Vreme
VESTI, / VESTI

DOKUMENT:
Amnesty International o nestalima

Nedostatak adekvatne reakcije UNMIK policije možda je sugerisao počiniocima zločina da vlasti ili nisu sposobne ili nisu voljne da istraže kriminalne akte koje sankcioniše i međunarodno pravo
Image

U izveštaju Amnesti internešenela (Amnesty International) , KOSOVO:UNMIK’s legacy, the failure to deliver justice and reparation to the relatives of the abducted (Kosovo: Nasleđe UNMIK-a, neuspeh da se obezbedi pravda i odšteta za rodbinu nestalih), koji je predstavljen uoči debate o Kosovu u Savetu bezbednosti UN u četvrtak, 29. avgusta, ističe se da su rođaci nestalih, uglavnom etničkih Srba, podneli oko 150 žalbi u kojima tvrde da Unmik nije istražio otmicu i kasnije ubistvo njihovih rođaka.

U izveštaju se kaže da je očiti nedostatak adekvatne reakcije UNMIK policije možda sugerisao počiniocima zločina da vlasti ili nisu sposobne ili nisu voljne da istraže takve kriminalne akte.

Image

Takav pristup vlasti prema najvećem kriminalu u svakom društvu, posebno u post-konfliktnim okolnostima, neminovno stvara kulturu nedodirljivosti među kriminalcima i samo može voditi pogoršanju situacije.

Amnesti internešenel konstatuje da problemi sa UNMIK-om, uočeni na početku misije, ne opravdavaju takvu neaktivnost, popšto je ova organizacija tokom čitave decenije osvetljavala nastavak nedostatka pravde, istine i zadovoljenja za žrtve kršenja ljudskih prava.

Taj izveštaj otkriva kako je Misija UN na Kosovu (UN Interim Administration Mission in Kosovo - UNMIK), propustila da inicira brzu i potpunu istragu o nestalim osobama, čiji su nestanak prijavile rodbine odmah posle rata.

U mnogim slučajevima UNMIK nije izneo nikakve dokaze da je istraga uopšte sprovedena.

Naglašava se da nema zastarevanja u slučajevima zločina protiv čovečnosti i da organizaciji Ujedinjenih nacija ne bi trebalo da bude dozvoljeno da izbegava svoje obaveze, podseća Amnesti internešenel.

Većina slučajeva, navedenih u izveštaju, odnosi se na otmice kosovskih Srba od strane albanskih separatista iz Oslobodilačke vojske Kosova, ali je takođe ukazano da nisu istražene ni navodne otmice Albanaca od strane Srba.

Amnesti internešenel je pozvao UNMIK, kao i EULEKS, da razreše nasleđa kosovskog konflikta, uključujući sudbinu nestalih iz svih zajednica na Kosovu, privođenje pravdi odgovornih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti i obezbeđenje reparacije.

Više na stranici KOSOVO:UNMIK’s legacy, the failure to deliver justice and reparation to the relatives of the abducted