VESTI, / VESTI
Presude "stečajnoj mafiji"
Sedam godina posle podizanja optužnice u Specijalnom sudu u procesu protiv 34 optužena da su pripadali "stečajnoj mafiji", na kazne zatvora od jedne do devet godina osuđeno je 16 osoba, a ostali su oslobođeni
PRESUDA POSLE ŠEST I PO GODINA: Prvooptuženi, bivši predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević
|
|
Specijalni sud u Beogradu osudio je u četvrtak 15. maja 16 optuženih u procesu "stečajna mafija" na ukupno 57 godina zatvora, dok je 18 oslobođeno optužnice. Prvooptuženi, bivši predsednik Trgovinskog suda u Beogradu Goran Kljajević, osuđen je na šest i po godina zatvora, na zabranu bavljenja sudijskom dužnosti narednih pet godina i da mora da vrati 5.080 evra i 113.000 dinara koje je protivpravno stekao.
Na najvišu kaznu osuđen je bivši direktor Kreditno eksportne banke Sekula Pjevčević, - devet godina zatvora i novčana kazna od 800.000 dinara uz obavezu da vrati protivpravno stečeni novac u iznosu od šest miliona dinara.
Bivši direktor "C marketa" Slobodan Radulović, koji je u bekstvu, osuđen je na pet godina zatvora i novčanu kaznu od 800.000 dinara, a u obavezi je da vrati dva miliona evra koje je protivpravno stekao.
Bivši stečajni upravnik predzeća "Rad" Miljko Živojinović, koji je takođe u bekstvu, osuđen je na pet godina zatvora, uz zabranu da u narednih pet godina obavlja funkciju stečajnog upravnika, a u obavezi je da tom preduzeću vrati protivpravno prisvojenih 142.228 evra.
Sudija Delinka Đurđević je osuđena na četiri godine i meru zabrane na pet godina bavljenja sudijske funkcije, dok je vlasnik preduzeća "Freš milk" iz Ečke Anđelko Bitović osuđen na četiri i po godine zatvora za poresku utaju i novčanu kaznu od 800.000 dinara.
Advokat Nemanja Jolović, koji je optužen za kršenje zakona od strane sudije u pomaganju, osuđen je na dve i po godina zatvora i meru zabrane bavljenja advokaturom od tri godine.
Nekadašnja direktorka "Poštanske štedionice" Jelica Živković osuđena je na tri godine zatvora, novčanu kaznu od 800.000 dinara i zabranu upravljanja državnom imovinom u narednih pet godina.
Među oslobođenima su Grujica Davidović, Đorđo Antelj i vlasnik "Eko produkta" Milinko Brašnjević.
Optužnica protiv okrivljenih podignuta je u oktobru 2006, šest meseci nakon hapšenja osumnjičenih, a suđenje je počelo u januaru 2007. godine.
U tom procesu suđeno je zbog slučaja prodaje "C marketa", Poštanske štedionice, "Beka", GP "Rad", "BIM Slavije", "Ineks intereksporta", "Komela", "Beogradskog eskortnog centra", i "Invest zavoda".
|