Politika

Vreme broj 494, 24. jun 2000.

Na licu mesta: Budva

Atentat i posledice

Opsežnoj poteri koja je usledila posle pokušaja ubistva predsednika SPO-a izmakla su četvorica napadača, ali oni su očito u panici policiji ostavili dvojicu saučesnika i mnogo tragova i kuda oni vode

"Teroristi su stigli iz Beograda" dominantan je naslov informacije o privođenju dvojice osumnjičenih atentatora na lidera Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića istražnom sudiji Višeg suda u Podgorici Svetlani Vujanović. Naime, dvojica privedenih, braća Ivan i Milan Lovrić, rođeni i nastanjeni u Beogradu, kao i osumnjičeni bjegunci Vladimir Jovanović (1968) i Dušan Spasojević (1968) iz Beograda su, a i dvojica zasad nepoznatih lica, čiji detaljan opis ima crnogorska policija, sa područja su Beograda odnosno Srbije, čime je potvrđena izjava Vuka Boškovića, pomoćnika ministra crnogorske policije za javnu bezbjednost, da su atentatori na Vuka Draškovića došli sa područja pomenute Republike. Vuk Bošković je tada rekao da je policija identifikovala nalogodavce atentata kao i one koji su atentatorima pružili logističku pomoć, ali za sada ta imena nijesu saopštena. Štaviše crnogorska policija je od MUP-a Srbije zatražila da slobode liši Jovanovića i Spasojevića kao i da identifikuje i takođe uhapsi dva nepoznata lica čiji im je detaljan opis dostavila. Naredni dani, dakle, trebalo bi da pokažu da li će iz Srbije stići odgovor na osnovu kojeg će se zaključiti spremnost za saradnju sa Crnogorcima na ovom slučaju.

U svakom slučaju, ukoliko se i na sudu potvrdi da je crnogorska policija razotkrila izvršioce, nalogodavce i pomagače neuspjelog atentata na Vuka Draškovića, biće to značajan potez kojim se prekida isuviše dugačak lanac nerasvijetljenih ubistava i pokušaja ubistava koji sve jače steže prije svega Srbiju, a sada i Crnu Goru.

Atentat na Draškovića uslijedio je samo petnaest dana nakon surove likvidacije Gorana Žugića, savjetnika za nacionalnu bezbijednost. Pucnji u Budvi su do neslućenih razmjera naduvali ogorčenja građana Crne Gore, koji su se suočili sa stravičnim saznanjem da terorizam i nerasvijetljena ubistva snažno kucaju i na vrata Crne Gore. Sveopšti osjećaj nesigurnosti munjevito se proširio Crnom Gorom, toliko i tako da su se najedanput u veoma nezgodnoj poziciji našli svi nadležni državni organi, a prije svega policija.

No iznenađenje je bilo potpuno i za Vuka Draškovića, koji je te noći 15. juna sam sjedio u dnevnoj sobi svog stana u budvanskom naselju Podubovica. Radi se naime o jednospratnicama izgrađenim prije petnaestak godina, sa novim stanovima namijenjenim tržištu, koje su u cugu pokupovali Beograđani ili imućniji stanovnici Srbije, među njima i sam Drašković. Nije riječ ni o kakvom elitnom i luksuznom naselju. Prije bi se moglo reći da je tu ispod brda na nekih kilometar udaljenosti od obale niklo naselje bogom dano za odmor u miru i hladovini prilično daleko od gustog saobraćaja i poznate budvanske ljetnje gužve i cike. Do podignutog naselja urađen je dobar put, a oko stanova podignut lijep zeleni pojas.

