VREME 799, 27. april 2006. / VREME
Promocija – Microsoft Dynamics NAV:
Poslovni softver na srpskom
Oblast primene ovog softvera za srednjevelika preduzeća izuzetno je široka: od upravljanja finansijama (budžet, finansijski izveštaji, potraživanja, dugovanja...), preko analize izveštaja, upravljanja zalihama, skladištem, proizvodnjom, prodajom i servisom, odnosa sa klijentima, pa sve do marketinga i e-trgovine
Kompanija Microsoft je nedavno promovisala Microsoft Dynamics NAV, softver namenjen srednjevelikim preduzećima, ranije poznat kao Navision. U pitanju je integrisano rešenje za upravljanje poslovanjem koje se prilagođava korisnicima u zavisnosti od njihovih zahteva. Naime, standardna platforma se, u saradnji sa IT kompanijama – Microsoft Dynamics NAV partnerima kojih u Srbiji ima jedanaest, oblikuje u konkretno rešenje koje u potpunosti odgovara potrebama klijenta tako da u svakom trenutku daje ažuran pregled celokupnog poslovanja. Oblast njegove primene je izuzetno široka – od upravljanja finansijama (budžet, finansijski izveštaji, potraživanja, dugovanja...), preko analize izveštaja, upravljanja zalihama, skladištem, proizvodnjom, prodajom i servisom, odnosa sa klijentima, pa sve do marketinga i e-trgovine.
SRPSKI: Direktor prodaje u Microsoftu Nikola Mirčić objašnjava da su poslovni softveri koji se kod nas upotrebljavaju najčešće zastareli, neadekvatni i da ne omogućavaju jasan uvid u poslovanje, pa zaposleni troše previše vremena na rad u takvim sistemima. Takođe, prema njegovom mišljenju, postoji potreba za lakšim pristupom informacijama i izveštavanjem, povećanjem produktivnosti zaposlenih, racionalizacijom poslovne operacije i povećanjem efikasnosti. Izuzetna prednost Microsoft Dynamics NAV-a u odnosu na druga poslovna rešenja jeste njegova prilagođenost tržištu na kojem firma posluje: ovaj softver je na srpskom jeziku i u potpunosti je usklađen sa srpskim zakonodavstvom i valutom. U Microsoftu navode i da je rešenje pouzdano i trajno – kako se menjaju poslovni proces i kompanija, menja se, odnosno nadograđuje i softver. Mogu se dokupljivati dodatne funkcionalnosti i licence tako da se ne remeti tekuće poslovanje. Takođe, on je kompatibilan sa drugim Microsoft platformama, pa čak i sa sličnim softverima konkurentskih kompanija. Opisuju ga kao "familijarno okruženje": izgleda "poznato" jer podseća na druge softvere ove kompanije, ponajviše na dobro poznat Microsoft Outlook, zbog čega je njegova upotreba veoma jednostavna a obuka za rad zaposlenih brza. U Microsoftu navode da procesi implementacije poslovnih rešenja najčešće traju oko tri godine, pa zato, kao još jednu od prednosti ističu brzinu implementacije Microsoft Dynamics NAV-a koja traje do šest meseci.
NAV U BROJKAMA: Kako navodi Nenad Aleksić, menadžer u Microsoftu, u svetu trenutno postoji više od milion licenciranih korisnika u 48.000 kompanija, 44 lokalizovane verzije i 3600 Microsoft Dynamics NAV partnera, dok se u Srbiji on koristi na preko 40 lokacija. Kod nas je primenjen u različitim granama industrije, u finansijskim institucijama, javnom sektoru, građevinarstvu, zdravstvu, do modnih kuća. Neke od kompanija u Srbiji koje su primenile ovo rešenje jesu Galeb Group, Linde gas Srbija, National Bank of Greece, PricewaterhouseCoopers, Zepter International, Fabrika kartona Umka i BASF. Jedan ovakav sistem može imati samo jednog ili dva korisnika ali ga istovremeno može koristiti i 1000 osoba.
Milorad Filipović, konsultant u Spinnaker New Technologies (deo ComTrade Group i Microsoft partner), predstavio je demo-verziju Microsoft Dynamics NAV-a. Zahvaljujući Spinnakeru, ovo rešenje uspešno funkcioniše u nekoliko kompanija: Verano motorsu, Željeznici Crne Gore, IPS-u... pa i u samom ComTrade Groupu. Ono zbog čega su menadžeri kompanija koje koriste NAV ponajviše zadovoljni jeste upravo ažurnost podataka. Svaki put kada bilo ko od zaposlenih kome je odobren pristup sistemu unese, na primer, detalje o izvršenoj transakciji, s obzorom na to da su svi poslovni i finansijski podaci integrisani, softver automatski ažurira i sve ostale podatke. Takođe se i pomenuta mogućnost pravljenja izveštaja i analiza po neograničenom broju kriterijuma vrši sa samo nekoliko klikova mišem, a dobijeni podaci se mogu jednostavno izvesti u Microsoft Exelu u obliku tabele ili grafikona. Ovo je samo jedan od mnoštva načina za korišćenje unetih podataka, čija je suština bolje planiranje i donošenje poslovnih odluka, a posledica, bar prema tvrdnjama korisnika – veći profit.
Marija Vidić
Slučaj FEMAN
Fabrika kablovskog pribora FEMAN iz Jagodine godinama je nastojala da integriše sve važne poslovne funkcije i omogući da svi delovi kompanije koriste isti informacioni sistem. Naime, prodajni centri kompanije nalaze se u Banjaluci, Brčkom, Sarajevu, Podgorici i Ljubljani, a fabrika sarađuje sa firmama iz Izraela, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Jordana, Italije, Slovačke i Bugarske. Ima preko 250 zaposlenih i 1300 vrsta proizvoda.
U kompaniji navode da su, nakon što su ispitali mnoge ponude stranih i domaćih proizvođača softvera, zaključili da su strani sistemi glomazni i neprilagođeni lokalnim uslovima, a da domaći nisu u mogućnosti da isprate proces proizvodnje. Posle implementacije prethodnog poslovnog rešenja koje ni nakon četiri godine nije odgovorilo na zahteve kompanije, ključni argumenti zbog kojih se FEMAN opredelio za Microsoft Dynamics NAV bili su lokalno prisustvo Microsofta, nadzor nad radom partnera-implementatora, kao i zagarantovana podrška u budućnosti. Implementaciju je izvela kompanija Spinnaker New Technologies u roku od šest meseci, a u projekat su uključeni i pojedini, do tada nedovoljno pokriveni ili potpuno izostavljeni poslovni segmenti kao što je praćenje održavanja mašina, rada internog restorana, putnih naloga... U kompaniji tvrde da su ovom investicijom povećali konkurentnost i na domaćem i na stranom tržištu.
|
|