***
Srbija i Kosovo su i dalje angažovani na sprovođenju sporazuma koji su postignuti tokom dijaloga, naročito „Prvog sporazuma o principima normalizacije odnosa" iz aprila 2013. godine. Rad u okviru dijalogu uz posredstvo EU nastavljen je na tehničkom nivou tokom perioda izveštavanja. Dijalog na visokom nivou nastavljen je tokom februara 2015. godine, a u aprilu, junu i avgustu su održana četiri sastanka na kojima su prisustvovali premijeri Vučić i Mustafa.
Ključni sporazumi zaključeni su 25. avgusta 2015. godine. Usvajanjem Statuta dogovoreni su opšti principi / glavni elementi osnivanja Asocijacije/Zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu. Tekst definiše pravni okvir Asocijacije/Zajednice, njene ciljeve, organizacionu strukturu, odnose sa centralnim vlastima, pravnu sposobnost, budžet i finansijsku podršku. Takođe obezbeđuje modalitete/ naredne korake za njeno osnivanje.
U oblasti Energetike, dva nova srpska energetska privredna društva (prvo se bave uvozom, izvozom i tranzitom, a drugo uslugama nabavke i distribucije) osnovana su na Kosovu. Ova privredna društva nastavljaju da rade na unutrašnjoj organizaciji pre podnošenja zahteva za dobijanje licence.
Takođe je odobren akcioni plan koji detaljno opisuje korake u sprovođenju aranžmana o telekomunikacijama.
Srbija i Kosovo su se složile da zatraže od Evropske unije revitalizaciju mosta u Mitrovici i okoline kako bi ponovo bio otvoren za sav saobraćaj do leta / najkasnije juna 2016. godine. U skladu sa istom dinamikom, takođe je dogovoreno da će se u opštini Severna Mitrovica izvršiti revitalizacija glavne ulice (ulica Kralja Petra) tako što će se pretvoriti u pešačku zonu.
Ostvaren je napredak u drugim važnim oblastima.
Nakon sporazuma postignutog u februaru 2015. godine, raspuštanje srpskih pravosudnih struktura je u poodmakloj fazi. Srbija je olakšala prijem sudija i tužilaca iz redova kosovskih Srba u kosovski pravosudni sistem. Propisna obrada predmeta u Osnovnom sudu u Mitrovici, gde su izjave srpskih zvaničnika povremeno ometale postupke, zahteva nepristrasno okruženje.
Integracija kosovskih Srba u strukture policije i civilne zaštite privodi se kraju. Sprovodi se sporazum o osiguranju vozila iz juna 2015. godine, kojim je predviđeno međusobno priznavanje nadležnosti Srbije i Kosova kada je u pitanju osiguranje vozila.
Što se tiče carine, sporazumi su postignuti u pogledu uvoza kontrolisane robe na Kosovo, uključujući i lekove. U kontekstu aranžmana o održavanju veza i nakon sporazuma postignutog u novembru 2014. godine, sve zvanične posete direktno organizuju Oficiri za vezu. Napredak je takođe postignut u oblasti katastra: nova zgrada Arhiva otvorena je u Beogradu, u kojoj se očekuje završetak skeniranja dokumenata koji se odnose na Kosovo do juna 2016. godine.
Nakon odluke Ustavnog suda Srbije da je oblik u kojem su preneseni neki sporazumi iz dijaloga neustavan, Srbija je prilagodila svoj regulatorni okvir koji se odnosi na ove sporazume, sa izuzetkom slobode kretanja. Ustavni sud još nije usvojio odluku o sporazumima koji se tiču energetike i telekomunikacija. Srbija mora da nađe zakonska rešenja za sprovođenje sporazuma koji su održivi i mogu da izdrže pravne izazove.
Sprovođenje drugih sporazuma se nastavlja, mada sporijim tempom. Kada je u pitanju IUG, pored šest privremenih objekata, dogovorena su dva dodatna stalna granična prelaza, za koje je Srbija pokrenula proces eksproprijacije na svojoj teritoriji. Međutim, ilegalni granični prelazi/zaobilaznice, naročito na severu Kosova, i dalje se redovno 26 koriste se za krijumčarenje velike količine robe. Srbija mora da preduzme dodatne mere kako bi se zaustavili ilegalni prelasci.
Srpske vlasti su u periodu od oktobra 2014. do avgusta 2015. godine privremeno prekinule obradu predmeta u okviru opštih modaliteta iz 2013. godine za Uzajamnu pravnu pomoć. Obrada više od 600 slučajeva koji su u toku nastavljena je u septembru 2013. godine.
