Vreme
VREME 695, 29. april 2004. / VREME

Savetnička posla:
Padež Niš

Bora Đorđević Čorba koji je nekada govorio da ne želi da bude dvorska budala, sada savetnik onog ministra za kulturu koji će fizikalce birati među pravovernim, poručio je Nišlijama da je s njima gotovo što se tiče para za kulturu

Nišlije više neće trošiti republičke budžetske pare za nekakve horske svečanosti, simfonijske orkestre, festivale ili opere jer valjda je svima jasno, kako to i Bora primeti, da su sve te stvari mnogo manje važne od zaječarske Gitarijade na kojoj je Bora tako lepo pevao, a srpska mladež sve cupkala zajedno s njim slušajući njegove nadahnute stihove.

Image

Manje je važno što Niš više ne može da računa na budžetske pare za kulturu od toga što će Čorba najzad, sigurno uz pomoć ministra, u kulturu vratiti Srbstvo. Pošto je ocenio da se prethodnoj, valjda izdajničkoj vladi kosa na glavi dizala od svega što je Srpsko i Pravoslavno, Čorba je najavio ispravljanje te istorijske greške i veliki preporod Srpske Kulture u kojoj bi značajno mesto mogli da zauzmu Minđušari, dok bi kao svojevrsna himna novoj Kulturi mogla da posluži i čuvena pjesma E moj druže zagrebački.

Svaki dobronameran Srbin mogao bi već da zamisli i poželi da recimo rok koncerti u Srbiji započinju blagoslovom pojedinih vladika ili onog bogobojažljivog sveštenika koji je minobacačke granate po stratištima Bosne slao Bogu, a on odlučivao gde će pasti.

"Za vreme prethodne vlade ništa što je imalo predznak srpskog i pravoslavnog nije dobilo ni dinara, pa je vreme da se tu nešto promeni", reča Bora ispod amblema DSS-a, čiji je predsednik fan Borinog stvaralaštva i počasni gost na koncertima pravoslavnog rokera Srbina Čorbe.

Južnjački Niš, u kojem su srpski radikali zajedno sa strankama koje u predznaku nose ime "srpska" osvajali najviše glasova na izborima, postade glavna smetnja razvoju Srpske Kulture.

"To je samo proizvod mržnje prema bivšem premijeru i plod Borinog prijateljstva sa sadašnjim premijerom", ocenjuje niški roker i direktor Niškog kulturnog centra (NKC) Zoran Radosavljević Čupa, inače školski drug Bore Đorđevića, kome poručuje da bi "trebalo da se postidi izjave". "Sramota! Ove godine se Švajcarska ponudila da delom finansira Horske svečanosti, a onda će Bora Čorba da nam kreše pare", kaže Radosavljević uz opasku Bori da su mu koreni iz Niša i da "ne dozvoli sebi da zbog ovakvih izjava ostane na nivou čačanske seljačine".

Bivši premijer i bivši niški gradonačelnik Zoran Živković za "Vreme" kaže da nije iznenađen izjavom "gospodina Đorđevića jer je ona sasvim na tragu izjava ministara, potpredsednika i predsednika Vlade".

"Retko sam kad u novijoj srpskoj istoriji čuo toliko gluposti kao u poslednja dva meseca. Nova vlada je uspela da za nešto manje od dva meseca predloži skupštini neustavan zakon, da ministarka prosvete koči, pa pušta, pa ponovo koči reforme, da smenjuje rektora Prištinskog univerziteta i da na njegovo mesto vadi iz turšije starog, ne socijalistu nego komunistu. Imali smo da je ministar unutrašnjih poslova oduševljen ljudima iz JSO-a, da ministar pravde ukida, pa ne ukida Specijalni sud... tako da nije čudno šta Đorđević priča. On je za mene jedan roker u godinama, možda najboljim", kaže Živković uz ocenu da je očigledno da se ponovo vraća centralizacija ukupne politike pa i u oblasti kulture.

"Ne znam da je Niš imao posebno povlašćen položaj u poslednje dve-tri godine, možda je imao prvi put položaj koji zaslužuje kao i svi drugi gradovi, i siguran sam da ne postoji period u poslednjih deset godina kada je toliko novca išlo za dobre kulturne projekte van Beograda, pa je nešto od toga išlo u Niš. Dva miliona dinara o kojima priča je pola odsto novca koji se godišnje troši u Nišu za kulturu", objašnjava Živković.

Ipak, bivši premijer, sada predsednik Centra za razvoj građanskog društva Milenijum, ne vidi da je Niš posebno povlašćen negativnim odnosom republičke vlade, već sve tumači kao "potpuno beznađe i bezidejnost i nemanje vizije, strategije ni taktike nove vlade".

"Cela vlada mi liči na društvo koje je pobedilo na izborima, a onda normalno proslavilo to uz dobru terevenku, ali taj mamurluk traje već dva meseca. Nadam da će se otrezniti, preporučujem raso ako još ima negde kiselog kupusa, ili neke druge, savremenije metode. To je odnos ljudi koji se slučajno nalaze na funkcijama i kojima se desi da se nađu na nekoj državnoj funkciji. Očekujem da se otrezne i da ozbiljnije pogledaju šta im je posao", zaključuje Živković.

Gradski funkcioneri Niša Čorbinu izjavu dočekali su na nož i kao potvrdu ponovne centralizacije Srbije, dok predstavnici stranaka iz lokalne opozicije, a republičke vlasti, odnos Republike prema Nišu opisuju kao racionalan i odgovoran.

"U odnosu Republike prema Nišu ne radi se ni o kakvom odsustvu ljubavi, već o odgovornom odnosu Republike prema niškoj kulturi. Problem je ovde, a ne u Republici. Mnogi su se zaklinjali da vole Niš, pa čim im se ukazala šansa, otišli su u Beograd i ne misle da se vrate", tvrdi koordinator G17 plus i savezni poslanik Branislav Jovanović.

Čorbina izjava koja je pokrenula nišku političku čaršiju na analizu odnosa grada i Republike pospešila je i muzičko stvaralaštvo u Nišu pa su gradski rokeri snimili u produkciji City radija pesmu Savetnik za kulturu.

Nikad nije pevao u horu,
"Ne razumem zato deda Boru,
Što je ljut ovaj put?
Od celog sveta prvi Niš mu smeta."

Zoran Kosanović