92. sednica Republičke izborne komisije
Na 92. sednici, održanoj 6. aprila, članovi Republičke izborne komisije usvojili su Rešenje kojim se proglašava Izborna lista Republikanska stranka – Republicánus párt – Nikola Sandulović za izbore za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisane za 24. april 2016. godine.
Članovi RIK – a su većinom glasova doneli i Rešenje kojim se odbija predlog Republikanske stranke da joj se na izborima za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisanim za 24. april 2016. godine, utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine (videti DOLE).
U nastavku sednice, članovi RIK-a usvojili su Rešenje kojim se utvrđuje da Ivan Radošević diplomirani pravnik iz Beograda, postaje član, a Slobodan Ignjatov, diplomirani pravnik iz Beograda, postaje zamenik člana RIK-a u proširenom sastavu, kao predstavnici podnosioca proglašene Izborne liste Republikanska stranka – Republicánus párt – Nikola Sandulović.
Rešenje RIK kojim se odbija predlog Republikanske stranke da joj se utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine
REPUBLIČKA IZBORNA KOMISIJA
02 Broj: 013-183/16
Na osnovu člana 81. stav 4. Zakona o izboru narodnih poslanika („Službeni glasnik RS", br. 35/00, 57/03-US, 72/03-dr. zakon, 18/04, 85/05-dr. zakon, 101/05-dr. zakon, 104/09-dr. zakon, 28/11-US i 36/11), Republička izborna komisija, na sednici održanoj 6. aprila 2016. godine, donela je
R E Š E Nj E
ODBIJA SE predlog Republikanske stranke da joj se, kao podnosiocu proglašene izborne liste kandidata za narodne poslanike Narodne skupštine na izborima raspisanim za 24. april 2016. godine, utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine u smislu člana 81. Zakona o izboru narodnih poslanika.
O b r a z l o ž e nj e
Republička izborna komisija, na sednici održanoj 6. aprila 2016. godine, proglasila je Izbornu listu Republikanska stranka - Republikánus párt - Nikola Sandulović, koju je za izbore za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisane za 24. april 2016. godine, podnela Republikanska stranka. Prilikom podnošenja Izborne liste, Republikanska stranka je, kao njen podnosilac, u skladu sa članom 81. stav 4. Zakona o izboru narodnih poslanika, priložila i pismeni predlog da joj se utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine, uz koji je dostavila i svoj Statut i Program.
Odlučujući o navedenom predlogu, Republička izborna komisija je konstatovala da je članom 81. stav 3. Zakona o izboru narodnih poslanika propisano da su političke stranke nacionalnih manjina sve one stranke čiji je osnovni cilj predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine i zaštita i poboljšanje prava pripadnika nacionalnih manjina, u skladu s međunarodnopravnim standardima, kao i da je stavom 4. istog člana utvrđeno da o tome da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine, odnosno koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina, odlučuje Republička izborna komisija pri proglašenju izborne liste, a na predlog podnosioca izborne liste koji mora biti stavljen pri podnošenju izborne liste. Uvidom u Izvod iz Registra političkih stranaka koji je Republičkoj izbornoj komisiji dostavilo Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Komisija je utvrdila da je Republikanska stranka registrovana kao politička stranka mađarske nacionalne manjine. Uvidom u Statut i Program Republikanske stranke, Republička izborna komisija je konstatovala da su, osim prvog („1. unapređenje osnovnih ljudskih prava mađarske nacionalne manjine, svih građana Srbije i ostalih nacionalnih manjina) i trećeg („3. slobodni i nezavisni mediji i njihovo unapređenje po pitanju informisanja mađarske nacionalne manjine u cilju bolje povezanosti sa građanima Srbije i ostalim nacionalnim zajednicama u Srbiji"), svi ostali ciljevi delovanja (ukupno ih je 23) definisani kao opšti politički ciljevi, svojstveni velikoj većini, uslovno rečeno „običnih", političkih stranaka i da svakako nisu dovoljno specifični da bi se na osnovu njih došlo do zaključka da je u pitanju politička stranka koja će se u svom političkom delovanju pretežno baviti zaštitom ljudskih prava i interesa pripadnika mađarske etničke zajednice u Republici Srbiji.
Osim toga, Republička izborna komisija je konstatovala da Republikanska stranka, osim Statuta i Programa, nije dostavila bilo kakve dokaze o svom političkom delovanju na planu ostvarenja proklamovanih ciljeva, koji bi morali da podrazumevaju predstavljanje i zastupanje interesa nacionalne manjine i zaštitu i poboljšanje prava pripadnika nacionalne manjine, na šta je bila upućena članom 42. stav 1. tačka 3) Uputstva za sprovođenje izbora za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisanih za 24. april 2016. godine („Službeni glasnik RS", broj 22/16).
Imajući navedeno u vidu, Republička izborna komisija je zaključila da se o tome da li neka politička stranka ima položaj političke stranke nacionalne manjine ne odlučuje samo na bazi toga da li je ta stranka u Registru političkih stranaka upisana kao politička stranka nacionalne manjine, niti samo na osnovu ciljeva definisanih osnovnim opštim stranačkim aktima, već i na osnovu dokaza da se politička stranka u svom redovnom političkom delovanju zaista bavi zastupanjem interesa nacionalne manjine koju želi da predstavlja.
U odsustvu dokaza o političkom delovanju, koje bi trebalo da dostavi podnosilac predloga da mu se utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine, uvidom u zvaničnu internet prezentaciju Republikanske stranke na adresi www.republikanska.rs, nisu mogle da budu pronađene verzije Statuta i Programa stranke na mađarskom jeziku. Takođe je konstatovano da na navedenoj internet prezentaciji, osim na srpskom, postoji sadržaj i na engleskom jeziku, ali ne i na mađarskom, što je svakako suprotno očekivanjima, imajući u vidu da je u pitanju politička stranka koja bi trebalo da je u svakodnevnoj komunikaciji, pre svega, usmerena ka pripadnicima mađarske nacionalne manjine u Srbiji.
Imajući sve navedeno u vidu, Republička izborna komisija je zaključila da nema osnova za zaključak da Republikanska stranka predstavlja političku stranku čiji je osnovni cilj predstavljanje i zastupanje interesa mađarske nacionalne manjine i zaštita i poboljšanje prava pripadnika nacionalnih manjina, zbog čega je zaključeno da je predlog Republikanske stranke da joj se utvrdi položaj političke stranke nacionalne manjine neosnovan i da ga, stoga, treba odbiti. U skladu sa navedenim, Republička izborna komisija je donela odluku kako je navedeno u dispozitivu ovog rešenja. Uputstvo o pravnom sredstvu: Protiv ovog rešenja može se podneti prigovor Republičkoj izbornoj komisiji u roku od 24 časa od časa donošenja Rešenja.
U Beogradu, 6. aprila 2016. godine
PREDSEDNIK prof. dr Dejan Đurđević