Vreme
VREME 533, 22. mart 2001. / VREME

Sukob legaliteta i legitimiteta:
Tepanje u Lebane

Julovci su članove kriznog štaba DOS-a proglasili pučistima, bejzbol palicama ih pretukli i kroz prozore izbacili iz zgrade opštine
Image
UVEK UZ VLAST: Postizborno prestrojavanje

Republičko ministarstvo pravde i lokalne samouprave počelo je inspekcijski pregled u opštini Lebane "kako bi se utvrdile činjenice i omogućio zakonski nastavak rada lokalnih organa vlasti". Do sada su u više opština uvedene privremene mere, a po rečima Vladana Batića, ministra pravde i lokalne samouprave u Vladi Srbije, slično bi se moglo desiti i u Lebanu. Sve zavisi od izveštaja Dušana Protića, pomoćnika ministra za lokalnu samoupravu koji se nalazi "na licu mesta".

Politička kriza u Lebanu traje od početka ove godine, kada je lokalni DOS tražio od Vlade Srbije uvođenje prinudne uprave u opštini, gde je koalicija Socijalističke partije i Jugoslovenske levice na izborima osvojila vlast. Od 31 odborničkog mandata ta koalicija je na lokalnim izborima 24. septembra prošle godine osvojila 29, a DOS nije dobio nijednog odbornika. Lebanski DOS poziva se na činjenicu da su SPS i JUL na izborima za republičku skupštinu, 23. decembra prošle godine, "doživeli totalni fijasko" i da je promenjena volja biračkog tela, budući da je JUL osvojio svega 412 glasova u opštini.

Kako iz Vlade na ovaj sukob legaliteta i legitimiteta nije bilo odgovora, najnestrpljiviji su krenuli u akciju. Oko hiljadu i po njih okupilo se u petak, 9. marta ispred zgrade opštine. Blokirali su glavnu ulicu i zgradu opštine. Demonstranti su ispred prazne i zaključane zgrade tokom jednočasovnog protesta tražili ostavke julovskih odbornika i predsednika opštine Gojka Marjanovića. Sa improvizovane govornice na prikolici jednog kamiona čulo se: "Došao je trenutak da se pogledamo u oči, Marjanoviću! Da si pošten izašao bi pred narod da objasniš kako si opštinu upropastio a sebe obogatio." Govornici su prekidani skandiranjima: "Gotov si." Miting je oko podneva proglašen privremeno prekinutim, do ponedeljka kada će početi potpuna blokada grada.

"Ovo je samo protest upozorenja i mogućnost da se dostojanstveno povuku. Dajemo im vikend da razmisle", objasnio je Božidar Stevanović, član Saveta mesnih zajednica Bošnjace i jedan od organizatora mitinga.

U narečeno vreme (u ponedeljak 12. marta), grupa od više stotina građana, nakon dvočasovne blokade regionalnog puta Leskovac – Medveđa, proglasila je sebe Kriznim štabom i oduzela lokalnu vlast JUL-u, tada je pedesetak meštana ušlo u opštinsku zgradu i iz nje "izbacilo" predsednika Izvršnog odbora Dušana Bukvića i sekretara opštine Milutina Stevanovića. Lokalnu vlast je preuzelo trinaestočlano Privremeno opštinsko veće s Trojanom Stojanovićem, odbornikom DS-a na čelu. Stojanović je novinarima rekao da je "osvajanje proteklo mirno i da su službenici ostali u kancelarijama dok je policija pustila demonstrante i novinare da uđu u zgradu".

Međutim, novouspostavljena revolucionarna vlast nije dobila blagoslov republičkih organa, a potpredsednik Momčilo Perišić rekao je da Vlada neće takvim metodama smenjivati vlast. Po njegovim rečima, u toj opštini stranke levice vrše vlast na zakonit način, tako da je na Kolegijumu Vlade Srbije doneta odluka da se pristalice DOS-a uklone iz opštine, ukoliko treba i uz pomoć policije. Perišić je oštro osudio takve akcije i naveo da nasilne promene vlasti u opštinama mogu izazvati anarhiju.

Slično su izjavljivali i julovski odbornici optužujući dosovce da nelegalno preuzimaju vlast. Gojko Marjanović je stanje ocenio kao eksplozivno, dodavši da on "s mukom zadržava građane da ne krenu u obračun s manjinom koja je zauzela skupštinu".

Krizni štab je sve ovo protumačio kao najavu "kontraudara" i zbog toga uspostavlja "danonoćno" dežurstvo i raspušta skupštinske službe.

I zaista, pristalice levice upriličile su sutradan (16. marta) miting na kome se prema izveštajima okupilo oko 1500 građana, a zatim krenule u akciju. Tokom protesta najostrašćeniji demonstranti su, prema svedočenju očevidaca, probili policijski kordon, ušli u zgradu Skupštine opštine na sporedan ulaz i pretukli dvadesetak članova Kriznog štaba Demokratske opozicije Srbije. Levičarski demonstranti su polupali ulazna vrata i sve prozore na prvom spratu opštinske zgrade, a fizički su napali i TV ekipe i novinare kada su pokušali da zabeleže incident.

Posle izvesnog vremena demonstrantima se preko ozvučenja obratio predsednik opštine Gojko Marjanović i pozvao ih na "uzdržanost i praštanje": "Dozvolite preostalim članovima Kriznog štaba da izađu dostojanstveno iako su ušli kao uljezi, ali neka izađu kroz prozor kako su i ušli", kazao je on, a masa odgovorila skandiranjem "Gojko, Gojko".

