Navigator
Moje vreme na tvom ekranu
|
piše: Zoran Stanojević
|
Malo je slučajeva da je nekom dvaput u životu uspelo da napravi revolucionarni izum. Ali to je nešto čemu se nadaju Šaun Faning i Šon Parker, ljudi koji su kao tinejdžeri lansirali Napster, servis za razmenu muzičkih fajlova koji je praktično uništio industriju "nosača zvuka". Njihova nova ideja zove se Ertajm (airtime.com) što je u slobodnom prevodu "vreme provedeno na ekranu".
Njihova ideja je da korisnike interneta povežu u video-razgovor. Za razliku od servisa kao što je Skajp, Ertajm ne služi prvenstveno za telefoniranje, već za druženje. Ideja je da u trenucima dokolice na mreži potražite ljude koji imaju slična interesovanja kao i vi i da ih potom pozovete na video-razgovor.
Da biste startovali Ertajm, ne morate imati ništa drugo sem kompjutera sa kamerom i mikrofonom, instaliran Adobeov fleš softver i Fejsbuk nalog, nema nikakve instalacije na računar, sve se obavlja na serveru. Ertajm se oslanja na Fejsbuk profil korisnika i pristup je u tom slučaju krajnje jednostavan. Čim se sa naslovne strane povežete sa svojim Fejsbuk profilom, već ste na Ertajmu. Potrebno je samo da u flešu prihvatite korišćenje kamere i spremni ste za druženje.
Svi prijatelji iz Fejsbuk profila su vam na raspolaganju za razgovor, bez obzira na to da li koriste Ertajm. Pozivanjem na razgovor pozivate ih i da se priključe. Svi njihovi postovi koji sadrže neki video biće izlistani u vašem profilu. Na Ertajmu je moguće ostavljati video-postove koje sami snimite a oni se mogu pridružiti vašem Fejsbuk profilu. Inače, vlasnici sajta striktno poručuju da nikakvi podaci neće biti prosleđivani Fejsbuku bez vašeg izričitog pristanka.
Ono što predstavlja snagu i šansu ovog servisa je upravo povezivanje sa potencijalno interesantnim sagovornicima koje ne poznajete. Vaš profil poredi se sa profilima ostalih korisnika koji su trenutno prisutni na mreži i raspoloženi za priču i klikom na dugme za razgovor ("Talk To Someone") nasumice pozivate sagovornika koji vam je najsličniji u tom trenutku. Izbor se pravi na osnovu podešavanja profila. Dakle, želite li da osoba bude iz vašeg grada, da govori vašim jezikom i da se zanima za, recimo, fudbal ili modu. Ukoliko vam se taj ili ta dopadne, možete ga dodati među prijatelje. U suprotnom samo ponovo kliknete na dugme i tražite sledećeg. One koji vas gnjave možete blokirati.
Za razliku od Fejsbuka i Tvitera, na Ertajmu nema lažnih profila, što ne znači da se neko ne može lažno predstaviti. Ali ipak iza te laži mora da stane sopstvenim likom. Tako da je malo verovatno da će se ovaj servis zloupotrebljavati u većoj meri, što mu donosi i pozitivne i negativne poene, istovremeno. Nema prevelikog foliranja, ali ako želite nekome da se dopadnete (a to je valjda svrha ove komunikacije), potrebno je da izgledate pristojno i vi i prostor u kome se nalazite. Makar na ekranu. Što je zahtevno.
Ertajm radi od juna prošle godine i broj korisnika je relativno skroman. Ako mene pitate, budućnost ovog servisa zapravo će zavisiti od toga kada će reklamne agencije otkriti njegov potencijal, angažujući zgodne ljude da vas nasumice pronalaze i ubeđuju da prihvatite neki proizvod. Bilo da je reč o pasti za zube ili kandidatu na izborima.
|