VESTI, / VESTI Fitch Ratings: Srbija B+ Agencija Fitch Ratings snizila kreditni rejting Srbije sa BB- na B+
Agencija Fič Rejtings (Fitch Ratings) donela je odluku da snizi kreditni rejting Srbije na B+ sa stabilnim izgledima. Do danas je kreditni rating Srbije bio BB- sa negativnim izgledima.
Kao ključne razloge za svoju odluku, Fitch Ratings navodi rast deficita u 2014. godini po osnovu prethodno preuzetih obaveza, kao i opšte stanje javnog duga u odnosu na visinu bruto domaćeg proizvoda, ali i izostanak sprovođenja prethodno najavljivanih strukturnih reformi u prethodnim godinama.
Kao ključne razloge za snižavanje rejtinga Srbije na B plus, Fič rejtings je naveo pogoršanje javnih finansija. Limit za deficit je 2012. i 2013. godine premašen pre svega zbog restrukturiranja državnih preduzeća i dokapitalizacije državnih banaka. Pored toga, Fič očekuje rast konsolidovanog defiicita u 2014. i to 4. godiun za redom na 7,1%.
"Dinamika duga je nastavila da se pogoršava zbog probijanja deficita i slabog rasta. Fič očekuje da će javni dug 2015. dostići 70% sa sadašnjih 63%", navodi se u saopštenju.
Ističe se i da ekonomski izgledi Srbije i dalje relativno slabi sa očekivanim rastom nešto ispod 2% u naredne dve godine. U 2013. ostvaren je rast od 2,3%, ali je uticaj na javne prihode bio ograničenj zbog smanjenja domaće potrošenje. Naime, privredni rast je rezultat dobre poljoprivredne godine i izvoza automobila, a to ne donosi velike poreske prihode.
U saopštenju Fiča ukazuje se da je politički kredibilitet narušen odlaganjem fiskalne konsolidacije i slabim rezultatima u strukturnim reformama. Ističe se da je u toku plan restrukturiranja državnih preduzeća, koja dobijaju subvencije, ali da su rezultati još neizvesni.
"Fič primećuje da vlada tek treba da pokaže političku volju za primenu nepopularnih strukturnih reformi, mada bi prevremeni izbori mogli vladi da daju neophodan legitimitet", navodi se u saopštenju.
Kao pozitivne strane, agencija navodi, između ostalog, započinjanje pregovora sa Evropskom unijom, smanjenje deficita tekućeg računa platnog bilansa i povećanje deviznih rezervi i početak pregovora sa MMF-om koji je planiran za februar ove godine.
Ministarstvo finansija prepoznaje potrebu za kontinuitetom u stabilizaciji javnih finansija i makroekonomskog okruženja, što se i postiže nastavkom rada na sprovođenju strukturnih reformi čime bi se stvorile zdrave osnove za rast srpske privrede. Prvi koraci u tom smeru su već načinjeni sa većim nego očekivanim privrednim rastom u 2013. godini, istorijski niskom stopom inflacije za 2013. godinu, povećanjem izvoza koje je dovelo do smanjenja deficita tekućeg računa platnog bilansa, a troškovi finansiranja države su u poslednjem kvartalu 2013. godine na domaćem finansijskom tržištu dostigli istorijski minimum sa tendencijom daljeg smanjenja.
Ministarstvo finansija nastaviće da insistira na doslednom sprovođenju i razradi paketa mera kako bi se u narednim godinama u potpunosti implementirao plan za smanjenje fiskalnog deficita i dugoročno stabilizovanje učešća javnog duga u BDP i osigurao privredni rast Srbije, saopštava se na veb stranici Ministarstva finansija 17. januara 2014.
Ekonomista Milojko Arsić izjavio je agenciji Beta da su lošu ocenu Srbiju pre Fiča dali Svetski ekonomski forum i Svetska banka, na osnovu procene da je došlo do pogoršanja uslova privređivanja.
d. c. v.
|