VREME 712, 26. avgust 2004. / SVET
Meridijani
Peking: Rođendan Sjaopinga
Kina je obeležila velikom paradom stogodišnjicu rođenja bivšeg kineskog lidera Deng Sjaopinga. Kineski predsednik Hu Đintao pozdravio je prošle nedelje "glavnog arhitektu" ekonomskih i tržišnih reformi i "državnika koga je pokretala ljubav prema svom narodu". Na svečanosti u Narodnom kongresu na pekinškom Trgu Tjenanmen. Hu nije izbegao da pomene represivni karakter Dengove vlasti, podsetivši da je on dozvolio krvavo gušenje prodemokratskih demonstracija na tom istom trgu 1989. godine. Hu je, takođe, ponovo uputio upozorenje tajvanskim borcima za nezavisnost. Svečanosti su prisustvovali bivši predsednik Điang Cemin i bivši premijer Žu Rongđi. Hu je podsetio da je Deng otvorio Kinu, a posebno njene priobalne oblasti, za privatni sektor i strane investicije. Deng, koji će ostati upamćen po pragmatizmu što je usledio nakon maoizma, umro je februara 1997. u 92. godini. Bio je otac reformi kapitalističkog tipa, započetih 1978, koje su u osnovi razvoja Kine poslednjih decenija. Predsednik Hu je dodao da će se Komunistička partija posvetiti borbi protiv korupcije i jačanju pravosuđa, upozorivši da će, ukoliko se zaboravi interes običnih građana, vlada izgubiti kredibilitet.
Vašington: Albanska mafija
Hiljade Albanaca i drugih osoba koje su poslednjih godina napustile Balkan i izbegle u SAD počinju da predstavljaju ozbiljan problem. Njihove organizovane kriminalne grupe, prema nedavnim procenama visokih zvaničnika FBI-ja, sada ugrožavaju i vodeću poziciju porodica koje sačinjavaju Koza nostru, javila je prošlog utorka velika televizijska mreža CNN. Albanske kriminalne grupe koje deluju uglavnom u Njujorku i drugim gradovima na Istočnoj obali zadaju velike teškoća federalnim agentima zbog izuzetnog nasilja i okrutnosti koje ispoljavaju. "Oni su krajnje bezobzirni i nimalo ne haju za posledice onog što čine", rekao je Kris Sveker, koji je odnedavno na položaju pomoćnika direktora Kriminalističkog istražnog odseka FBI-ja. Sveker i drugi zvaničnici dodali su da su brojni Albanci u velikim mafijaškim porodicama nekoliko godina služili kao oni koji niže pripadnike ovih kriminalnih grupa uteruju u red. Posle teških udaraca koje je FBI zadao Koza nostri u poslednjih nekoliko godina, Albanci su polako počeli da izbijaju u prvi plan i preuzimaju teritoriju koju su mafijaški bosovi Koza nostre do tada neprikosnoveno kontrolisali. Zvaničnici su dodali da u klanovima i grupama koje sada počinju da igraju glavnu ulogu u organizovanom kriminalu ima Albanaca sa Kosova, iz Makedonije i Crne Gore. Po njihovim rečima, ruske i druge organizovane grupe koje deluju u SAD mnogo su rafiniranije i manje nasilne od Albanaca.
Za ovakav "uspeh" Albanaca delimično je zaslužan i sam FBI koji je razbio mnoge grupe Koza nostre. Operacija "Zakopčavanje", kako je FBI nazvao svoju akciju razbijanja mafije, svela je broj porodica koje su delovale u SAD sa 24 na devet, izjavili su policijski zvaničnici. U toj akciji protiv organizovanog kriminala uhapšeno je više od 100 vođa i više od 600 članova. Mada nisu otkrivene nikakve veze s teroristima, u FBI-ju kažu da pomno prate da li će militantni muslimani u novim organizovanim kriminalnim grupama otkriti svoju eventualnu povezanost sa organizacijama za koje se sumnja da su umešane u finansiranje terorista.
Vundizel: Uhapšeni neonacisti
Nemačka policija uhapsila je prošle subote 74 neonacista koji su u bavarskom gradu Vundizelu učestvovali u maršu povodom 17. godišnjice smrti Hitlerovog zamenika Rudolfa Hesa. Pripadnici ekstremne desnice su pritvoreni, pošto su nosili zabranjene nacističke simbole ili oružje na skupu u Vundizelu, u kome je sahranjen Heš. Policija je uhapsila još 31 osobu, uključujući četiri pripadnika levice koja je s drugim antinacističkim grupama organizovala kontrademonstracije. Više od 3000 neonacista iz Nemačke i inostranstva učestvovalo je u maršu, koji je postao godišnji ritual uprkos pokušaju gradskih vlasti da zabrane to okupljanje. Organizatori su uložili žalbu na odluku gradskih vlasti i dobili sudski spor. Gradonačelnik Vundizela Karl-Vili Bek, opštinski savetnici i stanovnici uspeli su, međutim, da na neko vreme zadrže kolonu neonacista, tako što su seli na ulicu. Tokom marša neonacista i protesta njihovih protivnika nije bilo većih incidenata. Rudlof Hes, jedan od glavnih saradnika Adolfa Hitlera i njegov lični sekretar, obesio se 17. avgusta 1987. godine u zatvorskoj ćeliji u berlinskoj četvrti Špandau. Mnogi pripadnici malobrojnih neonacističkih grupa u Nemačkoj smatraju da su ga ubili njegovi britanski čuvari. Hes je zarobljen 1941. godine pošto se padobranom spustio u Škotsku, pokušavajući da lično izdejstvuje mir sa Britanijom. Treći čovek nacističke partije od 1933. do 1941. godine osuđen je na doživotni zatvor na suđenju u Nirnbergu 1945. i 1946. godine.
Prag: Korupcija u parlamentu
Češki premijer Stanjislav Gros šokiran je optužbom da opozicija pokušava da novcem podmiti poslanike kako bi pala vlada, ali vladajuća koalicija će ipak 24. avgusta tražiti od parlamenta da se izjasni o poverenju novoj vladi. Afera je izbila prošlog petka kada je dnevnik "Mlada fronta dnes" objavio da je najpopularnija češka partija, opoziciona Građanska demokratska stranka (ODS), ponudila poslaniku vladajuće koalicije Zdenjeku Koržistkom 300.000 evra da pomogne u obaranju vlade sledećeg utorka. "Ukoliko je istina, to je fatalna stvar koja dovodi u pitanje funkcionisanje parlamentarnog sistema kod nas. Neophodno je da se od početka postavimo protiv takve mafijaške prakse", izjavio je Gros
dnevniku "Pravo". Istragu je odmah pokrenula policija a lider ODS-a Mirek Topolanek
potvrdio je da su njegovi ljudi pregovarali sa Koržistkim da pomogne da vlada padne i zemlja napravi korak ka prevremenim izborima. Topolanek je rekao da će identitet pregovarača obelodaniti samo policiji, a porekao je da su Koržistkom nuđene pare. Do sada najozbiljnija optužba za političku korupciju u Češkoj nije prva. Opozicija sa ODS-om na čelu upozorila je tokom pregovora o sastavljanju nove vlade da je sumnjiv odlazak jednog od neposlušnih poslanika vladajuće koalicije Marijana Bjeleša. ODS je tada optužio vladajuću koaliciju da je svom poslaniku obećala 600.000 evra da napusti parlament i oslobodi prostor za nekoga ko neće praviti probleme vladi.
Priredio: D. Konjikušić
|