Vreme
VREME 603, 25. jul 2002. / POŠTA

Javna ili tajna služba

"Bez anestezije o carini"; "Vreme" br. 602

Slučajevi korupcije i otimačine moraju biti izneseni u javnost, mora se o njima diskutovati ili konstatovati da smo birali pogrešnu vlast?

Živim u Nemačkoj već 14 godina, radim na poslovima asistenta prodaje u jednoj američkoj firmi, od 1992. humanitarno prevodim za izbeglice i sakupljam pomoć za ekonomski ugrožene familije, pomoć za bolnice...

Nikada do sada nisam iskoristila mogućnost da preko humanitarne pomoći pošaljem svojoj porodici paket, a mogla sam. Ustaljeno je da pošiljke takve vrste šaljemo (dijaspora) autobusima raznoraznih preduzeća iz Srbije, za koje vozači uzimaju u proseku 30 do 50 eura po pošiljci. Uglavnom je to garderoba, obuća, slatkiši, igračke, nešto što će familije u ovoj ekonomskoj krizi obradovati. Međutim, ako takva pošiljka padne u oči nekom cariniku koji "je baš tog dana loše volje", to se i carini.

Slučaj koji sam ja doživela je za anale ljudske pohlepe i bezobrazluka! Jednu takvu "torbu" sam poslala preko Touringa za Beograd, poklon za sestričinu kojoj je bio rođendan, i garderobu za ostale članove familije, vrednost robe – 130 eura. Na Carini Kelebija, noćna smena sa gospođom Radović na čelu pregleda prtljag i donosi odluku da se za tu torbu plati carina u iznosu od 600 eura! Posle telefonskog razgovora sa mojom sestrom "spuštaju cenu" (kao da smo na pijaci) na 200 eura koje moja sestra uplaćuje na račun u pošti i koji će naravno vozači da podignu, pošto carinu plaćaju iz svog džepa.

Ja stupam u kontakt sa gospođom Radović i molim da razgovaram sa šefom smene jer nisam saglasna da se tolika carina plati za robu koja nema tu vrednost. Gđa Radović mi saopštava da šef smene nije trenutno tu i da mi njegovo ime ne može reći (kao da on radi u nekoj tajnoj organizaciji a ne državnoj instituciji). Na moju primedbu da ću podneti prijavu protiv nje, nonšalantno mi je rekla "Pa?". Dok ovo pišem već revoltirana i nemoćna da bilo šta preduzmem, imam iza sebe petnaestak telefonskih razgovora sa raznoraznim službenicima koji ne znaju gde im je šef carinske ispostave.

Ja znam da treba vremena da se demokratija "prihvati i sprovede" u Srbiji, ja znam da ima kukolja u svakom žitu, ja znam da je teško i da se mora, ali ne znam koliko "košta" Carina Srbije? I da li ima i nad Carinom Carina?

Vesna Štajner, elektronskom poštom