Svet

Vreme broj 494, 24. jun 2000.

Atentator na papu izručen Turskoj

Politička poruka Ankari

Da nije "pao" zbog atentata i proveo 20 godina u italijanskom zatvoru, Agdža bi danas možda bio ministar, primećuju komentatori

U Šušurluku, 90 km južno od Istambula, 3. novembra 1997. kamion je naleteo na mercedes i tri putnika su poginula: trgovac heroinom i hitmen, bivši visoki zvaničnik policije i bivša "mis sinema". Preživeo je samo četvrti putnik, poslanik desničarske islamističke Stranke pravog puta.

"Nesreća je otkrila tajne veze unutar države", rekao je tada bivši i sadašnji premijer Bulent Ečevit, i dobro poznati fenomen dobio je ime pod kojim će se ubuduće govoriti o povezanosti političkih stranaka, državnih javnih i tajnih službi, paravojnih organizacija, mafije i terorista: Šušurluk. Epidemija terorizma koja je 70-ih potresala Tursku unekoliko je presečena vojnim udarom 1980, ali tajne veze i stvarni motivi počinilaca svakodnevnih atentata nikada nisu rasvetljeni.

Izručenje atentatora na papu 1981. Mehmeda Ali Agdže Turskoj, posle pomilovanja u Italiji, ponovo je dovelo u žižu javnosti ista pitanja o ulozi ekstremista u političkom životu zemlje, o strankama-vitrinama i javnim/tajnim organizacijama izvršiocima, kao i raspravu o ukidanju smrtne kazne u svetlu turske kandidature za prijem u EU. Ostaci hladnog rata vraćaju se posle 20 godina da odigraju ulogu u savremenim političkim procesima globalizacije unipolarnog sveta, ali uprkos pažnji medija prvih dana po izručenju Agdže prošle nedelje ne očekuje se da će podsećanje na njegov slučaj odigrati presudnu ulogu u rasvetljavanju mnogih misterija.

Mercedes iz Šušurluka nosio je predstavnike većine strana umešanih u političko nasilje u Turskoj: Husein Kočadag bio je šef turske policijske akademije i bivši zamenik šefa policije Istambula, za koga se tvrdilo i da je organizovao paravojne trupe protiv kurdskih gerilaca na jugoistoku zemlje; preživeli poslanik Sedat Bucak bio je navodno zadužen za oko 2000 vladinih plaćenika na istom zadatku, a trgovac drogom Abdulah Čatli bio je – kao i Agdža – član "Sivih vukova"; njegov lažni pasoš nađen je posle hapšenja Agdže zbog ubistva urednika liberalnog dnevnika "Milijet" 1979, tvrdi se da je pomogao Agdži u bekstvu iz turskog vojnog zatvora, a ima i tvrdnji da je bio umešan i u pripremu atentata na papu, čiji su motivi, pa čak i izvršioci, još nepoznati.

CIA je tada lansirala teoriju po kojoj je atentat bio operacija KGB-a, preko "bugarske veze", ali na suđenjima u Italiji ništa nije moglo biti pouzdano dokazano. Drugi izvori govore o "američkoj vezi" u destabilizaciji terorizmom zapadnoevropskih zemalja i Turske u hladnoratovskoj borbi protiv komunista i levičara, ali nesumnjivo je da bar u Turskoj, ilegalne paravojne terorističke organizacije imaju sasvim specifičnu lokalnu boju i ulogu, koja nije završena sa hladnim ratom – naprotiv. Mnogi od umešanih i optuženih za terorizam sedamdesetih – kada je ubijano i po dvadeset ljudi dnevno – danas su javne i političke ličnosti, a Nacionalistički pokret (MHP), glavni paravan ekstremističkih "Sivih vukova" – koalicioni je partner u današnjoj turskoj vladi. Da nije "pao" zbog atentata i proveo 20 godina u italijanskom zatvoru, Agdža bi danas možda bio ministar, primećuju komentatori.

Dok je Agdža za svet neuspeli atentator na papu, za Tursku je on predstavnik desničarskih militantnih grupa koje su u "terorističkom ratu" sa oponentima s levog krila bili odgovorni za po 20 ubistava dnevno sedamdesetih. "Sivi vukovi", koji su ratovali sa militantnom i umerenom levicom u celoj Turskoj, bili su povezani sa Nacionalističkim pokretom (MHP) Alparslana Turkeša, koji je zabranjen 1980, a njihov lider bio je najpre osuđen, pa oslobođen, da bi kasnije reformisao stranku i ponovo je u mnogo umerenijem izdanju, uveo u turski politički sistem.

