VESTI, / VESTI Ubijen ruski ambasador u Turskoj Atentator Mevljut Mert Atlintaš policijski specijalac otpušten iz službe posle neuspelog puča protiv Erdogana u junu 2016 Istorijke paralele: Ubistvo ruskog konzula u Bitolju 1903. i ruskog ambasadora u Ankari 2016... Ruski ambasador u Turskoj Andrej Karlov smrtno je ranjen u oružanom napadu tokom otvaranja izložbe u Ankari ruskih modernih fotografija "Rusija od Kaljinjingrada do Kamčatke". Napadač, koji je stajao iza Karlova pucao je iz revolvera. Turski list Haberturkа> javlja da se napadač predstavio kao pripadnik ruskog obezbeđenja ambasadora. Na jednoj fotografiji se vidi kako on skrštenih ruku u pozi karakterističnoj za telohranitelje stoji iza ruskog ambasadora u koga je kasnije pucao. TV kanal NTVа>, pozivajući se na izjave očevidaca, javio je da je napadač pre nego što je pucao u ambasadora ispalio nekoliko metaka u vazduh, a kad je ambasador pao, prišao mu je i ispalio još nekoliko metaka u njega. Na fotografijama se vidi da je tokom pucnjave delovao kao osoba dobro obučena u rukovanju oružjem. Usledila je razmena vatre policajaca s napadačem, pa je smrtno ranjeni ambasador 15 minuta ležao na podu pre nego što je prebačen u bolnicu, gde je podlegao povredama.
Antalya haber tvrdi da je identitet napadača utvrđen, da je reč o pripadniku antiterorističke jedince Mevlut Altintaš Merten rođen u mestu Söke Aydin 1996. koji je 2014. diplomirao na Policijskoj školi u Izmiru. Na vezu s navodnom porukom Gulena "završite posao", ukazuje i turski portal Yenisafak. Ruska TV RT citira Gulenovog savetnika koji kaže da ovaj verski lider nema veze s ubistvom ruskog ambasadora. CNN je emitovao snimak sa socijalnih mreža sa kojih se čuje da atentator vikao «Alahu Ahbar!», «Ne zaboravite Siriju! Ne zaboravite Alepo! Ne zaboravite Siriju! Dok naša braća ne budu bezbedna, vi takođe nećete biti bezbedni!. » Uz ponavljanje prevoda nekoliko puta je postavljano pitanje da li je u pitanju osveta za bombardovanje Alepa, uz podsećanje da je zbog Alepa bilo masovnih protesta u Turskoj. Taj video objavila je i ruska agencija RIA novosti. RIA novosti na osnovu nekog tviter naloga identifikuje napadača kao Mevljuta Merta Atlintasa, rođenog 1994. koji je završio policijsku školu u Izmiru. Ruska TV RT objavljuje sliku napadača u policijskoj uniformi, kako izgleda skinutu s tog naloga. Ruska agencija TASSа>javlja da je bivši specijalista policije Atlintas otpušten iz policijske posle pokušaja puča u Turskoj u junu 2016. RT ( Беспрецедентный случай в мировой практике»: кто стоит за убийством посла России в Турции russian.rt.com, 20 декабря 2016, 10:17 ) primećuje da je atentator imao mogućnost da pet minuta istupa i niko nije otvorio vatru na njega. Politički posmatrač Marva Osman je primetila da na izložbi u Ankari nisu bile provedene mere bezbednosti, pa ostaju neprijatna pitanja za službe koje su odgovarale za bezbednost izložbe, na primer, kako je bivši saradnik policije mogao da prođe pronese oružje Pozivajući se na turski HaberTurkа> ruska agencija javlja i da je Altintaš osumnjičen da je bio član organizacije FETÖ Fethullahnjı Terör Örgütü koju turski zvaničnici povezuju s Fetulahom Gulenom čije izručenje Erdoganova Turska traži od SAD. Zanimljivo je da je Gulenistima zvanična Turska stavljala na teret i obaranje ruskog aviona suhoj u Siriji koji je ruski predsednik Putin nazvao udarcem nožem u leđa, a zbog koga su rusko-turski odnosi bili pogoršani sve do normalizacije odnosa između Putina i Erdogana posle neuspelog puča. Gradonačelnik Ankare Melih Gegček je izjavio da iza atentatora možda stoje «oni prestupnici, koji su stajali iza napada na ruski avion» Su-24 srušen 24 novembra 2015. raketom iz turskog lovca F-16. Turska policija, prema saznanju RT proverava i da li je ubica ruskog ambasadora imao veze sa organizacijom «Džabhat an-Nusra». Glavne urednik žurnala «Problemi nacionalne strategije» Aždar Kurtov je u razgovoru sa RT prenosi i pretpostavku da iz ubistva Karlova, verovatno, stoje oružane formacije koje su pretrpele poraz u Alepu.
Gradonačelnik Ankare je izjavio da je napad usmeren na rušenje rusko-turskih odnosa. Vladimir Avatkov, direktor ruskog Centra za orijentalne studije, međunarodne odnose i javnu diplomatiju, koji je lično znao Andreja Karlova, je u intervjuu RT rekao da ta tragedija koju je nazvao «udarom nožem u leđa» došla «u krajnje nevreme» u trenutku kada je između Rusije i Turske teku veoma važni pregovori koji se odnose na stanje u regionu, a posebno u Siriji. Predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin (Videti: Совещание с Сергеем Лавровым, Сергеем Нарышкиным и Александром Бортниковым ) je 19. decembra u 22:45, nekoliko sati nakon atentata proveo savetovanje s Ministrom inostranih dela Sergejem Lavrovim, direktorom Spoljne obaveštajne službe Sergejem Nariškinom i direktorom Federalne službe bezbednosti Aleksandrom Bortnikovim, sa koga je izdato saopšenje koje možda najavljuje žestoki ruski odgovor na atentat. Ubistvo ambasadora RF Putin je ocenio kao provokaciju usmerenu na slom normalizacije rusko-turskih odnosa mirnog procesa v Siriji, koji aktivno provode Rusija, Turska, Iran, zajedno drugim za mirno razrešenje sirijskog konflikta zainteresovanim državama, pa je naglašeno da odgovor može biti samo jedno – jačanje borbe s terorom, te da će "banditi to na sebi osetiti". Iz Kremlja je saopšteno da je Istražnom komitetu RF naloženo da formira međuresornu radnu grupu, koja hitno treba da odleti u Ankaru radi učešća zajedno s turskim partnerima u istrazi, o čemu je postignuta saglasnost s turskim predsednikom. Moramo znati ko je upravljao rukom ubice, saopšteno je iz Kremlja. U utorak 20. 12. u Ankaru je stigao osamnaestočlani tim istražitelja iz ruskog Istražnog komiteta i MID. Šesdesetdvogodišnji ruski ambasador Andrej Karlov je 1976. završio fakultet međunarodnih ekonomskih odnosa MGIMO i od tada je bio u diplomatskoj službi - od 2001. do 2006. bio je ambasador Rusije u Narodnoj Demokratskoj Republici Koreji, a od jula 2013. bio je ambasador Rusije u Turskoj.
( В Турции убит российский посола> РТ, 19 декабря 2016, 19:37 )
|