Vreme
VREME 635, 6. mart 2003. / KULTURA

Scena

Nova "Reč"

Novi broj časopisa za književnost, kulturu i društvena pitanja "Reč"bavi se fenomenom globalizacije, a realizovan je u saradnji sa "Eurozinom" (www.eurozine.com), osnovanom od strane Evropske mreže časopisa za kulturu u cilju povezivanja evropskih časopisa za kulturu i pokušaja stvaranja novog javnog prostora za transnacionalnu komunikaciju i debatu kojim, inače, dominiraju autori iz angloameričkog dela sveta. "Reč" otvara analitična studija portugalskog teoretičara Boaventure de Soze Santosa "Procesi globalizacije" o aktuelnoj fazi globalizacije i njenim perspektivama. Tekst Žozea Manuela Pureze "Prema jednom postvestfalskom internacionalizmu" bavi se internacionalističkim nasleđem i Manifestom komunističke partije Marksa i Engelsa kao jednim od njegovih ranih simbola. Tekst urednika švedskog magazina Arena Pera Virtena "Oslobodite naciju – kosmopolitizam odmah" polazi od lika Lotike iz romana Na Drini ćuprija da bi progovorio o tome šta znači biti kosmopolita danas, dok se tekst Jorgana Rozenberga "Pluralistička demokratija" bavi protivrečnostima savremene demokratije i njihovim prevladavanjem. Majkl Hart i Antonio Negri u tekstu o globalizaciji i komunikaciji analiziraju ulogu levice u kontekstu jednog univerzalnog poretka, dok politički aspekt globalizacije imenuju pojmom Imperija. Tu je još i zanimljiv tekst sociologa Saskije Sasen o trgovini ljudima i evropskoj imigracionoj politici "u globalnom dobu", kao i razgovor sa Samirom Aminom i Majklom Hartom o sve aktuelnijim debatama na temu sumraka kapitalizma i otpora neoliberalnom poretku.

Zajedničko filmsko tržište

U želji da poveća interes stranih producenata za filmsko tržište u regionu, Sarajevski filmski festival (SFF) je tokom nedavno održanog Roterdamskog filmskog festivala (RFF) sklopio ugovor o saradnji na razvoju scenaristicke građe, po uzoru na RFF-ov projekat "CineMart". Autori iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije i Crne Gore, biće već ove godine u prilici da prijave svoja scenarija na konkurs čiji će uslovi biti objavljeni do 10. marta 2003. godine. Odlukom međunarodnog žirija, pet najboljih radova biće predstavljeno uticajnim stranim producentima na 9. sarajevskom filmskom festivalu u okviru tzv. pitchinga, – odnosno pronalaženja producenta za film.

Ovaj projekat Festivala pod nazivom "Cinelink" ima nameru da se proširi na sve zemlje Jugoistočne Evrope i da maksimalno angažuje sve raspoložive ljudske i tehnološke kapacitete na tim prostorima u svrhu promocije regionalnih talenata i povezivanja domaćih ljudi sa prvacima evropske filmske industrije i stvaranja privlačnih uslova za multinacionalne koprodukcije. Rok za prijavu na konkurs je 19. april 2003. godine.