VREME 701, 10. jun 2004. / EXTRA
Poslovna udruženja
U okviru svog programa u regionu, SEED je u poslovnim udruženjima prepoznao ključnog partnera za pristup malim i srednjim preduzećima. Posmatrajući poslovna udruženja kao glas privatnog sektora, SEED je pristupio integrisanim projektima saradnje sa poslovnim udruženjima, selektujući par udruženja sa kojima je započeo dugoročnu saradnju
Vršac
Posle dve godine rada sa više poslovnih udruženja iz regiona, jedan od partnera s kojim je SEED izabrao da nastavi saradnju je i Udruženje privatnih malih i srednjih preduzeća i preduzetnika opštine Vršac.
Udruženje je osnovano u januaru 1998. godine kao nevladina organizacija sa ciljem da pomogne razvoju MSP-a i preduzetništva u opštini Vršac. Zajednički projekat SEED-a i Udruženja iz Vršca, nazvan "Put uspeha", postavio je pred sebe dva zadatka – prvi, da podigne operativnost i sposobnost tehničkog osoblja Udruženja, kako bi na bolji način zadovoljavali potebe članstva, i drugi – da pripremi vršačke preduzetnike za poslovanje u modernoj tržišnoj privredi. Naš konačni cilj je da ovo udruženje do 2005. godine postane uzor i model za sve druge u regionu.
Projekat se sastoji iz više segmenata koji se mogu podeliti u četiri grupe. Prva grupa je pomoć samom Udruženju; druga grupa se odnosi na podršku malim i srednjim preduzećima, članovima Udruženja, u vidu pružanja programa obuke zaposlenima; treći oblik saradnje tiče se pružanja konsultantskih usluga malim i srednjim preduzećima, i na kraju, grupa aktivnosti usmerenih ka unapređenju opšteg poslovnog okruženja u ovom regionu. SEED-ovi konsultanti pomogli su kreiranje strategije Udruženja, kako bi što veći broj njegovih članova krenuo putem uspeha. S tim ciljem, udruženje je pokrenulo formiranje industrijskih prstenova u 18 proizvodnih oblasti, koje su sami privrednici definisali kao potencijalno profitabilne. Naime, ovom strategijom veliki proizvođači sa sigurnim tržištem okupljaju oko sebe više malih preduzeća – uvode ih u standarde svoje proizvodnje, prate njihov rad, obezbeđuju im tržište i iz jednog centra distribuiraju robu pod identičnom robnom markom. Tako su u proteklom periodu Vrščani uspeli da formiraju industrijski prsten u oblasti proizvodnje šampinjona čiji je nosilac firma Hortikultura konsalting. Ovaj veliki proizvođač tražene pečurke okupio je oko sebe nekoliko početnika u ovom poslu, uglavnom porodica slabijeg materijalnog stanja, pomogao im da oforme gajilišta, stručnim savetima kontinuirano unapređuje njihov rad, a robu plasira preko svoje prodajne mreže. Zahvaljujući tom projektu desetak domaćinstava sada bolje živi. U poodmakloj fazi je i formiranje klastera turizma. Napravljena je strategija bazirana pre svega na vikend i tranzitnom turizmu. Velike šanse za uspeh ima i industrijski prsten u tekstilnoj industriji, čiji je nosilac kompanija Pano Nordik, proizvođač i izvoznik kupaćih kostima. Korist od zajedničkog projekta SEED-a i vršačkog Udruženja preduzetnika imaće i lokalni poljoprivrednici, a naročito oni koji se bave stočarstvom i povrtarstvom jer je planirano da se uz pomoć dve jake firme iz južnog Banata kroz uvođenje novih standarda proizvodnje unapredi njihovo poslovanje i time uvećaju prihodi seoskih domaćinstava. Tako na primer, AM Produktvršac, firma koja se bavi prometom stoke na veliko, gradi modernu klanicu po svim evropskim standardima i upravo radi na edukaciji lokalnih stočara i uvođenju HACCP-a, kako bi i sirovinska baza bila primerena zahtevima najbogatijih tržišta. Ovo će pospešiti razvoj savremenih kooperativa na jugu Banata, jer će udruženi nastup stočara omogućiti jeftiniju proizvodnju, sigurniju sirovinsku bazu i jednostavniji transport robe.
