Vreme
Komentar dana

Premijerkina grupa sa Fejsbuka


Autor
piše:
Filip
Švarm

Mandatarka je poznata, sada se čekaju imena ministara. Međutim, sastav druge vlade Ane Brnabić malo koga zanima izuzev kao tema za lako i neobavezno ćaskanje. Zašto je tako, ima više razloga.

Pod jedan – premijerka i njeni ministri ne djeluju u "ustavnom kapacitetu" vlade već, prvenstveno, kao sekretarijat predsjednika Srbije i Srpske napredne stranke. Veću moć i uticaj u tom okviru imaju lični sekretari Aleksandra Vučića, a manju – obični. Na ovom planu ništa se neće, niti može promijeniti.

Dva – SNS za sve godine postojanja nije iznjedrila nijednog političara dostojnog tog imena. Prvaci ove stranke – bez izuzetka – formirani su po istoj mustri. Ona glasi: samoprijegorno izvršavaj sve Vučićeve naloge, neumorno ga hvali dvadeset četiri sata dnevno, istakni se u beskrupuloznim napadima na njegove stvarne ili izmišljene protivnike, progutaj svako poniženje i nikad, ali baš nikad, nemoj imati svoj stav o bilo čemu. Za javnost zato nije ni od kakve važnosti tko će od naprednjačkih velmoža ući u vladu, a tko iz nje ispasti. Interes za ovaj kadrovski ringišpil isključivo imaju njihovi politički klijenti.

Tri – u vladi će vjerojatno biti i mjesta za ponekog koalicionog partnera, eksperta i, moguće, lidera kakve stranke koja je ostala ispod cenzusa na proteklim izborima. Svi oni skupa time stiču jedinstvenu priliku da se u CV-iju pohvale ministarskom funkcijom poput Lazara Krstića, dobiju službena kola, pratnju tjelohranitelja, slične statusne simbole... I to bi bilo to. Malo li je za simuliranje pluralizma, demokracije i višestranačja?

Četiri – drugoj vladi Ane Brnabić mnogi ionako predviđaju mandat do 2022. Naime, Srbiju tada čekaju predsjednički, ali i gradski izbori u Beogradu, pa je lako moguće da će građani o istom trošku za dvije godine ponovno birati i narodne poslanike. Prevedeno na politički jezik, to znači da se premijerka i njen kabinet neće baviti ni sa ono malo posla koliko im je prepušteno, već isključivo izbornom kampanjom. Ionako niska očekivanja koja javnost od njih ima, ovo dodatno spušta.

Pet, za kraj – čak i površan pogled na političku scenu Srbije govori da je trenutno Vučićeva vlast apsolutno nedodirljiva. No, što ako se okolnosti promijene? Nije ovdje riječ o nekom iznenadnom i neočekivanom uzletu opozicije, nego o posljedicama pandemije korone, recesije, podijeljenosti i blokadi društva, Narodnoj skupštini i brojnim drugim institucijama bez ugleda i autoriteta. U sistemu ekspres lonca bez ispusnog ventila kakav vlada u Srbiji, kadrovska rješenja u drugoj vladi Ane Brnabić još bi mogla ispasti najvažnija poluga moći Aleksandra Vučića. Naime, odavno se zna da privremena rješenja obično najduže traju.