Vreme
VREME 587, 4. april 2002. / KULTURA

Scena

Lalićev štrajk glađu

Bivši upravnik Srpskog narodnog pozorišta (SNP) u Novom Sadu Ivan M. Lalić nakon više dana okončao je štrajk glađu.

U saopštenju za medije, Lalić je precizirao da je stupio u štrajk u ponedeljak u devet sati, da bi "puna istina o tome ko se, koliko i kako brinuo o SNP-u u proteklom periodu izašla na videlo, i da bi se najzad pristupilo neophodnim reformama SNP-a". Bivši upravnik SNP-a traži da se odmah oformi ekspertska grupa na nivou Ministarstva kulture Srbije, koja će u roku od 20 dana izraditi elaborat o sanaciji Narodnog pozorišta u Beogradu i SNP-a u Novom Sadu.

Lalić traži da upravnik Narodnog pozorišta iz Beograda Ljubivoje Tadić odmah podnese ostavku ako je pored upravničke plate uzimao i honorare za predstave u kojima igra, jer to predstavlja konflikt interesa.

"Zahtevam i da predsednica Upravnog odbora Narodnog pozorišta iz Beograda Alisa Stojanović podnese ostavku jer je nedavno režirala predstavu Sudbina i komentari, dobila honorar i na taj način zloupotrebila položaj predsednika UO", piše Lalić.

On traži od republičkog ministra kulture Branislava Lečića da javno obeća da se za vreme svog ministrovanja neće baviti glumačkim poslom poput bivšeg makedonskog ministra kulture Slobodana Unkovskog, koji za četiri godine ministrovanja nije režirao nijednu predstavu.

"Tako će ministar Lečić, poput ostalih ministara u Vladi Srbije, najzad moći da prione na danonoćni rad", piše Lalić.

On traži da bude stopiran projekat "privilegovane firme" Yustat za izgradnju Narodnog pozorišta u Subotici, koji je vredan više desetina miliona nemačkih maraka i da se raspiše tender za rekonstrukciju postojeće zgrade s mnogo skromnijim budžetom. Lalić zahteva da se raspišu javni konkursi za izbor upravnika SNP-a i Narodnog pozorišta iz Beograda, na kojima bi se kandidati predstavili sa svojim programima.

Ivan M. Lalić podneo je ostavku na mesto upravnika SNP-a u martu ove godine nakon deset meseci provedenih na tom poslu, a Izvršno veće Vojvodine usvojilo je 1. aprila Lalićevu ostavku i za v.d. upravnika imenovalo Dragana Inića.

Festival dokumentarnog filma

Dobitnik Gran-prija je 13-minutni dokumentarni film Voz reditelja Gorana Kostića u produkciji Zastava filma na ovogodišnjem 49. jugoslovenskom festivalu dokumetarnog i kratkometražnog filma. Sem glavne nagrade, dodeljeno je sedam zlatnih plaketa i deset zlatnih medalja "Beograd". Na festivalu su prikazana ukupno 64 dokumentarna, eksperimentalna, animirana i kratka igrana filma.

Nova "Reč"

Novi broj "Reči", prestižnog časopisa za književnost, kulturu i društvena pitanja, i ovoga puta donosi nekoliko zanimljivih i provokativnih tekstova o aktuelnim kulturnim i društvenim fenomenima. Ovaj broj se otvara tematom posvećenim Dubravki Ugrešić, njenim esejima i analizom njenog dela iz pera Jasmine Lukić. Tekst Ilana Papa, profesora univerziteta u Haifi, bavi se nedavnim slučajem Tedija Kaca, jevrejskog istoričara, čija je magistarska teza o jevrejskom masakru nad Palestinacima u nekoliko palestinskih sela 1948. izazvala žestoke reakcije izraelskih vlasti koje su zabranjivale i gušile Kacov rad. Tekst Estera Timara bavi se odnosom prema seksualnim manjinama u susednoj Mađarskoj, dok Snježana Milivojević promišlja ideološki efekat medija i sam pojam javnosti. Stjuart Hal se bavi savremenim tumačenjima pojma identitet, dok se Dean Duda, između ostalog, poziva i na Hala pišući o značenju pojma kulture u kulturnim studijama. Stig Hornštej-Meler analizira postupak "proizvodnje stvarnosti" Hitlera i njegovih medijskih inženjera koji je doveo do holokausta, a jedan od najzanimljivijih tekstova koji donosi ova "Reč" jeste studija Miroljuba Stojanovića o simboličkim i značenjskim implikacijama koje pokreću dva velika blokbastera – filmovi Hari Poter i Gospodar prstenova. Poslastica za čitaoce "Reči" su i tri premijerna domaća stripa – Bradata raskrsnica Wostoka i Saše Mihajlovića, Bej voč dog koji potpisuje Damir Rijowich Originalow's i Kafana "Zlatni bubreg" mlade beogradske umetnice Biljane Đurđević.