U sklopu izgradnje kapaciteta malih i srednjih preduzeća, SEED je organizovao programe obuke za članove Udruženja u cilju unapređenja njihovog poslovanja. Tu se naročito izdvajaju programi obuke iz finansijskog menadžmenta, marketinga, strateškog planiranja, upravljanja ljudskim resursima, lizing kao opcija finansiranja, itd.
Jedna od specifičnosti SEED-ovog projekta u Vršcu jeste i njegova medijska promocija. Naime, kao što je već rečeno – cilj je da vršačko udruženje do 2005. postane uzor i model za sva slična udruženja u regionu. Da bi se to postiglo, uporedo sa aktivnostima na unapređenju vršačkog preduzetničkog potencijala, radi se i na promociji ovog koncepta preko lokalnih TV stanica. Partner za ovaj deo posla pronađen je u članstvu samog Udruženja. Naime, preduzeće Atlas Media Grupa je kroz seriju emisija o malim i srednjim preduzećima pod nazivom "Mejd in" redovno pratila aktivnosti Udruženja i saradnju udruženja sa SEED-om. Programi ove produkcije emituju se svake nedelje na približno 50 lokalnih TV stanica u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Takva pokrivenost je rezultirala dolaskom novih članova, preduzeća iz udaljenih regiona koja u svojim lokalnim udruženjima nisu pronašla odgovarajuću podršku i adekvatnu saradnju Udruženja i njenih članova.
Sloga
Udruženje preduzetnika Sloga, sa sedištem u Kragujevcu, koje je naslednik nekadašnjeg Udruženja zanatlija, aktivirano je u Kragujevcu u januaru 1983. Udruženje Sloga je udruženje opšteg tipa, tj. članstvo je opredeljeno pre svega prema veličini preduzeća, a ne prema određenom tipu delatnosti. Udruženje deluje u funkciji jačanja preduzetništva kroz poslovno povezivanje, pružanje informacija, relevantnih usluga, zastupanje interesa članova i uspostavljanje kontakata. Cilj udruženja je da postane lider razvoja preduzetništva grada Kragujevca.
SEED je započeo saradnju sa Udruženjem Sloga kroz tromesečni program integrisane tehničke pomoći. Plan saradnje u narednom periodu obuhvata:
• Pružanje tehničke pomoći udruženju sa ciljem jačanja opštih kapaciteta udruženja, npr. kroz unapređenje upravljanja samim poslovnim udruženjem, jačanjem odnosa sa članovima, zadovoljavanjem specifičnih potreba i zahteva članova udruženja iz sektora lekovitog i aromatičnog bilja, ali uz dugoročnu finansijsku održivost.
• Rad sa MSP-om, članovima Udruženja u smislu obuke i treninga zaposlenih u MSP-ima, i pružanje konsultantskih usluga individualnim preduzećima u cilju unapređenja poslovanja članova udruženja.
• Unapređenje poslovnog okruženja jačanjem sposobnosti udruženja Sloga da zastupa interese članova u široj društvenoj zajednici, identifikovanjem i razvijanjem proizvoda i usluga koji su udruženju i članicama potrebni i mobilisanjem resursa da bi se izašlo u susret ovim potrebama.
Ciljevi saradnje su:
• povećavanje i omasovljenje članstva u Udruženju
• unapređenje sposobnosti i uspostavljanje mehanizama za efikasnu identifikaciju, formulisanje i promociju pitanja od interesa za članove spram relevantnih ministarstava, vladinih tela, nevladnih institucija i drugih relevantnih partnera u okruženju,
• uspostavljanje transparentnog sistema upravljanja Udruženjem i ostvarivanje određenog stepena finansijske samoodrživosti.
