VREME 712, 26. avgust 2004. / KULTURA
Film - Ja, Robot:
Vila Smita za predsednika
režija: Aleks Projas; uloge: Vil Smit, Bridžit Mojnahan, Alen Tjudik, Brus Grinvud
Iako je naučna fantastika estetski i finansijski jedan od najplodnijih holivudskih žanrova, sve do sada je retko ili nikako korišćen jedan od bitnih segmenata SF literature – robotska proza. Ako se pitate zašto je to tako, pogledajte film Ja, Robot koji je trenutno na repertoaru i biće vam jasno. Isak Asimov, u čijoj su spisateljskoj mašti nastala čuvena tri zakona robotike i koji je posvetio čitavu karijeru pišući o limenim ljudima budućnosti, ovde je iskorišćen tek kao puka ikonografska odrednica. Ako ovaj film ima neku vrednost onda je to da može da posluži kao detalj u predizbornoj kampanji Vila Smita za prvog crnog predsednika Amerike. Negde oko 2035, kada se radnja ovog letnjeg hita odigrava.
Šta uopšte znači ekranizovati, adaptirati ili obraditi priču za veliko platno? Da li se taj pojam može smisleno primeniti u slučaju filma Ja, Robot? Naslov je dobio prema istoimenoj zbirci Isaka Asimova koja ne sadrži priču pod tim imenom. S druge strane, nije rađena ni prema jednoj od drugih priča iz te knjige (sem što ima nekih sličnosti u zapletu s jednom od njih). Jedino što ovaj film spaja s literaturom Isaka Asimova jeste što se u njemu vide roboti i pominju tri zakona robotike. Zli roboti su samo nov način da se u igru uvedu neki novi, takoreći sveži zlikovci u već prezasićenu naraciju rutinskog policijskog trilera. Mogli su, umesto robota, to biti i pomahnitali uskršnji zečevi pa bi ovo bio i dalje isti film. Kao, SF Ja, Robot je besmislen. Dinamiku, akciju, humor i druge kvalitete koje poseduje on duguje svom matičnom žanru. Moglo bi se reći da je ovo slučaj lažne ekranizacije. Sa Asimovljevim svetom robotike povezan je na najpovršnijem nivou – na nivou dizajna. Međutim, ako malo bolje razmislite, shvatićete da drukčije nije ni moglo. Robotska naučna fantastika poslužila je kao misaoni eksperiment za mnoga posve ozbiljna razmatranja iz sociologije, etike, filozofije duha, lingvistike... U filmu, dragi čitaoče, mora da se puca, skače i preskače. Ne može Vil Smit da se upušta u suptilne rasprave o razlici između svesti robota i čoveka. A kada se i upusti, robot ga ladno izblamira. Objašnjavajući divote ljudske egzistencije, Vil kao argument navede da Mi možemo da napišemo simfoniju. Robot mu postavi logično pitanje: da li Ti možeš da napišeš simfoniju? Odgovor je jasan. Ali s tim smuljanim objašnjenjima Ja, Robot izbegava da upadne u zamku u koju je upala Spilbergova Veštačka inteligencija, da odluta u, na smrt dosadnu, parafilozofsku melodramu. Ovako bar ima nešto da se pogleda.
No, za one koje u svakom pa i najlošijem filmu moraju da traže neku interpretaciju, što je samo način da se zabavite i kada zabave nema, evo par proizvoljno odabranih momenata. Kao prvo: najzanimljiviji i ujedno najtanji deo filma je objašnjenje zašto roboti polude. Nekakav centralni neutronski mozak, ma šta to značilo, odluči da razmisli o zakonima robotike i da ih shvati na jednom apstraktnijem nivou. Prvi zakon robotike koji glasi da robot mora da štiti čoveka, ovaj veliki zbunjeni kompjuter shvati kao: Robot mora da štiti Čoveka. Znači na nivou vrste, a ne jedinke. Ukratko, roboti su ušli u političku kalkulaciju – protumačili su pisani zakon tako da odgovara uvećanju njihove političke moći. Ili na srpskom: terali su vodu na svoju vodenicu. Možda bi trebalo već sada razmisliti o budućem političkom (i sindikalnom) organizovanju robota. Drugo: autori filma su u par referenci zaigrali i na uvek aktuelnu rasnu kartu. Dobar robot i Vilov pomoćnik imenom Sani u ovom je filmu neka vrsta robotskog Mojsija koji izvodi svoj narod iz ropstva, dok su ujedno naznačeni i detalji iz američkog građanskog rata koji je, takođe, rasno motivisan. Kada počnu da se proizvode roboti, možda će oni biti novi Afroamerikanci a rasne tenzije i diskriminacija umanjene? I konačno, u već trećem filmu Vil Smit je predstavljen kao zastupnik ljudskog roda u odnosu na neku stranu dehumanizovanu silu. Pored ovog to su filmovi Dan nezavisnosti i Ljudi u crnom. Znači, ako bi danas bila poslana poruka u svemir, ona na svim jezicima i sa De Vinčijevim čovekom ucrtanim u krugu, to bi bio zapis par kočopernih šala gosn. Smita. Ako ste mislili da sam bio ironičan kada sam govorio o njegovoj predsedničkoj kandidaturi, samo sačekajte pa ćete videti. Njegova filmska karijera za sada se pokazuje kao idealna kampanja.
Iako promašena ili lažna ekranizacija Isaka Asimova, ovo je ne-tako-loš akcioni, pa čak i detektivski film. Reditelj Aleks Prohas je kao i uvek odličan i kao i uvek naklonjen onome što se zove post noir. U filmu preovlađuju mračni tonovi, a Čikago 2035 je više cold nego cool. Što više mislite o njemu, Ja, Robot ima sve manje smisla. Moraćete da izaberete da – ili ne mislite ili ne gledate. Kao u onom čuvenom tv-spotu: pušenje ili zdravlje, odlučite sami.
Ivan Jević
|