačkala su dvojicu sedmogodišnjaka, otevši im pod pretnjom noža kolekciju Pokemon karata, apsolutno podlu marketinšku tvorevinu koja se nastavlja na veoma popularnu Nintendo igru i još popularniji, i očajan, animirani film. Samo nekoliko dana nakon toga, nepoznati provalnici – mali rastom, doduše, pošto su se provukli kroz veoma malu pukotinu napravljenu u zadnjim vratima jedne olupane prodavnice igračaka u još dubljoj engleskoj provinciji – opljačkali su od svih čuda u dotičnoj prodavnici, uključujući i neke veoma skupe igračke, samo Pokemon karte u vrednosti od 300 funti (oko 1000 DEM). Ostalo nisu ni pogledali.

Deca u Engleskoj možda neće uspeti da nabroje nazive pet stranih zemalja, možda bi se spotakli na zemlji u kojoj se nalaze piramide ili na tome da li je vilin konjic kopitar ili sisar – ali su u stanju da nabroje imena svih stotinak pokemona (POCKEt-MONsters), bez ijedne pauze i najmanjeg štucanja! Ove simpatične tvorevine, "izsimpatičnosane" do skoro potpune grafičke ispranosti, najnoviji su, i vrlo surov, primer realne i objektivne snage moderne marketinške komunikacije i njenih mitotvoračkih kapaciteta.

Industrija prodaje gađa u nezrelost. Kratko i jasno. Pri tome, nije nimalo bitno koliko zaista imate godina. Ali ako vaš karakter ima i najmanji emotivni feler, tu i najtananiju neostvarenu želju, nerealizovani san, bolnu potrebu da budete savršeni i bolji od drugih, moderni marketing će je pronaći i nemilosrdno upregnuti u pogon potrošačkog društva. U takvom okruženju jedino roboti mogu da budu imuni. Što nam i nije neka alternativa. Dakle, mirenje sa sudbinom je neizbežno.

Ali su zato deca naše ogledalo, ogoljena tragedija ljudske psihe bazirane samo na iracionalnom impulsu i otvoreno eksploatisane podstrekačkim mehanizmima moderne marketing-komunikacije. To se, dakle, dobija kada se spoje nezreli umovi i maliciozno kultivisana želja za ispunjenjem: intoksikovani mentalni okvir u kome je svako ko poseduje neprocenjivo vrednu supstancu, upravo to što nama fali da bismo se osećali kompletnima – Pokemon kartu, Nike patike, Diadora jaknu, dobar auto, lepu kuću, naprednu firmu, zgodnu ženu ili deo teritorije – smrtni neprijatelj koga ne treba žaliti, jer to što ima ima nezasluženo. "Gospodar muva" ima mnogo lica, polova i godina, ali je duboko, na dnu čađavog kazana svoje nerazvijene duše, i dalje nezrelo dete, biološka konstrukcija potpuno u vlasti sopstvenih nekontrolabilnih impulsa.

Pokemon je, kao uostalom i Dizni, prilično totalitaristička ideja. Polazi od toga, svesno i namerno, da zagospodari vašom dušom, da osvoji svet i da oblikuje sve, posebno one koji će sutra oblikovati svet, prema svojim modelima. Vrlo ideološkim, pri tome. Poslednja sam osoba na svetu koja je protiv dobre, stare i bezbrižne zabave, ali ima nečega veoma simboličkog u tome da je generalni direktor Diznija morao nedavno svim zaposlenima da pošalje pismo u kome se pod pretnjom najstrožeg ukora i eventualnog izbacivanja iz firme zabranjuje da se u međusobnim razgovorima kompanija pominje kao "Maus-švic". Samo pola sata nakon pisma, firmom je cirkulisao novi nadimak: "Dak-hau".

Ko je, dakle, ubio Bambija, što bi rekao Sid Višis? Verovatno Pokemoni.

Lazar Džamić

prethodni sadržaj naredni

vrh