VREME 1091, 1. decembar 2011. / NEDELJA
Službeni glasnik:
Daje se na E-znanje
Pravo predlaganja zakona i drugih zakonodavnih akata, u srpskom zakonodavstvu, imaju svi narodni poslanici, Vlada, skupština autonomne pokrajine, 30.000 birača, zaštitnik građana i Narodna banka Srbije, u oblastima iz svoje nadležnosti. Nakon pisanja predloga akta, on se upućuje Narodnoj skupštini i tako ulazi u "skupštinsku proceduru". Posle usaglašavanja, odbora, uvrštavanja na dnevni red, amandmanisanja, pretresa, glasanja, pa proglasa predsednika Republike, zakonski akt koji sve ove korake "preživi", stupa na snagu tek nakon što ga objavi "Službeni glasnik Republike Srbije".
Već dve godine, Javno preduzeće "Službeni glasnik" razvija internet portal "Službeni E-Glasnik" koji predstavlja sveobuhvatnu elektronsku bazu propisa i drugih, za državno funkcionisanje relevantnih akata, dostupnu institucijama i javnosti. "E-Glasnik" je deo jedinstvenog informacionog sistema "Službenog glasnika" koji za 30 odsto olakšava posao, obezbeđuje potpunu kontrolu rada i smanjuje mogućnost ljudske greške na minimum.
Na konferenciji "Do transparentnog i modernog zakonodavnog sistema", održanoj 29. novembra u Domu Narodne skupštine (u organizaciji Skupštine, Ministarstva pravde, Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva i JP "Službenog glasnika"), direktor JP-a "Službeni glasnik" Slobodan Gavrilović rekao je da "ovako centralizovan izvor pravnih informacija pruža niz mogućnosti i olakšava kretanje kroz pravni sistem naše države, a pre svega garantuje autentičnost i tačnost propisa i drugih pravnih informacija, kako državnim organima, privrednim društvima i drugim pravnim subjektima, tako i svim građanima Srbije".
Značaj "E-Glasnika" je i u tome što ispunjava zahteve koje je država postavila u svojim strateškim dokumentima, a u vezi sa regulatornom reformom i informacionim društvom, u procesu pridruživanja Evropskoj uniji.
U Evropskoj uniji postoji sličan internet portal koji se zove EUR-lex. Sadrži 5,5 miliona dokumenata, koristi ga 80 miliona korisnika, na 23 jezika. Unapređenje svog portala "Službeni glasnik" oslanjao je upravo na pomoć iz EUR-lexa.
Na internet adresi www.e-glasnik.rs mogu se pronaći sva izdanja "Službenog glasnika", svi međunarodni ugovori, prosvetni glasnik, registar važećih propisa i opštih akata, arhive službenih glasila, međunarodnih ugovora i drugih akata od 1945. do danas. Takođe, realizacijom projekta "Digitalizacija srpskih službenih novina od 1813 do 2013. godine" "E-Glasnik" će postati "neiscrpan i nezaobilazan izvor za pravnu, političku, ekonomsku i kulturnu istoriju naše zemlje", zaključio je direktor Gavrilović.
"Službeni glasnik" (javno preduzeće od 1992. godine), naslednik "Novina serbskih", daje javnosti na uvid izglasane zakone i predstavlja posrednika između građana i državnih institucija. Već 198 godina.
M. R.
|