Kada je u pitanju regionalna saradnja, Kosovo je postalo stalni učesnik organizacije RACVIAC (Centra za bezbednosnu saradnju) i pridružilo se inicijativi MARRI (Regionalnoj inicijativi za migracije, azil i izbeglice). Međutim, Srbija treba da ostane posvećena nastavku sprovođenja sporazuma o zastupljenosti i učešću Kosova na regionalnim forumima.
Početkom ove godine, Srbija i Kosovo takođe su učestvovali u konstruktivnim raspravama sa ciljem unapređenja saradnje u rešavanju pitanja migracionih tokova sa Kosova.
Uopšteno govoreći, Srbija i Kosovo su i dalje angažovani u dijalogu i posvećeni sprovođenju Prvog sporazuma o principima normalizacije odnosa iz aprila 2013. godine i drugih sporazuma postignutih tokom dijaloga. Preduzeti koraci dali su novi zamah u normalizaciji odnosa i trebalo bi da imaju pozitivan i konkretan uticaj na svakodnevni život građana kako na na Kosovu tako i u Srbiji. Dalji napredak u ovoj oblasti i dalje je od suštinskog značaja za unapređenje evropske budućnosti i Srbije i Kosova.
( Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije za 2015. godinu Kancelarija za evropske integracije
Ovaj izveštaj obuhvata period od oktobra 2014. godine do septembra 2015. godine Zasnovan je na prilozima iz mnogih izvora, uključujući priloge Vlade Republike Srbije, država članica EU, izveštaje Evropskog parlamenta i informacije dobijene od različitih međunarodnih i nevladinih organizacija. Po pravilu, zakonodavstvo ili mere koje su u pripremi ili čekaju saglasnost skupštine nisu uzeti u obzir.
* Ova oznaka ne dovodi u pitanje stavove o statusu i u skladu je sa rezolucijom SBUN 1244/99 i Mišljenjem MSP o proglašenju nezavisnosti Kosova.
)
Šta sadrži pregovaračko Poglavlje 35 o Kosovu?
Prema pregovaračkoj poziciji Brisela za "kosovsko poglavlje" od Srbije se ne traži priznavanje nezavisnosti Kosova i Metohije, niti potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma na kraju normalizacije odnosa sa Prištinom, pišu Novosti o ključnim tačkama poglavlja 35. Najveća "zamka" platforme EU za oblast 35, sročene na sedam strana, jeste mogućnost "zamrzavanja" otvaranja novih ili zatvaranja već ispregovaranih poglavlja, ukoliko napredak u normalizaciji odnosa Srbije i Kosova zaostaje za napretkom u drugim oblastima.
Poglavlje 35 nije zamena za dijalog Beograda i Prištine, a odnosi se na normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova.
Srbija mora da ispuni dogovore koje je postigla sa Prištinom 25. avgusta 2015, kao one iz aprila 2013, a koji se odnose na policiju, pravosuđe i civilnu zaštitu, a Brisel će dva puta godišnje praviti presek napretka Srbije u ovom poglavlju.
Prelazne odredbe (benčmark) ovog poglavlja mogu da se prilagođavaju i ažuriraju u toku pregovora.
Ako napredak u normalizaciji odnosa sa Kosovom značajno zaostane od napretka u ostalim pregovorima, i ako Srbija ne primeni postignute sporazume sa Kosovom, EK će na sopstvenu inicijativu ili na zahtev trećine država članica EU, u skladu sa tačkom 25 pregovaračkog okvira, predložiti da se "zamrzne" otvaranje novih poglavlja.
Srbija će obustaviti podršku i finansiranje srpskih struktura, a opštinska administracija će morati u potpunosti da se uskladi sa kosovskim zakonima.
Poglavljem 35 nalaže se da Srbija osigura punu primenu kosovskog pravnog sistema na severu.
Traži se nastavak uspostavljanja Zajednice srpskih opština (donošenje statuta) u skladu sa kosovskim zakonima i dogovorima od avgusta ove godine, kao i transparentnost u finansiranju ZSO.
Srbija trba da kvartalno, odgovarajućim kosovskim vlastima dostavlja informacije o penzijama bivših srpskih policajaca, sada integrisanih u kosovsku policiju.
Takođe predviđa se završetak procesa integracije sudija i tužilaca u kosovsko pravosuđe, kao i usvajanje propisa o sedištu sudova i tužilaštava i teritorijalnoj jurisdikciji.
Srbija, kvartalno, odgovarajućim kosovskim vlastima dostavlja informacije o penzijama pravosudnih službenika, sada integrisanih u kosovski pravosudni sistem.
Takođe, treba da usvoji potrebne propise za prekid isplaćivanja plata i finansiranja civilne zaštite na Kosovu.
Svom oficiru za vezu Srbija obezbeđuje administrativnu podršku (npr. rentiranje službenih prostorija).
