Vreme
VREME 651, 25. jun 2003. / MERIDIJANI

Meridijani

Tuluz: Uhapšen farmer antiglobalista

Žoze Bove uhapšen je u prošlu nedelju u svom domu i odveden u zatvor gde će odslužiti desetomesečnu kaznu zbog uništavanja genetski modifikovanih biljaka, saopštio je njegov advokat. Bove, koji je tokom devedesetih postao poznat zbog odbacivanja globalizacije i brze hrane, osuđen je prošlog novembra zbog čupanja genetski modifikovanog pirinča i kukuruza u odvojenim incidentima 1998. i 1999. godine. Iako je osuđen pre sedam meseci, Bove je odbio da se preda, a njegove pristalice obećale su da će ga braniti kada dođe policija. Bovea je u nedelju ujutro uhapsilo desetak policajaca koji su uleteli kroz staklena vrata njegove kuće u Monpeljeu. Ubačen je u helikopter i prevezen u obližnji zatvor Vilnev le Magelon. "Žandarmi su ušli u njegovu kuću pošto su razbili prozor, nisu čak ni pozvonili. Bio je sam. Očigledno se nije opirao i oni su ga odmah odveli helikopterom", rekao je njegov advokat Fransoa Ru. Bove, portparol Radikalne unije seljaka, popularan je u Francuskoj i zvaničnici su odmah pokrenuli pitanje eventualnog pomilovanja. Ministar pravde Dominik Perben rekao je da bi predsednik Žak Širak možda mogao da ga pomiluje tokom godišnjih pomilovanja koja se tradicionalno donose 14. jula. Nekoliko stotina pristalica protestovalo je kasnije ispred zatvora zbog hapšenja Bovea. Bove, koji je proteklih godina predvodio napade na genetski modifikovane useve, proveo je šest nedelja u zatvoru prošle godine zbog napada na Mekdonaldov restoran. Bove i njegove pristalice smatraju da bi genetski modifikovane biljke mogle da izazovu širenje modifikovanih gena štetnih za okolinu. Pristalice genetski modifikovanih biljaka smatraju da bi one mogle da pomognu u rešavanju problema gladi u svetu.

Banjaluka: Poseta pape

Poglavar Rimokatoličke crkve Jovan Pavle Drugi stigao je prošle nedelje ujutro nešto pre deset sati svojim avionom na banjalučki aerodorom, gde su ga dočekali nadbiskup vrhbosanski Vinko Puljić i svi biskupi iz BIH, najviši zvaničnici BIH i Republike Srpske (RS) i Federacije BIH, kao i visoki predstavnik u BIH Pedi Ešdaun. Papu je na aerodromu pozdravio i velik broj vernika, koji su nosili bele i žute kapice i mahali žutim i belim zastavicima, koje simbolično predstavljaju boje Vatikana. U trenutku sletanja papinog aviona u Banjaluci su počela da zvone zvona sa katoličkih crkava. Pre papinog dolaska, na aerodromu su nastupala kulturnoumetnička društva iz cele BIH. Papa se na aerodromu zadržao do 10.30 sati, gde se sastao sa članovima Predsedništva BIH. Na platou izpred samostana na Petrićevcu papu je dočekalo oko 70.000 katoličkih vernika koji su iz Banjaluke stigli iz ostalih delova BIH, Hrvatske i drugih zemalja. Hodočasnici su u Banjaluku stigli u 800 autobusa i vlastitim automobilima. Papa je ispred samostana služio svetu misu i proglasio blaženim katoličkog laika Ivana Merca. Iako su predstavnici policije Republike Srpske ranije najavljivali da će na platou ispred samostana biti zabranjeno unošenje bilo kakvih nacionalnih obeležja, velik broj prisutnih nosio je zastavice sa državnim simbolima Hrvatske. Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova RS Zoran Glušac u izjavi medijima kaže da je policija odlučila da dozvoli unošenje zastavica sa hrvatskim državnim simbolima, ali ne i predmeta sa obeležjima koja bi mogla da vređaju predstavnike drugih naroda, poput ustaških simbola. Samostan na Petrićevcu sagrađen je 1876. godine, a u župi Petrićevac trenutno živi 380 katoličkih vernika. Ispred tog samostana ustaše su 7. februara 1942. godine, predvođene župnikom Tomislavom Filipovićem, krenule u pokolj srpskog stanovništva u selima Drakulić, Motike i Šargovac. Za jedan dan u tim selima ubijeno je 2297 Srba, među kojima i 500 dece. Stanovnici ovih sela posetili su spomen-kosturnicu pobijenim Srbima i groblja na kojima su zapalili sveće. Poglavar Rikomatoličke crkve Jovan Pavle Drugi je tokom posete Banjaluci pozvao na međusobni oprost i pomirenje, rekavši da su zločine činili i neki od pripadnika Katoličke crkve. "Iz ovoga grada koji je tokom svoje povesti obeležen teškom patnjom, velikom krvlju, molim svemogućeg Gospoda da bude milosrdan za sve krivnje počinjene protiv čoveka, njegovog dostojanstva, njegove slobode, pa i sa strane nekih sinova Katoličke crkve. Neka on u svima pobudi želju za uzajamim oprostom", rekao je papa. Jedan sredovečni stanovnik Banjaluke smatra da je papa "rekao pravu stvar na pravom mestu", dok jedan od hodočasnika, koji je u Banjaluku stigao iz srednje Bosne, kaže da bi "sve bilo u redu kada bi svi poslušali reči Svetog oca".

Grozni: Teroristi napadaju

U centru glavnog grada Čečenije Groznom prošlog petka eksplodirao je kamion, natovaren većom količinom eksploziva. Ministarstvo za vanredne situacije Rusije saopštilo je da je u eksploziji povređeno 18 osoba, najviše lokalnih stanovnika. U eksploziji su oštećene zgrade koje pripadaju ministarstvima pravde i policije Čečenije i nekoliko privatnih kuća. Glavni tužilac Čečenije Vladimir Kravčenko izjavio je da je reč o neuspelom terorističkom napadu. Kamion je eksplodirao 50 metara od zgrade Ministarstva pravde i 150 metara od zgrade Ministarstva policije. Cilj su verovatno bile ove zgrade, ali se usled neravnog puta i trešenja vozila eksplozija dogodila ranije, naveo je Kravčenko. Po njegovim rečima, teroristi koji su se nalazili u vozilu najverovatnije su poginuli. On je naveo da se jačina eksplozije može uporediti sa onom ispred zgrade Vlade Čečenije u decembru prošle godine.

Priredio: D. Konjikušić