VREME 603, 25. jul 2002. / MOZAIK
Formula 1 – Velika nagrada Francuske:
Najbrži šampion
Posle pobede na stazi Manjikur, šampionu gotovo da nije preostalo da postigne nijedan rekord koji dosad već nije dostigao u trkama Formule 1, uključujući i onaj da je osvojio titulu čak šest trka pre kraja šampionata
To što niko nije sumnjao da će Mihael Šumaher (Ferari) tokom svoje karijere dostići rekord Huana Manuela Fanjđa, koji je pet puta bio šampion sveta nije uticalo na to da sve vodeće svetske novinske agencije upravo tu činjenicu izvuku u naslove vesti o 11. trci ovogodišnjeg šampionata. Čak i ovlašni pogled na statističke podatke moderne ere Formule 1 (1950. godina računa se kao početak) govori da je aktuelnom prvaku ostalo još samo da dostigne rekord Ajertona Sene koji je najčešće bio prvi na startu pa da više ne bude nijednog cilja koji mu valja dostići. A da će mnoge popraviti – to je sasvim izvesno.
Trka u kojoj je okončan ovogodišnji šampionat bila je, za razliku od mnogih prethodnih, prilično zanimljiva. Ne samo zbog toga što je Huan-Pablo Montoja (BMW Vilijams) peti uzastopni put bio prvi na startu već i zbog odličnih vremena koja su na zvaničnom treningu postigli Raikonen i Kultard (Meklaren Mercedes). Nagoveštaj da će biti uzbudljivo potvrdio se i pre i odmah posle starta.
"Ovog vikenda nisam mnogo razmišljao o osvajanju titule", rekao je novi-stari šampion posle pobede. "Pogotovo nisam o tome mislio kada se mom timskom drugu Baričelu pokvario bolid pre samog početka trke i kada sam posle starta video da ću teško da se nosim s Montojom. Još kada su me kaznili zbog toga što sam za koji milimetar dotakao punu liniju na izlasku iz boksa."
Baš kada se dogodilo to o čemu je Šumaher govorio, oba Vilijamsova vozača već su bila izbačena iz borbe za mesto na podijumu, ali je zato Meklarenov dvojac bio u punom naletu.
"Moram da priznam da nisam očekivao da ćemo se boriti za najviši plasman", rekao je trećeplasirani Kultard novinarima posle trke. "Kada je Mihael (Šumaher) odradio kaznu, bio sam mu veoma blizu, ali sam ipak znao da moj bolid nema performanse potrebne da ga prestignem. Javili su mi iz boksa da kratko menjam brzine i znao sam odmah da imam problem s pritiskom ulja u menjaču."
Sve pomenuto dešavalo se u poslednjoj trećini trke kada je na čelu bio Kimi Raikonen. Iako se videlo da šampionov Ferari može i te kako da ga ugrozi, mladi Finac se ipak veoma uspešno branio od napada starijeg Šumahera.
"Pritiskao sam Raikonena u poslednjih deset krugova, ali nisam stekao utisak da mu je to pravilo previše problema", pohvalio je Šumi Kimija na konferenciji za novinare posle trke. "Ali, kad ne vidiš ulje na stazi onda..."
A ulje je na asfalt dospelo pošto je Meknišu (Tojota) prolupao motor pa je, napravivši piruetu, odustao. Sudije pored staze na tom mestu pokazale su žutu zastavu, znak da sklanjaju bolid, ali nisu istakle žuto-crvenu zastavu koja označava klizavu površinu. Nisu ni sami videli, šta li? Tek, Raikonen je pred krivinom kočio na uobičajenom mestu, proklizao, zaneo se, otišao široko, taman dovoljno da ga Šumi pretekne i – otme mu pobedu.
"Ovu trku pamtiću kao onu u kojoj sam doživeo najveće razočaranje", komentarisao je drugoplasirani Raikonen posle trke. Iako je ostvario jedan od najboljih rezultata u karijeri, ipak je ostao bez prve pobede, a svi koji su gledali prenos mogli su po izrazu njegovog lica da vide koliko je patio zbog propuštene prilike. Ipak, šefovi u timu Meklaren Mercedes bili su više nego zadovoljni, pre svega brzinom obaju bolida koji su se prvi put ove sezone ravnopravno nosili sa superbrzim Ferarijevim bolidom. To im je potvrdio i sportski direktor BMW-a, bivši vozač Formule 1. Gerhard Berger, rekavši da su oni napravili veliki napredak i da će borba za drugo mesto u šampionatu konstruktora biti više nego uzbudljiva.
Iako su sjajno startovali, Montoja i Ralf Šumaher (BMW Vilijams), posle odlične vožnje u prvoj polovini trke kada je Kolumbijac oštrom vožnjom dobro branio vodeću poziciju od upornog šampiona koji ga je svako malo napadao, a Ralf sigurno držao četvrtu poziciju i nakon drugog svraćanja u boks, misteriozno su splasnuli. Mlađi Šumaher napravio je istu grešku kao i njegov brat, Dejvid Kultard i Felipe Masa (Zauber), nagazio je punu liniju izlazeći iz boksa i zbog toga bio kažnjen, a Montoja i šefovi tima napravili su pogrešan izbor guma i jednostavno time poremetili balans bolida koji je potom bio gotovo pola sekunde po krugu sporiji od vodećih. Četvrto i peto mesto za njih dvojicu više su odraz slabosti ostalih nego nekakav timski uspeh.
Poslednji bod na trci u Manjikuru odneo je Dženson Baton (Reno), koji će iduće sezone zameniti Olivijea Panija za volanom BAR Honde, ekipe čija oba vozača nisu u nedelju završila trku. Isto se desilo i ekipi Jaguara, ali je za utehu to što je Edi Irvajn sjajno vozio sve dok mu u punoj brzini nije otpao zadnji stabilizator pa je izleteo sa staze, srećom, bez većih posledica.
Posle pobede na Velikoj nagradi Francuske nastalo je ogromno slavlje i navijača Ferarija i u samoj ekipi.
"Moram reći da imamo fenomenalan tim i divim se njegovom trudu i motivaciji", rekao je Mihael Šumaher. "Volim sve te momke i bilo bi pogrešno s moje strane da bilo koga poimence izdvajam. Jednostavno, fantastično je sve što smo do sada postigli."
Pitanje šampiona je rešeno, mnogi jedva čekaju da se ova dosadna sezona završi. Oni, pak, kojima trke Formule 1 nikada nisu dosadne čekaju iduću nedelju i trku za Velki nagradu Nemačke na izmenjenoj stazi u Hokenhajmu. Valja im videti kako će se razvijati borba za ostala mesta u generalnom plasmanu, kao i to koliko će u poslednjih šest trka napredovati ostali. Od toga će zavisiti koliko će zanimljiva biti sezona 2003.
Dušan Radulović
|