Srbija prihvata vizuelni izgled zvanične korespondencije koja još nije dogovorena (pečati, simboli i zaglavlja pisama) .
Kada je reč o energetici, osnovaće se kompanija kompanija za snabdevanje ("Elektrosever") u skladu sa kosovskim propisima i rešiti pitanje srpskog menadžmenta u hidrosistemu "Gazivode".
"Telekom", kako je navedeno poglavljem 35, otvara kompaniju na Kosovu, u skladu sa kosovskim propisima, kako bi joj bila dodeljena licenca za fiksnu telefoniju.
Od Srbije se traži da poštuje rokove i preduzima dogovorene korake u paralelnom procesu dodeljivanja pozivnog broja za Kosovo i davanja privremene dozvole za mobilnu telefoniju na Kosovu.
U vezi sa carinom, Srbija prestaje sa izdavanjem dokumentacije i overavanjem sa oznakama koje su u suprotnosti sa obavezama koje je preuzela sporazumom od 17. januara 2013.
Takođe, treba da se dovrši postavljanje svih administrativnih prelaza i poboljša kontrola ili zatvaranje alternativnih puteva i prelaza da bi se osiguralo korišćenje isključivo zvaničnih prelaza.
Srbija dozvoljava građanima trećih država ulazak u Srbiju sa Kosova.
Poglavljem 35 nalaže se implementacija dogovora o registarskim tablicama za stanovnike severa Kosova i poštovanje rokova za otvaranje mosta na Ibru za saobraćaj, ne kasnije od juna 2016.
Kada je reč o regionalnoj saradnji, Srbija ne sprečava učešće Kosova u preostalim regionalnim inicijativama, u skladu sa postignutim dogovorima i podržava ulazak predstavnika Kosova u rukovodeća tela i administrativne strukture regionalnih organizacija.
U poglavlju 35 se navodi da Srbija ostaje predana dijalogu uz posredovanje EU, zalaže se za postizanje novih dogovora po drugim temama, nastavlja sa normalizacijom u dobroj veri, a koja će postepeno voditi ka sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a u skladu sa pregovaračkim okvirom.
Đurić: Ublažena Platforma za poglavlje 35
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da je došlo do izvesnog ublažavanja Platforme za poglavlje 35 u odnosu na prvi nacrt, ali i da su se u javnosti pojavile spekulacije o promeni režima na integrisanim administrativnim prelazima.
"Tačno je da su se pojavile određene spekulacije o promeni režima na integrisanim administrativni prelazima. Pažljivo pratimo situaciju i u zavisnosti od razvoja događa u toku dana reagovaćemo. Ako bude nekih promena koje nisu u skladu sa Sporazumom, Srbija kao ni do sada neće ćutati", rekao je Đurić za RTS.
marko djuricBeta (Milan Obradović)
Na pitanje da li se traži potpisivanje pravno obavezujućeg dokumenta o dobrosusedskim odnosima Srbije i Kosova Đurić je naveo da Srbija svoju južnu pokrajinu može da tretira samo kao njen deo.
"Došlo je do izvesnog ublažavanja u odnosu na pravi nacrt (platforme). S obzirom da postoji veliki broj članica EU koje priznaju jednostranu nezavisnost Kosova, nema sumnje da su teški pregovori pred nama", kazao je Đurić i dodao da je platforma "takva kakva jeste", ali da "ne traži eksplicitno da Srbija prizna nezavisnost Kosova".
Đurić je rekao da je tekst platforme za Poglavlje 35 objavljen i da je reč o izuzetno teškom poglavlju, ali kako je naglasio, Srbija nije u razgovorima sa Kosovom samo zbog evropskih integracija.
"Poglavlje 35 za nas je izuzetno teško, jer na neki način povezuje normalizaciju odnosa sa našom južnom pokrajinom i evropske integracije. Pokazali smo da je moguće da kao pouzdan partner uprkos opstrukcijama Prištine napredujemo u pregovorima", naveo je Đurić.
On je kazao da se Platformom traži primena i pregled do sada postignutih sporazuma (Beograda i Prišine) i ostavlja prostor i evropskim institucijama i državama članicama da one tumače na koji način treba da budu sprovođeni sporazumi, a naveo je da u tom procesu za Srbiju ima određenih rizika.
Komentarišući navode da je Poglavlje 35 "blokirajuće" Đurić je rekao da "sva poglavlja u dijalogu nose sa sobom mogućnost da ako bude velikog neslaganja zemlje koja traži prijem i zemalja koje o tome odlučuju, taj proces bude zaustavljen.
( Šta sadrži pregovaračko Poglavlje 35 o Kosovu?);
Videti takođe Poglavlje 35 Sajt Evropske unije )