Politika

Vreme broj 493, 17. jun 2000.

Aleksinac – grad mira

“Oterala gi vrućina

Prema kasetofonu sony pro, traci BASF IEC 90 i štoperici u kompjuteru pentium II, šetnja Mirjane Marković i ostalih zvaničnika centrom Aleksinca trajala je četiri minuta i 17 sekundi, prvi aplauz pet, a drugi 18 sekundi. U Dnevniku RTS-a, međutim, čuo se dug intenzivan aplauz kao da je Mijatović dao gol na Evru 2000

Krenuti ranije na put ima svojih prednosti. Pogotovo kad sa puta valja doneti reportažu. Tim pre što je događaj važan, baš kao i zvanice i što je realno pretpostaviti da će obezbeđenje biti veliko pa se treba probiti do najboljeg mesta sa koga se sve ili bar većina dešavanja može dobro pratiti. A da je obezbeđenje bilo veliko – bilo je. Od skretanja sa auto-puta ka Aleksincu, policajac na svakih dvestotinak metara. One na motorima i u patrolnim kolima ne brojim, kao ni one u civilu. Zašto baš tu toliko policajaca? Pa zato što je odlukom vlade Srbije, a povodom godišnjice prestanka NATO bombardovanja, Aleksinac proglašen gradom mira. Tim povodom organizovana je prošle subote (10. jun), manifestacija "Spomen i nada.

"KAMENE" FACE: Nešto posle 11 sati počele su da pristižu zvanice. Predsednica Organizacionog odbora manifestacije, lider JUL-a Mirjana Marković stigla je prva. Aplauzom je pozdravilo oko dvestotinak okupljenih na trotoaru preko puta lokalnog Doma kulture od kojih niko nije imao nikakav transparent, zastavu ili poster koga od aktuelnih lidera. Za taj posao bila je zadužena grupica od dvadesetak, očigledno lokalnih aktivista JUL-a ili SPS-a koji su stajali u špaliru pred ulazom držeći u rukama deset što jugoslovenskih što srpskih zastava i devet tipskih postera sa likom saveznog predsednika i lidera SPS-a. Međutim, sutradan sam posumnjao u svoj vid (možda i s pravom, imam dioptriju + 5, ali zato nosim naočare), kada sam pročitao izveštaj u jednim dnevnim novinama da se radilo o "velikom broju građana ovog kraja sa državnim zastavama i portretima predsednika Slobodana Miloševića". Kao da nismo bili na istoj manifestaciji! Posle drugarice Marković, svako svojim automobilom i u pratnji još najmanje dva, rekoh obezbeđenje je bilo primetno (čuj – primetno!), pristizale su ostale zvanice: "visoki predstavnici državnog i političkog rukovodstva, saveznih i republičkih organa, kulturnog, naučnog i javnog života naše zemlje". U Domu kulture zvanice su razgledale izložbu slika, fotografija, knjiga, verovatno se i osvežili posle puta, a potom su se peške uputili ka mestu centralnog događanja. Put ih je vodio Ulicom knjaza Miloša gde su na dugačkom platnu deca crtala cveće, sunce, bele golubove, avione i rakete, i ispisivala poruke "mira celom svetu", kako je to lepo formulisao već pomenuti kolega izveštač. Bilo je tu nacrtano i mnogo zastava, saveznih i republičkih, kao i onih sa krstom i ocilima, poruke ljubavi prema domovini. Ispisivala su deca i ljutite slogane poput – "NATO u blato", "Bil = debil", "NATO trupe!" pa potom lascivni glagol i prigodna rima vezana za donji deo leđa. Objektivnosti radi, valja pomenuti da je bilo i doskočica poput krupnog natpisa "otpor", a ispod toga mnogo sitnijim slovima – "NATO agresiji". Jedna od poruka koju su visoki gosti imali prilike da vide glasila je – "Nećemo ni crveno ni crno". Ispod reči "crveno" istom bojom bila je nacrtana petokraka, a ispod reči "crno" istobojni kukasti krst. Možda bi neko mogao u pomenutom da prepozna rukopis kakve opozicione stranke, možda to navodi na zaključak da su baš oni podgovorili nevino dete i tako pokazali još jednom svoju izdajničku prirodu, kao i to da im ništa nije sveto i da se ne libe ni "zloupotrebe dece u političke svrhe a sve zarad sticanja jeftinih političkih poena". Ako su i pročitali ovu poruku, prisutni funkcioneri iz "crvenog" dela vladajuće koalicije nisu na nju odreagovali.

