VESTI, / VESTI Afera "Panamski papiri" Među klijentima Mossack Fonseca korisnicima ofšor usluga oko 140 svetskih političara, a gde su Amerikanci? VIDEO: Putin o «Panamagejtu»: Вашего покорного слуги в списке нет (Videti takođe: Adrese srpskih firmi u panamskim papirima)
Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara International Consortium of Investigative Journalists - ICIJ je 3. juna pod naslovom The Panama Papers: Exposing the Rogue Offshore Finance Industry objavio 11,5 miliona takozvanih Panamskih papira Panamapaers u kojima se spominju imena više od 140 političara i zvaničnika, kao vlasnika računa na ofšor destinacijama, aktera izbegavanja poreza, pranja novca, itd. To je više «iscurelih» dokumenata nego što je objavio Vikiliks 2006.
Dokumenti su navodno iscurili (po jednoj verziji ukrala ih je bivša ljubavnica jednog od zaposlenih) iz advokatske firme Mossack Fonseca za koju Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara tvrdi da je čuvar mnogih ofšor tajni (Panamanian Law Firm Is Gatekeeper To Vast Flow of Murky Offshore Secrets). Procurili podaci odnose se na 214.000 ofšor-kompanija povezanih sa ljudima u 200 zemalja i teritorija formiranih i gašenih u periodu od skoro 40 godina, od kasnih sedamdesetih do kraja 2015. godine.
Firma Mossack Fonseca & Co. je počela 1986. godine, kada Ramon Fonseka spojio svoju malu advokatsku firmu u Panami sa jednom lokalnom firmom na čijem je čelu Jirgen Mosak, a panamski građanin nemačkog porekla. Fonseka je rođen u Panami 1952. godine i studirao pravo i političke nauke na Univerzitetu u Panami i London School of Economics. Kao mladić je želeo da bude sveštenik, a kasnije je navodno radio za Ujedinjene nacije u Ženevi. Onda je odlučio da se posveti svojoj profesiji. Jirgen Mosak je rođen u Nemačkoj 1948. godine, preselio u Panamu sa svojom porodicom u ranim 1960-im, a nakon sticanja diplome pravnika u Panami 1973, radio u Londonu, a po povratku u Kanadu pokrenuo je firmu koja se kasnije spojila s Fonsekinom firmom kada je osnovana firma Mossack Fonseca & Co.
Jirgenov otac je tokom Drugog svetskog rata bio član zloglasnog oružanog krila nacističke partije Waffen-SS. Posle rata otac je ponudio svoje usluge vladi SAD kao doušnik, da se pridruži nekoj tajnoj organizaciji bivših nacista koji se predstavljaju kao komunisti, a kasnije u Panami da špijunira komunističke aktivnosti na Kubi.
Prema istraživanju Međunarodnog konzorcijuma Explore the Panama Papers Key Figures kompanija je razvila veoma raširenu aktivnost. Na interaktivnoj mapi ICIJ je na primer prikazan grafik 10 banaka koje su zahtevale najviše ofšor kompanija za klijente
Spisak poreskih rajeva od Kariba do Pacifika koje je koristila firma Mossack Fonseca
10 najpopularnijih poreskih rajeva po Panamskim papirima
Zemlje sa najrazvijenim «posredništvom»
U izveštaju Konzorcijuma posebno je apostrofirano da je predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin preko prijatelja kroz banke i pojedine kompanije oprao oko dve milijarde dolara: All Putin’s Men: Secret Records Reveal Money Network Tied to Russian Leader.
Pojavu tog izveštaja pre nego što su ga interpretirali britanski Gardijan i nemački Zidojče cajtung najavio portparol predsednika Putina Dmitrij Peskov.
Bi-Bi-Si i Gardijan navode da su bliski saradnici ruskog predsednika Vladimira Putina umešani u lanac pranja novca preko ofšor dogovora i zajmova vrednih dve milijarde dolara, da je tom operacijom rukovodila Banka Rosija koja je pod sankcijama SAD i EU zbog ruske aneksije Krima.
"Dokumenti sugerišu da je Putinova porodica imala koristi od ovog novca – deluje da on može da troši bogatstvo svojih prijatelja", navodi Gardijan, koje se posebno fokusira na navodnog vlasnika kompanija "Sonet oversis", "Internešenal medija oversis", "Sanburn" i "Sandalvud kontinental", čelistu Sergeja Roldugina, najboljeg Putinovog prijatelja iz mladih dana i kuma Putinove starije ćerke Marije.