Inicijativa za razvoj herbalnog sektora
U septembru 2001. godine SEED je zajedno sa odeljenjem IFC-a za socijalna i pitanja životne sredine (CCF) organizovao Balkanski herbalni forum u Portorožu (Slovenija). Na osnovu zaključaka sa ovog Foruma, započeta je prva faza projekta "Inicijativa za razvoj herbalnog sektora". U okviru ovog programa obrađena su pitanja koja se odnose na tržište, zakonski okvir, ekološku održivost, kao i funkcije i odgovornost nosilaca interesa herbalnog sektora u regionu. Kao rezultat ovog rada nastao je izveštaj koji je prezentovan nosiocima interesa koji su uključeni u sektor lekovitog i aromatičnog bilja tokom seminara održanog u maju 2003. godine u Beogradu. Prema prezentovanoj studiji, samo u Srbiji samoniklo raste oko sedam stotina biljnih vrsta koje se smatraju lekovitim biljem. Od toga četiri stotine je u upotrebi, a oko dve stotine i pedeset lekovitih i aromatičnih biljaka je predmet trgovine na domaćem i izvoznom tržištu. Istovremeno je konstatovano da je oko 60 vrsta lekovitih biljaka ugroženo.
U septembru 2003. godine projekat Inicijativa za razvoj herbalnog sektora ušao je u svoju drugu fazu, koja se zasniva pre svega na podršci i saradnji sa Udruženjem za lekovito bilje `Dr Jovan Tucakov` iz Sokobanje.
Udruženje za lekovito bilje "Dr. Jovan Tucakov" sa sedištem u Sokobanji osnovano je 2002. godine kao nacionalno udruženje. Udruženje okuplja biljobere (sakupljače, berače), uzgajivače i prerađivače lekovitog bilja i šumskih plodova.
Ciljevi Udruženja su sledeći:
• povezivanje zainteresovanih strana,
• unapređenje delatnosti kroz edukativne, istraživačke i informativne aktivnosti,
doprinos regulaciji tržišta lekovitog bilja i stabilizaciji cena,
• unapređenje kvaliteta sirovine i prerađenih proizvoda,
• povezivanje i pružanje informacija sa domaćeg i inostranog tržišta,
• unapređenje ukupnog kvaliteta života pojedinaca kao i jačanje ukupne ekonomske snage firmi tj. regija gde su delatnosti uzgoja, sakupljanja i prerade lekovitog bilja dominatna privredna aktivnost.
Ukratko, Udruženje bi trebalo da postane centralno mesto okupljanja i razmene informacija u cilju povećanja učinka različitih grupa koje su nosioci razvoja sektora lekovitog bilja.
U okviru ovog projekta, SEED nastoji da ojača postojeće opšte kapacitete Udruženja – članstvo, komunikacione kanale, rukovodstvo Udruženja, promotivne kapacitete, da organizuje tehničku obuku članova Udruženja, aktivnosti zastupanja interesa i da se izađe u susret posebnim potrebama članova Udruženja sa već razvijenim SEED-ovim obukama i uslugama konsaltinga.
Tokom trajanja ovog projekta broj članova Udruženja se značajno povećao i Udruženje sada broji 100 članova. Do sada, u saradnji sa SEED-om, Udruženje i njegovi članovi su nastupali na sajmovima u Beogradu, Bihaću, Ženevi, a u junu mesecu će učestvovati i na sajmu u Sarajevu, što je doprinelo afirmaciji kako pojedinačnih preduzeća tako i samog Udruženja.
U martu mesecu je otpočela i serija tehničkih obuka za uzgajivače i biljobere organizovana u saradnji sa SEED-om i CHF –om, o osnovama pravilne berbe i uzgoja uz poštovanje važećih propisa za zaštitu i očuvanje životne sredine. Do sada je održano 6 obuka (Bor, Vlasina, Leskovac, Prokuplje, Pirot i Knjaževac) od planiranih 12, kojima će biti obuhvaćena teritorija cele Srbije.
Takođe, identifikovani su i ključni problemi vezani za postojeću zakonsku regulativu koja se odnosi na ovaj sektor, a Udruženje priprema predloge relevantnim institucija za promenu određenih regulativa kako bi se ovi problemi pravovremeno prevazišli, a preduzeća iz ovog sektora postala konkurentna i u inostranstvu.