MRAČNA SOBA: Te večeri Vuk Drašković je, dakle, bio sam u kući a dnevnu sobu je osvetljavao samo uključen televizor. Atentatori su se, na osnovu dosad poznatih detalja, polako prikradali. Preskočili su metalnu ogradu, provukli se kroz živu ogradu i obreli se na dvorišnoj terasi Draškovićevog stana, tik ispred balkonskih vrata zaštićenih drvenim griljama čija su leta bila u horizontalnom položaju. Sasvim je sigurno da su neko vrijeme posmatrali žrtvu premišljajući kako da kroz rešetke otvora oko sedam-osam centimetara izvrše svoj naum. Utisak je da su bili više nego nestrpljivi, jer Drašković je od njih bio udaljen svega četiri metra, a oni su se odlučili da nišane u glavu. Draškovića je nešto grickalo i, prema njegovoj priči, u trenutku kada se pomjerio da dohvati nešto sa stola čuo je pucanj, mada je korišćen prigušivač, i osjetio je nešto vrelo po lijevom uhu. Drašković se bacio na pod i kotrljao prema trpezariji i platformi gdje je bio siguran od kuršuma koji su se (ukupno osam) zabijali u zidove i namještaj. Kada se našao na platformi i iza velikog stuba, Drašković je bio potpuno zaštićen i čekao je dalji razvoj događaja. Po prestanku pucnjave i pokušaju razvaljivanja grilja (odvaljeno je četiri-pet letvica) čuo je šumove koji su mu stavili do znanja da napadači bježe.

DRUGI HITAC: Teško je reći koji je po redu ispaljeni metak okrznuo desnu Draškovićevu sljepoočnicu, ali je najvjerovatnije da se radi o drugom hicu, koji je nakon ranjavanja završio u zidu nedaleko od prvog. Neviđenu je sreću Drašković imao. Prvi metak ga je pogodio u korijen lijevog uva, a stručnjaci kažu da je mali okret glavom mogao doprinijeti da metak završi u malom mozgu. Drugi je zakačio od desne obrve preko čitave sljepoočnice do iznad desnog uha. Poderotinu su ljekari ušili sa šest kopči, a stručnjaci opet kažu da su djelići milimetra odlučivali o kobnom ishodu. Prisebnost Draškovića i grilje koje su ograničile manevarski prostor atentatorima doprinijeli su da atentatori u panici ispale još šest metaka u prazno. Ko je nakon lomljave grilja naredio da se akcija prekine vjerovatno će pokazati istraga, tek samo tri-četiri minuta nakon pucnjave na licu mjesta se obrela policija koju su alarmirale komšije. Atentatori su, kako je utvrdila policija, trčeći pješačkom stazom otišli prema stanu Vladimira Jovanovića zvanog Japanac u ulici Popa Jola Zeca 21, udaljenog oko sto metara od Draškovićevog stana.

Očigledno je neko od komšija, a radi se o Beograđanima, policiji skrenuo pažnju da su neka lica tu utrčala nakon atentata na Draškovića, jer se već sjutradan u 19.30 Vuk Bošković pojavio u studiju TV Crna Gora i gledaocima Dnevnika saopštio da je policija razriješila sve – identifikovali smo atentatore, pomagače, nalogodavce, raspolažemo sa svim materijalnim dokazima.

PANIKA: Sudeći prema onome kako su na snimku pokazani razbacani dokazi, očigledno je da su atentatori bili u isuviše velikoj panici. Naime, u stanu Vladimira Jovanovića pronađeni su djelovi odjeće koju je nosio jedan od napadača tokom atentata, a i drugi predmeti nađeni u neredu dokazali su njihov boravak u tom stanu. Stan je, naime, kako je saopštila policija, bio mjesto okupljanja i dogovora po Jovanovićevom nalogu i organizaciji. U neposrednoj blizini je stan koji su koristila braća Lovrići Ivan (1974) i Milan (1981), a na putu do njega pronađene su medicinske rukavice, gornji dio trenerke i pištolj marke "Pjetro Bereta" kalibra 7,65 milimetara sa prigušivačem izbrisanog fabričkog broja. Policija tvrdi da je balističkim vještačenjem utvrđeno da su čaure i projektili pronađeni na mjestu atentata ispaljeni iz tog oružja, a u stanu Lovrića pronađen je još pištolj magnum 357 sa kutijom metaka, bez dozvole za držanje i nošenje.

Policija je još utvrdila da su Draškovićevi napadači u više navrata tokom maja i juna boravili u Budvi, i to u vrijeme kad je tamo boravio Vuk Drašković, odnosno da su tražili pogodnu priliku da realizuju svoj naum ili zadatak.