Prema tim dokumentima, Roldugin je lično zaradio stotine miliona dolara od sumnjivih poslova, prenosi Bi-Bi-Si i navodi da dokumenta pokazuju da je "Internešenal medija oversis "2007. godine pozajmila šest miliona dolara, a da je posle tri meseca dug otpisan za jedan dolar, tako da je toj kompaniji poklonjeno šest miliona dolara; da je "Sandalvud kontinental" kupio imovinu za manje od dolara i prodao je posle tri meseca za 133 miliona dolara i da je dobio zajam od ruske državne banke od 800 miliona dolara a da nema dokaza da je ta kompanija na neki način garantovala za zajam ili da je otplatila dug, a da je "Sandalvud" pozajmio novac kompaniji koja je vlasnik ski centra koji je Putin otvorio 2006, i gde je skijao 2011. i 2012, dok se njegova ćerka Katarina tamo venčala 2013. Predstavnik biznismena Arkadija Rotenberga je izjavio da je firma "Sandalvud kontinental" dobila komercijalni kredit za konkretnu stvar, po uobičajenim uslovima, čiji rok ističe 2023. godine. «Medijski izveštaji o navodnoj povezanosti ruskog predsednika Vladimira Putina i ofšor-transakcija vrednih nekoliko milijardi dolara imaju za cilj da diskredituju ruskog lidera uoči predstojećih izbora, Putin je "glavna meta", ali da on nije umešan ni u kakve nedozvoljene radnje, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koji je i sam pomenut po tome da njegova sadašnja žena, s kojom se venčao u junu prošle godine ima ofšor račun, što su oboje negirali. Ruskim državnim činovnicima i članovima njihovih porodica je zakonom iz 2015. zabranjeno da imaju novac na ofšor računima. Posle Kiparske krize 2013. Putin je istupao protiv toga da ruski biznismeni drže novac u poreskim rajevima i obećao je amnestiju onima koji vrate novac u Rusiju.
Vladimir Putin je na skupu u istini i pravdi u Petrogradu 7. aprila, posle dužeg uvoda o pokušaju da se razbije jedinstvo ruske nacije, kako se desilo i tokom I svetskog rata komentarišući novinarsko pitanje o o ofšor skandalu, kazao da u tom spisku nije naveden, pa u tom "prugtu specijalista" "ne postoji ništa o čemu bi odgovarao." On je naglasio da ne postoji komponenta korupcije "prijatelja ruskog predsednika" (misli se na Sulejmana Kerimova, Arkadija Rotenberga, Jurija Kovaljčuka, Aleksej Uliukaijeva Grefa, Dmitrija Peskov i njegove verenice Tatjane Navke, i violončelista Sergeja Roldugina, pominjanih u izzveštajima o «Panamskim papirima. Govoreći o violončelisti Rolduginu, Putin je rekao da je ponosan što ima takve prijatelje. Roldugin, sjajan muzičar, jedan od najboljih u zemlji, po Putinovim rečima, skoro sav novac koji je kao biznismen, akcionar velike kompanije zaradio, koristio je za nabavku muzičkih instrumenata u inostranstvu i doneo ih u Rusiju, vredne stvari, a nekoliko meseci bavi se registracijom vlasništva ovih instrumenata u državnim institucijama. Pored toga, on organizuje koncerte radi promocije ruske kulture u inostranstvu, koji se zapravo plaćaju sopstvenim novcem, rekao je Putin, ponovivši da je ponosan što ima takve prijatelje... ( Путин о "Панамагейте": вашего покорного слуги в списке нет , RIAN, 7. 04. 2016.)
Po pojavi izveštaja Raša tudej je na svom sajtu publikovala nekoliko opsežnih odgovora u kojima se objašnjava da Putina lično u tim papirima nema, a da su tvrdnje optužbe iznete na njegov račun plod špekulacija i nove ofanzive «putinofobije» pred ruske parlamentarne izbore koji treba da se održe u septembru 2016. Jedan od tekstova sugeriše da je Putin napadnut bez razloga i povoda ( Рекордная утечка путинофобии: мировые СМИ снова заговорили о президенте России без особого повода, a RT takođe prenosi izbor komentara čitalaca pojedinih zapadnih medija pod naslovom «Nikada nisam video tako očiglednu propagandu». U jednom od odgovora se nabraja pet pet grehova Putina po Panamskom otkrovenju– u kojima nema Putina: Njegova famijija je vlasnik naftne kompanije – da bi se klikom na sliku pojavio odgovor – te to je Mesi, njegov otac ima ofšor račun – ne to je otac britanskog premijera Dejvida Kamerona…
Britanski premijer Dejvid Kameron, koji je često pozivao na borbu protiv utaje poreza i izbegavanja plaćanja ove obaveze želeo da komentariše sadržaj navodnih dokumenata koji pokazuju da je njegov pokojni otac Ijan Kameron izbegao plaćanje poreza preko ofšor kompanija, ali je zatražio kopije podataka o svim klijentima tog slučaja. List Indipendent pod naslovom Panama-papers: David Kameron faces questions over fathers off shore fund injersey, piše da Kameron nije razjasnio da li je imao koristi od očevih poslova... Od istaknutih političara koji su kontrolisali ofšor-kompanije navedena su imena premijera Islanda i Pakistana, kralja Saudijske Arabije, deca predsednika Azerbejdžana, predsednik Argentine, bivši premijeri Gruzije, Iraka, Jordana i Katara, kao i aktuelni predsednik Ukrajine Porošenka (za koga je glavni tužilac Ukrajine rekao da nema dokaza da je umešan u bilo kakve nezakonite radnje), imena zvaničnika bliskih bivšem venecuelanskom predsedniku Ugu Čavezu, koji je umro 2013, bivšeg premijera Islanda Sigmundira Gunlaugsona koji je navodno imao neprijavljeni interes u bankama koje je spasavala država; da su sklanjali novac u poreske oaze preko panamske advokatske kancelarije visoki zvaničnici kineskog režima, među njima Deng Đijaguej, suprug starije sestre kineskog predsednika Si Đinpinga, kao i Li Ksjaolin, ćerka bivšeg kineskog premijera Li Penga...
