Politika

Vreme broj 494, 24. jun 2000.

Istražne radnje

Raketiranje zaštićenog objekta

Kako je, u rekonstrukciji tragične pogibije maloletnog navijača veštak ispalio raketu sa tribina Partizanovog stadiona, gde je ona pala i šta se posle desilo

Nije bilo sasvim jasno šta se htelo delimičnom rekonstrukcijom događaja od 30. oktobra prošle godine na fudbalskom derbiju Partizan-Zvezda, kada je jedna od raketa ispaljenih iz ruku zagriženih navijača Partizana sa južne tribine pogodila i usmrtila maloletnog navijača Zvezde Aleksandra Radovića. Sudija Tatjana Vuković iz Drugog opštinskog suda u Beogradu u kome se sudi trinaestorici navijača Partizana zbog teškog krivičnog dela protiv opšte sigurnosti, pismeno je 6. o.m. obavestila advokate optuženih "da će se dokaz ispaljenjem signalne rakete na stadionu FK Partizan od strane veštaka balističara izvesti 13.6.2000. godine u 10.00 časova".

U zakazano vreme na praznom stadionu okupila se grupa od desetak pozvanih veštaka – advokata ljudi iz uprave Partizana. I dok su branioci optuženih navijača sedeli u hladu reflektora, veštaci balističari Milan Kunjadić i Nenad Petrović iz gradskog SUP-a pripremali su se da ispale signalnu raketu "Proteus" sa mesta odakle je dejstvovala "raketna jedinica" navijača Partizana. Tu raketu je inače našla policija na južnoj tribini tokom pomenute utakmice.

"Ispaljivanje sam izvršio tako što sam naslonio ruku sa raketom na metalni deo ograde kako bih istu usmerio ka severnom delu tribine, a ispaljivanje je bilo pod bezbednim uglom iznad oko 75 stepeni. Prilikom ispaljenja raketa je proizvodila šištanje i dim. Mogla se pratiti kako leti uvis...", napisao je u izveštaju stručnjak Kunjadić.

Međutim, raketa kao da nije slušala veštake; skrenula je samoinicijativno sa predviđene putanje i nekontrolisano se, svetleći, uputila između južne i zapadne tribine napuštajući stadion.

"U prvom trenutku bilo nam je smešno, ali kad smo videli uspaničene veštake, shvatili smo da stvar postaje ozbiljna", kaže jedan od advokata. Svi su se potom zabrinuto uputili u potragu za ostacima rakete. Jedan deo projektila veštaci su našli u parkiću pored stadiona. Druga grupa tragača, advokati sa ljudima iz uprave Partizana, uputila se Bulevarom mira prema ogromnoj roze obojenoj kući, nalik na neku rezidenciju, opasanoj visokim zidom načičkanim kamerama. Iz dvorišta se dizao dim. Dva čoveka u civilu usplahireno su jurila oko kuće.

"Zazvonili smo na interfon, ali se niko nije javljao. Međutim, na zidu se pojavio neki čovek bled, oznojen i očevidno uznemiren", kaže jedan od advokata. "On nas je uzbuđeno pitao šta tražimo, i kad smo ga pitali da nije slučajno nešto palo u dvorište kuće, odgovorio je da je desetak minuta ranije pala neka svetleća baklja. Objasnili smo da je reč o rekonstrukciji. Potom je taj čovek izašao iz dvorišta i zatražio nam isprave. Nastalo je opšte vađenje policijskih znački i advokatskih legitimacija. Onako, čisto informativno, pitali smo čija je to kuća. Ponovio nam je nekoliko puta da je reč o objektu od posebnog značaja pod zaštitom MUP-a Srbije. Tek kad smo saznali da su stanari te kuće Marija Milošević, kći predsednika SRJ, direktor Politike Dragan Hadži Antić i neki ginekolog Antić – sve nam je postalo jasno".

Očigledno je bilo da je u policiji nastala opšta uzbuna. Dojurila su i patrolna kola sa dvojicom uniformisanih policajaca. Jedan od njih je rekao da je general Senta zvao i naložio im da pišu krivičnu prijavu, od čega se, po svemu sudeći, odustalo.

Jovan Dulović

prethodni sadržaj naredni

vrh