Za sada se ne zna tačno vrijeme i mjesto hapšenja Lovrića. Zna se, međutim, da je policija munjevitom akcijom blokirala Budvu, da su zatvoreni svi izlazi i da je u toj akciji, kako se nezvanično saznaje, angažovano oko 3000 policajaca. Kako su takvu opsadu probili i da li su probili Jovanović, Spasojević i ona dvojica neidentifikovanih, za sada se ne zna. Ako nijesu mogli drumom, vjerovatno su otišli šumom pod okriljem mraka, jer iznad je brdo obraslo šumom i rastinjem prilično zgodno za bjekstvo i sakrivanje, a u tom pravcu je mreža lokalnih i magistralnih puteva. No teško je vjerovati da su se mogli tako neopaženo izvući, jer za potragu je bila angažovana i helikopterska jedinica MUP-a, a poslije svega malo je vjerovatno da mještani ne bi prijavili kretanje nepoznatih osoba. Najvjerovatnije je, međutim, da su imali tim za izvlačenje, ali je opet nejasno kako se sa njima nisu izvukla braća Lovrići. O tome za sada neće da govori niko iz crnogorske policije, jer će po svoj prilici dalja istraga pokazati svakoga ko je s atentatom imao dodira, a posebno one koji su bili logistika atentatorima.

Što se nalogodavaca tiče, tu Vuk i Danica Drašković nemaju dilema i javno stavljaju do znanja da se nasilje i teror iz Beograda pokušava preseliti u Crnu Goru. Ministar Maraš tvrdi da policija to neće dozvoliti i da se upravo radi sve da to bude spriječeno, odnosno sasječeno u korijenu.

Inače crnogorska policija je na neki način priznala svoj dio krivice zbog atentata na Draškovića. Odmah nakon atentata ministar Vukašin Maraš je razriješio dužnosti načelnika Centra državne bezbjednosti u Baru Božidara Lekića (centar pokriva Bar, Ulcinj i Budvu), te načelnika odeljenja DB-a Budva Velizara Marovića. Smijenjeni su i načelnik CB-a za javnu bezbjednost u Baru Predrag Ašanin i načelnik odeljenja javne bezbjednosti u Budvi Rajko Kuljača, a ministar Maraš je tu kadrovsku promjenu obrazložio riječima da nijesu učinili onoliko koliko su bili dužni da urade da do atentata na Draškovića ne dođe. I sam Maraš je izjavio da je zbog atentata na Draškovića svoju ostavku ponudio premijeru Filipu Vujanovića, i da to čini zato što su ubistvo Gorana Žugića i atentat na Draškovića demantovali njegovu tvrdnju da je policija svima obezbijedila punu sigurnost, te da se zbog svega i on lično osjeća odgovornim. Izjavu Maraša dopunjuje i Vuk Drašković u intervjuu "Vremenu", u kome kaže da mu je Maraš prije nekoliko mjeseci rekao da je u Crnoj Gori apsolutno bezbjedan i da nema potrebe da dovodi lično obezbijeđenje. Drašković još dodaje da je on čak i primjećivao prisustvo policijskog obezbjeđenja, ali da ne zna zašto ga nije bilo kritične večeri.

VISOKA PAŽNJA: Tek, poslije svega crnogorska policija je i zvanično i nezvanično stavila do znanja da će pod lupu stavljati svakog sumnjivca na ulazu u Crnu Goru i da se sloboda kretanja Crnom Gorom bez odobrenja crnogorske policije više neće garantovati pripadnicima raznih službi iz zemlje, bez obzira na to kakve značke nosili. No još nije objelodanjeno na osnovu čega takva uvjeravanja cure, odnosno ima li to veze sa eventualnim saznanjima o logističarima i nalogodavcima poslednjih terorističkih akata u crnoj Gori. Što se konkretnog slučaja Drašković tiče, zvanična Crna Gora mu je poklonila izuzetnu pažnju. Draškovića je nakon svega pazio crnogorski vrh. Posjetili su ga predsjednik Milo Đukanović i premijer Filip Vujanović, a ministar Vukašin Maraš je rekao da ne ide na spavanje prije nego što provjeri da li je Vuk Drašković dobro i da li je potpuno bezbjedan. Uznemireni građani su ipak malo odahnuli, ali se i dalje pitaju je li moguće da je prijeteća spirala nasilja u Crnoj Gori sasječena na samom startu.

Velizar Brajović

prethodni sadržaj naredni

vrh