Naredba je izvršena i članovi Kriznog štaba iskočili su kroz polomljene prozore, ali su ih gnevni demonstranti dočekali udarcima. U bolnicama u Leskovcu i Lebanu primljeno je 12 povređenih.

Posle nekoliko sati dejstvovala je i policija koja je u međuvremenu dobila pojačanje i izbacila demonstrante iz Skupštine, da bi u nju ušao savezni ministar policije Zoran Živković, koji se vraćao iz Medveđe. U tim trenucima, prema vestima Bete, na ulicama Lebana nalazilo se oko tri hiljade pristalica levice. Jake policijske snage obezbeđivale su zgradu opštine u kojoj je Živković pregovarao sa sukobljenim stranama.

U obračunu sa "pučistima", kako levičari nazivaju svoje protivnike, upotrebljavane su kao argumenti bejzbol i policijske palice i metalne šipke. Policija je privela 14 osoba, osumnjeničenih da su usčestvovale u uništavanju opštinske imovine i premlaćivanju građana.

Protestujući zbog prebijanja članova Kriznog štaba oko hiljadu meštana lebanskih sela Bošnjace, Vranovce i Cekavica blokiralo je magistralni put Leskovac – Medveđa. Najavljivali su da će blokada trajati dok ne bude uhapšen Gojko Marjanović, koga smatraju organizatorom demonstracija i premlaćivanja građana.

Novonastali "građanski protest", koji čine svi učesnici akcija protiv Marjanovića i odbornika JUL-a, tvrdi da iza batinaša stoje Gojko Marjanović i načelnik policije Srđan Mitić: "Drugačije ocene sem ove nema kad se zna da su batinaši dobijali po 500 DEM i imali policijske palice a sve u cilju linčovanja ljudi iz Kriznog štaba."

Gojko Marjanović je demantovao te optužbe: "To je kleveta. Ja sam juče bio kod šefa kabineta predsednika Vlade Srbije Zorana Đinđića, a revoltirani narod se spontano okupio", kazao je Marjanović agenciji Beta.

Saopštenjem za javnost oglasio se i deo članstva Demokratske stranke sa zahtevom za "zamrzavanje" stranačke aktivnosti lokalnog rukovodstva, a "tražimo i odgovornost od predsednika i potpredsednika Opštinskog odbora stranke, Trojana Stojanovića i Borivoja Kocića (članovi Kriznog štaba) zbog diletantskog vođenja stranke u Lebanu".

Prema navodima Demokratske stranke, sin predsednika opštine Dragan Marjanović doveo je među pristalice levice 30 "kriminalaca iz Leskovca", koji "već nekoliko dana prete građanima koji nisu za njegovog oca".

Policija je sudiji za prekršaje podnela 14 krivičnih prijava protiv batinaša.

Oglasio se i julovski vojvoda Siniša Vučinić saopštenjem u kome objašnjava da su batinaši članova Kriznog štaba "odbranili svoju izbornu volju" i sprečili "izbornu otimačinu".

Na vest koja je stigla iz poverljivih izvora bliskih Vladi Srbije da će u lebanskoj opštini biti uvedene privremene mere kao i to da će biti smenjen načelnik lebanske policije Srđan Mitić, građani lebanskog sela Bošnjace deblokirali su u jutarnjim satima u ponedeljak 19. marta magistralni put Leskovac – Medveđa.

Predsednik opštine Lebane Gojko Marjanović ocenjuje da bi uvođenje prevremenih mera u toj opštini "dodatno destabilizovalo situaciju", ali da se neće protiviti odluci Vlade Srbije "ma kakva ona bila".

Marjanović, koji je i predsednik lokalnog odbora JUL-a, demantovao je optužbe da stoji iz protesta u Lebanu i premlaćivanja građana. Na konferenciji za novinare Marjanović je objašnjavao da su građane koji su protestovali "bili građani koje je krizni štab iziritirao time što je upao u Skupštinu i pet dana je držao zaključanu lancima i katancem. Tamo je bilo i pripadnika svih političkih stranaka". Po njegovim rečima, iza ovih protesta najviše stoji Nova Srbija i njen predsednik Velimir Ilić, koji je više puta gostovao u "donjem delu lebanske opštine" (sela Bošnjace i Pertate) sa parolom "Velimir Ilić predsednik Srbije", a gostovao je i njegov zamenik.

Dragoslav Grujić




Informativni mrak

U toku prošle nedelje u Lebanu su prestale da rade obe lokalne televizijske stanice. Demokratska stranka tvrdi da je informativni program obe lokalne televizije "svadbarski".

TV Ris je prekinula direktan prenos protesta pristalica julovske vlasti kada je ispred sedišta Skupštine stigao ministar Živković. Pristalice DOS-a optužuju Ris da "navija za Gojka Marjanovića".

TV Caričin grad je prestao sa radom jer su nepoznate osobe odnele repetitor sa obližnjeg brda. Vlasnik privatnog radija Caričin grad Srđan Cakić bio je i portparol kriznog štaba i jedan je od povređenih (polomljeno jedno rebro i povređena glava). Cakić je privukao pažnju pre nekoliko meseci po javnom istupanju iz JUL-a, a julovci po varošici pričaju da je vlasništvo nad televizijskim studijom stekao uz njihovu pomoć.