Pominju se i 33 osobe i kompanije koje je vlada SAD stavila na crnu listu zbog postojanja dokaza da su poslovali sa meksičkim dilerima droge, terorističkim organizacijama poput Hezbolaha ili država Severne Koreje i Irana, pranje novca u Brazilu od strane političara, podmićivanju čelnika FIFA... Među onima koji su navodno koristio uslugama te advokatske firme pomenut je i Mišel Platini, a i dvadesetak imena fudbalskih zvezda, među kojima su igrači Barselone, Real Madrida i Mančester junajteda, među kojima i ime Lionela Mesija.
Pominje se oko 1.000 italijanskih klijenata, među kojima i predsedavajući nacionalne avio-kompanije "Alitalija" Luka Kordero di Montecemolo. Slovenački list Delo piše da je, prema dokumentima koja su do sada analizirana, najmanje 78 slovenačkih kompanija i 74 Slovanaca navodno povezano s kompanijama osnovanim preko firme "Mosak Fonseka". Australijske poreske vlasti objavile su da istražuju više od 800 bogatih klijenata te advokatske kancelarije i da su ih povezale sa 120 s ofšor-firmi u Hongkongu".
Istragu su počele i poreske vlasti Novog Zelanda. Francusko tužilaštvo za privredni kriminal saopštilo je da pokreće preliminarnu istragu o velikoj utaji poreza.
Direktor i jedan od dvojice osnivača advokatske kancelarije " Mossack Fonseca " Ramon Fonseka Mora je za AFP izjavio da je njegova kancelarija oformila više od 240.000 firmi, a da je "velika većina" njih osnovana je "u legitimne svrhe". Ističe da njegova advokatska kancelarija nije odgovorna za aktivnosti kompanija.
"Posvećeni smo stvaranju legalnih struktura koje prodaju svojim posrednicima kao što su banke, advokati, trustovi, a oni imaju svoje krajnje klijente koje mi ne poznajemo", rekao je. Kompanija Mossack Fonseca je saopštila da je krađa njenih dokumenata – krivično delo. ICIJ u na svom sajtu posetioce oprezno opominje da ne tvrdi da je iko ko je pomenut u Panamskim papirima izvršio krivično delo, ali uvodni video The Panama Papers: An Introduction šalje veoma jaku propagandnu poruku: govori o povezanosti korisnika ofšor usluga sa ratom u Siriji, za koji isključivo optužuje snage Bašara Asada koje bacaju bombe koje raznose decu, a da su snabdevači asadovih snaga gorivom klijenti kompanije Mossack Fonseca; o silovanjima devojčica od strane biznismena u Rusiji, povezanosti posledica ofšor industrije i smrtnosti dece u Ugandi itd...
Videti više: Panamapaers, ICIJ International Consortium of Investigative Journalists ICIJ The Panama Papers: Exposing the Rogue Offshore Finance Industry Panamanian Law Firm Is Gatekeeper To Vast Flow of Murky Offshore Secrets, ICIJ Panamanian Law Firm Is Gatekeeper To Vast Flow of Murky Offshore Secrets Panamskie otkrovenija – Pet grehova Putina – ili ne Putina RT interaktivna grafika 03. 04. 2016. Рекордная утечка путинофобии: мировые СМИ снова заговорили о президенте России без особого повода RT на русском, 03. 04. 2016. RT izbor komentara čitalaca pojedinih zapadnih medija pod naslovom «Nikada nisam video tako očiglednu propagandu» Золото партитуры НОВАЯ ГАЗЕТА, 6. 03. 2016. Путин о "Панамагейте": вашего покорного слуги в списке нет , RIAN, 7. 04. 2016. Najveće curenje informacija iz ofšor zona u istoriji , KRIK, 03. 04. 2016. Panama Papers: Where are the Americans? BBC, 6. 03. 2016. Critics Call Delaware a Tax Haven, NYT, MAY 29, 2009
*Ovo inače nije prvi slučaj da je pokrenuta kampanja za razotkrivanje tajni poreskih rajeva. Na primer, pre dve godine, u aprilu 2013. Međunarodni konzorcijum istraživačkikog novinarstva je objavio spisak 122.000 of-šor kompanija, 13.000 privatnih računa u poreskim rajevima i 12.000 agenata koji osnivanju virtuelne firme u poreskim rajevima, ali je kampanja ubrzo utihnula. (Videti dosije Udar na poreski raj Vreme vesti, 04. 04. 2013. i ostale povezane tekstove - DOLE.)
Dokumentacioni centar "Vremena"
|