Možda razlog za "kamene face" visokih gostiju leži u tome što su u šetnji centrom Aleksinca prolazili pored prepunih bašti nekoliko kafića. Ljudi su sedeli bukvalno na dva metra od povorke zvanica i svite, ali bez ikakve reakcije, povika podrške ili protesta. Skoro kao "nema scena" iz Gogoljevog "Revizora".

KASETOFON PROTIV RTS-a: Baš tim povodom nametnula mi se nova dilema. Naime, po povratku sa puta, sednem pred televizor da pogledam kako će čitava stvar biti predstavljena u udarnom Dnevniku RTS-a. Gledam na ekranu kako zvanice šetaju pored dece i pitam se da li me uši varaju ili čujem i ono čega nije bilo!? Dugačak, intenzivan aplauz, kao da je Mijatović dao gol na Evru 2000? Ne budem lenj, dohvatim kasetofon na kome sam sve snimao, vratim traku na taj deo, uključim štopericu i evo rezultata. Šetnja je trajala četiri minuta i 17 sekundi. Prvi aplauz (deca koja slikaju) bio je u prvom minutu i trajao je pet sekundi. Drugi aplauz čuo se posle dva i po minuta (grupa odraslih na trotoaru ispred prodavnice "Trajala"), i trajao je 18 sekundi, ali se na snimku kroz aplauz čuju i dva zvižduka. Treći, pojedinačni aplauz čuo se u četvrtom minutu i trajao je tri sekunde (izvor podataka: kasetofon sony pro, traka BASF IEC 90, štoperica u kompjuteru pentium II). Tek kad sam preslušao snimak, laknulo mi je, jer sam se opasno uplašio za sopstveno zdravlje, pamćenje pre svega. Posle me dodatno utešili neki TV montažeri koje poznajem rekavši mi da se pod sliku može podvući bilo kakav ton, pa i buran aplauz koga na događaju nije bilo, kako je to sa snimkom šetnje visokih zvanica centrom Aleksinca uradio RTS.

No, vratimo se onome što se u Aleksincu događalo. Oko podneva su položeni venci na spomenik žrtvama NATO agresije, potom je vod vojske ispalio počasni plotun, onda je intonirana himna "Hej Sloveni", pa usledio kulturno-umetnički program. Negde između tačaka udenuo se i govor načelnika Generalštaba VJ general-pukovnika Nebojše Pavkovića. Sadržaj ukratko – "kukavički ultimatum iz Rambujea", "najneravnopravniji sukob u istoriji ratovanja", "jedinstvo i otpor našeg naroda i državnog rukovodstva", "godina obnove, izgradnje i razvoja", poručio je "svima" da je VJ "jedinstvena, borbeno osposobljena, sa proverenim i dokazanim iskustvom i visokog morala" i (posle taksativnog nabrajanja zasluga), da su "pripadnici VJ predložili Slobodana Milosevića za Orden narodnog heroja. Predsednica organizacionog odbora drugarica Marković, iako su to mnogi očekivali, nije govorila.

Sve pomenuto dešavalo se na platou ispred jedne novoizgrađene zgrade (27 stanova + 9 lokala), i sličnog objekta u izgradnji (32 stana). Ako se izuzmu visoke zvanice, hor i novinari, rekoh da obezbeđenje u civilu ne umem da prepoznam, bilo je prisutno oko hiljadu ljudi. Na moje pitanje zašto je tako malo sveta došlo na centralnu manifestaciju, jedan od organizatora mi je kratko odgovorio: "Oterala gi vrućina".

Dušan Radulović

prethodni sadržaj naredni

vrh