Posle njegove smrti liderstvo je preuzeo Devlet Bahčeli i MHP je na izborima u aprilu prošle godine iznenadio sve kada se sa oko 18 odsto glasova vratio u parlament kao drugoplasiran, iza Stranke demokratske levice (DSP) Bulenta Ečevita, sa kojom čini vladajuću koaliciju. Komentatori su to dočekali kao "ponovno rođenje Sivih vukova", zbog čega je sklapanju te koalicije na nestabilnoj političkoj sceni Turske prethodio period konsultacija i iščekivanja reakcije javnog mnjenja; jer, uprkos umerenijem imidžu MHP-a, njegova povezanost s militantnim ekstremno desničarskim krilom iz perioda pre 1980. nije zaboravljena. Posle preuzimanja vlasti od strane generala, nerede između levice i desnice smenila su masovna, bolna suđenja i masovne smrtne presude praćene i javnim vešanjima – toliko masovne i nediskriminativne da je predsednik Turgut Ozal 1991. amnestirao političke osuđenike na smrt, smanjujući im kaznu na po 10 godina robije.

Zato MHP, koalicioni partner, danas mora da bude izuzetno pažljiv u odnosu prema Agdži – prema nekim tumačenjima on nije slučajno baš sada vraćen Turskoj, iako mu je papa oprostio, a on se pokajao još pre nekoliko godina. Agdža može predstavljati neku vrstu političkog "upozorenja" MHP-u, koja istovremeno vodi u optužbama protiv trećeg koalicionog partnera, lidera desničarske stranke Mesuda Jilmaza za korupciju.

Po drugoj interpretaciji, izručenje Agdže Ankari, koja je kao kandidat za prijem u EU (od decembra) pod pritiscima da se demokratizuje i ukine smrtnu kaznu, neka je vrsta "poruke" Zapada Turskoj da raščisti sa prošlošću.

"Ukoliko odmah ukinemo smrtnu kaznu, uklonićemo najveću prepreku za ulazak u EU", rekao je prošle nedelje premijer Ečevit tokom posete Dijarbakiru, srcu kurdskog jugoistoka – jednom od uzroka krvavih razdora u zemlji. Ministar pravde Hikmet Sami Turk navodi još jedan razlog za ukidanje smrtne kazne – potrebu da mnogi od aktera krvavih sedamdesetih budu izručeni, pretežno iz zemalja Zapadne Evrope Turskoj, da bi im bilo suđeno. "Turskoj se ne izručuju kriminalci zbog toga što imamo smrtnu kaznu, i zbog toga oni ne mogu biti kažnjeni", objasnio je Turk kontradikciju. Iz istog razloga Italija nije prošle godine izručila Turskoj vođu ilegalne Radničke partije Kurda (PKK) Abdulaha Odžalana. Posle peripetija u koje je bila umešana i Grčka, Odžalan se preko Najrobija našao u Turskoj gde je sada jedan od pedesetak osuđenika na smrt – na kaznu koja jeste izricana, ali nije izvršena od 1984.

Debata o ukidanju smrtne kazne se nastavlja: Ečevitova DSP je za ukidanje, dok su – pod pritiskom vanparlamentarnih islamističkih stranaka – mlađi koalicioni partneri Bahčelijeva MHP i Jilmazova ANAP protiv, dok ne bude izvršena smrtna kazna nad Odžalanom. Uprkos još neraščišćenom stavu o smrtnoj kazni, u poslednjih godinu i po dana "primećuje se pozitivan trend" u izručenjima turskih terorista iz zapadnoevropskih zemalja, rekao je ministar pravde, koji o tome intenzivno pregovara sa kolegama. U, kako se smatra, luksuznom specijalnom zatvoru Kartal zajedno sa Agdžom sede Alatin Čakiči, izručen iz Francuske, Kursat Jilmaz, izručen iz Bugarske, i drugi koji su, prema nekim tumačenjima, vraćeni Turskoj pošto je potreba da se oni zadrže u drugim zemljama prestala završetkom hladnog rata.

Agdži neće biti ponovo suđeno za ubistvo Abdi Ipekčija, za koje je u odsustvu osuđen na smrt, da bi kazna bila smanjena na 10 godina, od čega je 158 dana odslužio pre nego što je pobegao iz dobro čuvanog vojnog zatvora. Ostaje mu da odsluži još devet i po godina, i da mu bude suđeno za pljačku iz 1979. Uprkos Ečevitovoj nadi da će Agdžin povratak baciti novo svetlo na stare tajne, turski analitičari ne veruju u to, a ima i onih koji smatraju da rane ne treba otvarati jer – misterije su misterije, bile one hladnoratovske, masonske, ili neke druge.

Jer u slučaju Agdža, ukrštaju se i dve tradicije koje zadiru mnogo dalje u prošlost, i u sferu religije: tradicije mističara srednjovekovne muslimanske sekte Ašasina sa planine Alamut u centralnoj Aziji, i katoličke Fatime. Tačno mesec dana pre izručenja "orijentalnog teroriste" Agdže, Vatikan je otkrio da su atentat na papu još 1917. predvidela deca iz portugalskog mesta Fatima u svojim vizijama Device Marije.

Sonja Seizova

prethodni sadržaj naredni

vrh