Meridijani

Vreme broj 499, 29. jul 2000.

Teheran

Boje revolucije

Od islamske revolucije, kodeks oblačenja za žene u Iranu jedno je od najozbiljnijih pitanja. Ali, odnedavno su pravila postala malo manje stroga, i Ministarstvo prosvete donelo je uredbu po kojoj je devojčicama do petog razreda osnovne škole dozvoljeno da se oblače u šarenu odeću živih boja. Uredbom je propisano da te boje mogu biti "svetloplava, bež, roze, svetlozelena i žuta". Do sada im je bilo dozvoljeno da nose odeću isključivo crne, braon ili teget boje. U obrazloženju uredbe stoji da "svetle boje doprinose vedrijoj atmosferi i pozitivno utiču na mentalno zdravlje učenika". No "drečave boje koje nisu u duhu obrazovanja neće se tolerasiti", kaže se u uredbi. Čador se i dalje preporučuje, ali se sada po prvi put navodi da se "ne sme nametati učenicama". Ovom šarenilu umnogome je doprinela kampanja umetnice Zahre Ranavard, koja je i predsednica ženskog Univerziteta al Zahra. "Boje su za mene kao umetnicu jako važne", kaže Ranavard. "Crno nije boja revolucije, svetle boje su božije boje, i one se ni u kom slučaju ne mogu tumačiti kao antirevolucionarne." Popuštanje u strogim pravilima zasad nije otišlo dalje od uredbe. Devojčice do svoje devete godine ne moraju da se oblače po pravilima islama kada su na ulici, ali moraju u državnoj školi. Devojčice će, dakle, i dalje morati da nose preko odeće mantil koji seže do ispod kolena i kapuljaču koja pokriva kosu i vrat, tako da se vidi samo lice, bez obizra na vremenske uslove. U ovakvoj odeći im je jako teško da trče i da se bave sportom. Uredba ipak predstavlja kompromis protiv narastajućeg revolta iranskih žena zbog strogih pravila u njihovom odevanju. Nedavno su mediji preneli članke o slučajevima da su se devojčice šišale na kratko i oblačile kao dečaci da bi izbegle odeću koja im je nametnuta. Ovog leta se u Teheranu može videti sve više žena u kraćim mantilima, u sandalama i sa nalakiranim noktima na nogama. Konzervativne snage u Iranu su zabrinute da će ovaj ustupak ohrabriti iranske žene da zahtevaju veća prava.

Tokio

Grinpis

Japanska policija pustila je iz zatvora četvoro članova organizacije za zaštitu okoline "Grinpis" koji su uhapšeni tokom organizovane protestne akcije za vreme samita G-8 u Okinavi. Uhapšeni su kada su se iz svog čamca na naduvavanje iskrcali na plažu nadomak hotela u kojem se održavao Samit. Medju uhapšenima je aktivistkinja iz Izraela i trojica članova iz SAD, Rusije i Japana. Oni su pokušali da učesnicima Samita uruče balvane iz ruske šume uz pismo liderima G-8 u kome se skreće pažnja na uništavanje šuma u Rusiji. U pismu se navodi da G-8 podstiče seču šuma.

Dan posle hapšenja, japanska obalska straža oslobodila je brod "Grinpisa" "Ratnik duge", koji je policija zaposela jer je prekoračio zabran od jedne nautičke milje oko letovališta. Ovo je treći slučaj da japanska policija hapsi aktiviste "Grinpisa" ove godine. Prethodna dva puta aktivisti su u zatvoru proveli 11 dana.

Jangon (Rangun)

Studenti

Vojne vlasti u Mjanmaru (bivša Burma) dozvolile su studentima da pohadjaju univerzitetsku nastavu nakon zabrane koja je bila na snazi više od tri i po godine. Više od 60.000 studenata vratiće se u učionice fakulteta. Autoritarni režim je zatvorio univerzitete u decembru 1996. nakon studentskih demonstracija. Vlasti nisu donele nikakvu zvaničnu odluku ni onda o zatvaranju, ni sada o otvaranju. Studenti umetnosti biće prvi kojima će biti dozvoljen povratak u školu, a zatim i studentima medicine, informatike i elektrotehnike.

Povratak će biti dozvoljen samo onim studentima koji potpišu deklaraciju da se neće politički angažovati.

London

Patke – mučenice

Pol Makartni, britanski pop muzičar, poslao je javno pismo upravi trgovačke kompanije Tesco, protestujući što ona u svojim samoposlugama i robnim kućama prodaje patke koje su očito mučene. Naime, u tim trgovinama prodaju se patke, uzgojene na Dalekom Istoku, koje imaju slomljene kljunove. Uzgajivači im lome kljunove kako se ne bi međusobno tukle i tako uništavale perje. Uprava Tescoa odgovorila je na njegovo pismo povlačenjem svih dalekoistočnih pataka sa svojih polica.

Priredila: Duška Anastasijević

prethodni sadržaj naredni

vrh