U okviru projekta Inicijativa za razvoj herbalnog sektora, pored saradnje sa Udruženjem, SEED pruža konsultantske usluge i tehničku pomoć individualnim preduzećima, članovima pomenutog Udruženja. Konsultantske usluge obuhvataju analizu celokupnog poslovanja, finansijsku analizu istorijskog poslovanja kao i finansijske projekcije budućeg poslovanja, te davanje konkretnih preporuka na bazi analiza angažovanih lokalnih i stranih eksperata iz industrije medicinskog i lekovitog bilja. Osnovni cilj je da se unapredi celokupni proces počevši od branja i sakupljanja lekovitog bilja preko prerade i pakovanja, kako bi se podigao nivo kvaliteta finalnih proizvoda u skladu sa zahtevima izvoznog tržišta. Pored toga, SEED će finansirati uvođenje organski sertifikovane proizvodnje u nekoliko preduzeća. Trenutno se odvija projekat sa preduzećem ADONIS iz Sokobanje, a u planu je i implementacija standarda organske proizvodnje u preduzeću Herba iz Beograda. U planu je pružanje tehničke i finansijske pomoći i saradnja sa još nekoliko preduzeća po pitanju sticanja sertifikata organske proizvodnje hrane. Krajnji cilj navedenih konsultantskih usluga – pružanja tehničke pomoći i sertifikovanja preduzeća – jeste da se poboljša životni standard berača unapređenjem poslovanja kupaca njihovih proizvoda.
Program poslovnog povezivanja
Program poslovnog povezivanja usmeren je ka unapređenju efektivnosti logističkih lanaca velikih preduzeća, kao i uključivanje što većeg broja MSP-a u vrednosni lanac velikih preduzeća. Cilj je pospešiti profitabilnost, produktivnost i efikasnost u svakoj karici lanca radi povećanja konkurentnosti celog lanca i omogućenja da se ispune zahtevi potrošača bolje od konkurencije.
Dobar primer uspešnog sprovođenja programa poslovnog povezivanja jeste nedavno završeni SEED-ov projekat sa "Tigrom" a.d. iz Pirota. Nakon što su Međunarodna finansijska korporacija (IFC) i francuski Michelin ušli u zajedničko ulaganje sa "Tigrom", najvećim regionalnim proizvođačem guma i proizvoda od gume koji trenutno zapošljava preko 4000 radnika, SEED je pružio menadžmentu "Tigra" tehničku pomoć i savete i obuku u vezi sa reinženjeringom postojećih karika u logističkom lancu, sa fokusom na održivost i dalji razvoj distributivne mreže, kao i na kreiranje novih MSP-a koja bi obezbedila nove mogućnosti zaposlenima u "Tigru".
U okviru projekta SEED je, između ostalog, uradio studiju izvodljivosti za nove poslovne ideje "Tigrovog" menadžmenta, kao i procenu 17 neosnovnih delatnosti u okviru holding kompanije. Isto tako, na bazi prvobitne detaljne analize poslovanja domaće distributivne mreže ("Tigar Trgovina"), koja se sastoji od 80 maloprodajnih objekata, 3 regionalna predstavništva prodaje i 3 skladišta, SEED je razradio kompletnu strategiju unapređenja poslovanja, te značajno doprineo kreiranju metodologija za neke kritične komponente projekta: sistem stimulacija, razvoj novih maloprodajnih objekata i uputstva za formiranje mreže franšiza, razvoj investicionog plana za dalju ekspanziju "Tigar Trgovine" i sl.
U okviru ove faze, SEED je pružio prilagođenu obuku ne samo na temu upravljanja logističkim lancem, nego i obuku iz novih stručnih znanja i sposobnosti za zaposlene u "Tigar Trgovini", kao što su marketing, strategija nabavke, tehnike prodaje i usluživanje kupaca. Ukupno 180 zaposlenih u "Tigar Trgovini" je učestvovalo u obukama značajnim za njihovu funkciju u preduzeću.
SEED je u ovom trenutku angažovan na analizi i pripremi razvojnog plana za domaću distributivnu mrežu "Metalca", najvećeg proizvođača emajliranog i inox posuđa na Balkanu. Cilj studije je unapređenje učinka distributivne mreže kroz uvođenje dobrih menadžment praksi i optimiziranje aktivnosti koje dodaju vrednost u logističkom lancu kompanije.
|
|