Vreme
VREME 544, 7. jun 2001. / KULTURA

Knjige:
This is Serbia Calling

Metju Kolin: This is Serbia Calling – rokenrol radio i beogradski pokret otpora (preveo Oto Oltvanji; Samizdat FreeB92, Beograd 2001)

U jednom aktuelnom intervjuu, režiser Goran Marković kaže kako ga je pojavljivanje knjige o njemu koliko obradovalo i ispunilo zadovoljstvom onim što je urađeno, toliko i – uplašilo. Tako je to s rekapitulacijama u hodu, onim koje se prave dok život i aktivni rad jednog čoveka – ili pak institucije – i dalje traju: odjednom shvatiš da ima više toga iza tebe nego pred tobom. No, institucijama je opet, nekako, lakše: one mogu nadživeti trošnost pojedinačnog ljudskog tela... Ovih je dana i Radio B92 dobio svoju prvu "autorizovanu biografiju", što je takođe neka vrsta njegovog pomalo herbarijumskog smeštanja u "istoriju" (onu koja i dalje teče, na svu sreću); londonski novinar i publicista Metju Kolin (Matthew Collin) objavio je studiju o Devedesetdvojci, i to je nedvojbeno zanimljiv način da se, kroz oči (tj. uši...) upućenog outsidera rezimira jedna užasna, ali na neki uvrnut način i veoma izazovna srpska decenija, u kojoj je multimedijalna radionica zvana B92 odigrala ulogu koja se gotovo ne može preceniti.

Kolinova knjiga zapravo nije strogo koncentrisana na "fenomen" B92: pre bi se moglo reći da se radi o dobro fundiranoj hronici vaskolike degeneracije srpskog društva od dolaska požarevačkog bankara na vlast do njegovog neslavnog pada; Metju K. opširno, vaistinu upućeno i s dozvoljivim minimumom materijalnih grešaka i nepreciznosti – a bazirajući svoja (sa)znanja koliko na neposrednim uvidima kroz bazanje po Beogradu devedesetih i na intervjuima sa velikim brojem beogradskih "javnih likova" koji su imali nekakve veze s Devedesetdvojkom i scenom oko nje (dolepotpisani included) toliko i na proučavanju relevantne literature (T. Judah, E. D. Gordy, M. Glenny, A. Little, S. Drakulić, S. Crawshaw. P. Luković, L. Silber, T. G. Ash, D. Ivanović etc.) – opisuje jedno sistematsko propadanje društvenog tkiva, materijalno osiromašenje, moralni rasap i kulturnu debilizaciju, tražeći i mahom pravilno locirajući Tačke Otpora i njegove makar dominantne strategije; tako se u svakom krugu hronološki poređanih poglavlja/istaživanja nužno dolazi do B92 kao neophodne mirođije u gotovo svakoj srpskoj underground čorbi devedesetih. Ovaj pristup, u kojem se delovanje devedesetdvojke smešta u vrlo opširno razmatrani širi društveni kontekst ima jednu veliku vrlinu i jedan ništa manji recepcijski nedostatak: kada se čita na originalu, dakle kada se uvaži činjenica da je knjiga namenjena globalnoj publici, ovakva koncepcija Kolinove case study više je nego opravdana; no, u srpskom izdanju knjige neminovno dolazi do efekta prezasićenosti, tj. prenatrpanosti teksta širokim eksplikacijama kakve su ovdašnjem čitaocu savršeno nepotrebne; otuda ispada da je bar četvrtina teksta srpskog izdanja knjige balast koji otežava recepciju. No, teško da se ovo moglo izbeći: samovoljno "cenzurisanje" izvornika svakako ne bi bilo dobro rešenje, a teško je videti šta je drugo moglo da se učini.

Možda je osnovna vrednost Kolinove knjige – osim same činjenice da će kudikamo produbiti znanje svetske publike o Devedesetdvojci, koje najčešće nije išlo dublje od eho-saznanja kako Tamo Negde, u sivom Beogradu, neki ljudi permanentno nerviraju Miloševića pričom o Ljudskim Pravima – u nečemu što, bogme, ni ovde nije uvek dovoljno ozbiljno shvatano, a što je autor, s obzirom na svoj rok/tehno bekgraund, umeo veoma dobro da uoči: Devedesetdvojka bila je i ostala nešto mnogo više od gomile jezičavih tipova koji puštaju vesti kakve Zli Srpski Režim ne želi da se čuju u srpskom etru. Da je to bilo sve, B92 bio bi samo još jedan Radio Index, a to je svakako isuviše malo da se o tome napiše knjiga... Uloga Radija B92, kao nukleusa celog pogona sa istim pravo slovopravi broj imenom, krucijalna je upravo na području onoga što se, uz malo istorijske persiflaže, može nazvati antirežimski kulturkampf: efikasno i produktivno odupiranje apsolutno predominantnoj kulturi izolacije i diskursu mržnje – koje je s režimom delio i dobar broj kvazikritičkih intelektualaca, beslovesnih i neartikulisanih "antislobističkih" medija i populističkih opozicionih stranaka – tako što će se: a/ kritikovati "postojeće stanje"; b/ kreirati i potpomagati stvaranje paralelne kulture otpora i omogućavanje opresiranim a relevantnim društvenim/(sub)kulturnim grupama da dođu do glasa; otuda raskošna izdavačka, časopisna, stripovska, diskografska, filmska i video produkcija B92. Bez toga, i bez istinski alternativne zvučne/muzičke slike radija (koja je poslednjih godina nažalost pomalo razvodnjena, što Kolin takođe uočava; čini se da bi se i jare i pare mogli dobiti jedino ako bi radio pokrenuo nekakav "drugi program"?), kao i bez otvaranja i pretresanja u informativnom programu svega onoga što ne samo režim nego ni "prosečan građanin" nikako nije voleo da čuje, Devedesetdvojka bila bi tek prozaični servis za benigno kevtanje protiv omraženog diktatora, a toga čak ni u žalosnoj Srbiji nikada nije nedostajalo. Metju Kolin, dakle, umesto lenjih srpskih autora, nepogrešivo detektuje ne samo pravi značaj i ulogu Devedesetdvojke u srpskoj revoluciji, nego i one prave elemente razlike koji su ovu malu stanicu učinili tako Velikom, implicitno nudeći i zaključak kako će ona ostati Velika samo ako se svojih bazičnih postulata bude držala i u nadolazećem vremenu sofisticirane korporativne diktature, one u kojoj "protivnike" ne biju nego ih zaglupljuju... B92 će morati da nađe snage da i u tom vašarskom tranzicijskom džidža-bidža haosu bude Glas Otpora; još uvek, srećom, nema dovoljno ubedljivih razloga da se posumnja u njenu sposobnost da to i bude.

Teofil Pančić