Vreme
VESTI, / VESTI

Fleksibilni aflatoksin

Ministar najavio snižavanje nivoa aflatoksina u mleku sa 0,5 na 0,05. Da li se meri koncentracija te materije u mleku

Ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Dragan Glamočić izjavio je u utorak, 29. oktobra 2013. u Briselu da će Srbija ove godine sniziti dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku i hrani za stoku kako bi uskladila propise sa evropskim standardima.

"Imamo lepu vest, a to je da u našim usevima ove godine nema aflatoksina, tako da ćemo vrlo brzo promeniti pravilnik za stočnu hranu, a početkom iduće godine i pravilnik o kvalitetu mleka", rekao je ministar novinarima nakon susreta sa zvaničnicima iz Evropske komisije u sedištu EU, što je objavljeno na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

«Vratićemo dozvoljeni nivo na 0,05 mg/l», najavio je Glamočić i dodao da su njegovi briselski sagovornici, evropski komesar za zaštitu potrošača Toni Borg i generalni direktor za poljoprivredu Jirži Plevi pozitivno reagovali na ovu vest.

Ministar je ukazao da je ranije bio problem što je promenjen pravilnik o dozvoljenom sadržaju aflatoksina u mleku, dok je pravilnik za hranu ostao isti, što je dovelo do konfuzije.

Srbija je ranije ove godine, nakon što su u mleku otkrivene štetne materije koje se javljaju u plesnivoj stočnoj hrani a preko nje i u mesu i mlečnim proizvodima, podigla dozvoljeni nivo aflatoksina na 0,05 mg/l, što je deset puta više nego što se toleriše u EU. Po Pravilniku iz 2011. u Srbiji je do 28. FEBRUARA 2013. maksimalno dozvoljena koncentracija Aflatoksina M1 u sirovom mleku, termički obrađenom mleku i mleku za proizvodnju mlečnih proizvoda bila je 0,05 μg/kg. Od 28. FEBRUARA 2013. je 0,5 μg/kg.

Vladajuća stranka je povela oštru kampanju protiv onih koji su javnosti otkrili da u mnogim mlečnim proizvodima, količina aflatoksina prelazi dozvoljene granice aflatoksina od 0,05 i to prikazivala kao akciju protiv poljoprivrede, ili ako delo lobija za uvoz genetski modifikovane stočne hrane, a Goran Ješić je čak i saslušavan u policiji zbog toga što je objavio podatke o aflatoksinu u mleku. Ministarstvo poljoprivrede je tada uvećalo granicu aflatoksina deset puta, sa 0,5 na 0,06 mg/l istovremeno uveravajući javnost da je mleko bezbedno. Prethodni ministar Knežević je kasnije smenjen tokom rekonstrukcije vlade.

Od kad se smirilo uzbuđenje zbog aflatoksina prošle zime javnosti se ne saopštavaju nikakvi podaci o količinama aflatoksina u mleku, pa nije jasno da li se vrše kontrolna merenja i ako se vrše, kakve rezultate pokazuju.

Prema istraživanju koje objavljuje Asocijacija potrošača Srbije Svetski dan hrane: Ishrana - kome potrošači veruju? zabrinutost građana zbog aflatoksina nije zanemarljiva, mada je manja od zabrinutosti zbog mikrobiološke kontaminacije mleka ili jaja, ili zbog pesticida u voću i povrću (videti tabelu desno).


Zabrinutost zbog rizika u hrani:

zbog aflatoksina u mleku - 40% nije zabrinuto, 30% veoma i 30% manje zabrinuto;

zbog ptičijeg gripa - 66% nije zabrinuto, 18% manje zabrinuto, dok je16% veoma zabrinuto;

zbog pesticida u voću i povrću - 54% veoma zabrinuto, 26% nije, 20% je manje zabrinuto;

zbog mikrobiološke kontaminacije jaja i sira - 78% je veoma zabrinuto, 18% manje, 4% nije; teški metali u ribi 62% je veoma zabrinuto, 22% nije zabrinuto i 16% manje;

zbog loše higijena u marketima i restoranima - 64% je veoma zabrinuto, 28% nije i 8% manje;

zbog ostataka hormona i antibiotika u mesu - 70% je veoma zabrinuto, 22% nije i 8% manje;

zbog neogrovarajuće temperature frižidera - 64% je veoma zabrinuto, 20 manje% i 16% nije.

Po mišljenju anketiranih najodgovorniji za bezbednost hrane su država i ministarstva 74%, proizvođači hrane 30%, inspektorati 20%, poljoprivrednici 14%, vlasnici prodavnica 22%, potrošači 6%...

Izvor Svetski dan hrane: Ishrana - kome potrošači veruju?