VREME 861, 5. jul 2007. / MERIDIJANI
Meridijani
Sana: Teroristički napad
Devet osoba je poginulo, a sedam povređeno u eksploziji automobila-bombe u hramu kraljice od Sabe u ponedeljak u Jemenu. Hram se nalazi u mestu Marib, oko 170 kilometara od glavnog grada Sane. Među poginulima je sedmoro španskih turista i dva radnika turističke agencije iz Jemena. Do eksplozije je došlo kada su španski turisti završavali posetu 3000 godina starom hramu. Prema navodima očevidaca, vozilo u kome se nalazio eksploziv približilo se konvoju sa turistima pre nego što je eksplodiralo. Vlasti Jemena odmah su objavile da je reč o terorističkom napadu, za koji smatraju da ga je izvršila Al kaida. Španski ministar inostranih poslova Migel Anhel Moratinos osudio je napad. Predsednik Jemena Ali Abdulah Saleh izjavio je da vlasti te zemlje imaju informaciju da Al kaida stoji iza napada. Ponudio je i nagradu od 75.000 dolara za informaciju koja će dovesti do organizatora napada. Jemen je jedan od važnijih saveznika SAD u tzv. ratu protiv terorizma i pomaže američkoj vojsci koja ima bazu u Džibutiju, na rogu Afrike. Al kaida je izvela nekoliko terorističkih akcija u Jemenu, od kojih je napoznatija napad na američki bojni brod USS Kol 2000. godine, kada je poginulo sedam američkih mornara. Poslednjih meseciji ova organizacija pretila je vlastima Jemena da će pojačati aktivnosti u toj zemlji ukoliko vlada ne oslobodi zatvorenike koji su osuđeni zbog veza sa njom. Vlasti Jemena pojačale su mere bezbednosti oko vladinih zgrada i stranih ambasada zbog terorističkih pretnji, ali hram kraljice od Sabe, kako je Saleh izjavio, "nije uzet u obzir".
Brizbejn: Hapšenje
Tragovi neuspešnih napada automoblima-bobmama u Londonu i Glazgovu prošlog petka i subote vode i do Australije. Na dojavu britanske obaveštajne službe, australijska policija uhapsila je u utorak doktora Mohameda Hanifa (27), državljanina Indije, na aerodromu u Brizbejnu. Prema informacijama koje su dospele u javnost, on je putovao iz Velike Britanije u Indiju, a u Brizbejnu je trebalo da presedne. Nakon što je uhapsila Hanifa, australijska policija privela je još jednog lekara, čiji identitet nije objavljen. Osim njih dvojice, još sedam osoba uhapšeno je u proteklih nekoliko dana u Velikoj Britaniji. Policija je objavila da je Hanif bio u telefonskom kontaktu sa ostalim osumnjičenima. Objavljeno je i da je Hanif završio medicinu u Indiji, da se potom zaposlio u Australiji 2006, odakle se nešto kasnije seli u Liverpul. Vrhovni tužilac Australije Filip Rudok izjavio je da je policija radila na osnovu dojave, i da nikakva optužnica još nije podignuta. Prema zakonu o terorizmu te zemlje, osumnjičeni može biti zadržan u pritvoru najviše tri dana bez optužnice, ali taj period može biti produžen uz odobrenje suda. Australijski premijer Džon Hauard pozvao je građane da ostanu mirni, uz izjavu da "nije došlo do promene njihove bezbednosne situacije". U centru Londona su prošlog petka pronađena dva automobila napunjena bocama sa gasom, naftom i ekserima, koji nisu eksplodirali. Potom je u subotu zapaljeni džip udario u glavni terminal aerodroma u Glazgovu. Britanske vlasti smatraju da su u pitanju neuspeli teroristički napadi, tako da je povedena velika istraga.
Daka: Kokain
U samo tri dana senegalske vlasti izvršile su dve najveće zaplene droge u toj zemlji, obe po 1,2 tone kokaina. U prvoj zapleni, prošlog petka, pronađen je napušteni brod, u blizini odmarališta Mbur. Na njemu se nalazilo 50 vreća, sa 24 kilograma kokaina u svakoj. Tri dana kasnije, druga velika zaplena izvršena je u blizini odmarališta Nijaning, kada je otkriveno 1,25 tona kokaina. Vrednost oba tovara iznosi više od 200 miliona evra na evropskim ulicama. Policija je saopštila da je privedeno šest osoba, od kojih su tri državljani Senegala, a ostali su iz Kolumbije, Ekvadora i Venecuele. Na brodu su pronađene i dve avionske karte iz Brazila za Gvineju Bisao, kojoj je Senegal jedini sused. Prema izjavama eksperata, siromašne afričke države na obali Atlantika u poslednje vreme postaju glavna stanica na putu kokaina iz Latinske Amerike u Evropu. Dve velike zaplene izvršene su nedavno u Gani i Sijera Leoneu. Šef kancelarije UN-a za drogu i kriminal Antonio Marija Kosta izjavio je u aprilu da je Gvineja Bisao na putu da postane narko-država. U toj zemlji u aprilu je zaplenjeno 635 kilograma kokaina, ali su dileri uspeli da pobegnu sa još dve tone, vojnim brodom. Prošlog septembra zaplenjeno je 600 kilograma droge koja je potom misteriozno nestala. Bivši premijer te zemlje Aristid Gomez izjavio je da je naredio spaljivanje narkotika, ali sud sumnja da je to izvršeno, pošto nije poštovana zakonska procedura. Jedan sudija je izjavio da je zabrinut zbog vladine uloge u krijumčarenju narkotika.
Hongkong: Proslava
U Hongkongu je u nedelju proslavljeno deset godina otkako je taj grad ponovo vraćen Kini, nakon perioda britanske kolonijalne uprave. Tim povodom najpre je organizovana velika parada dok je uveče priređen vatromet, koji je posmatralo nekoliko miliona ljudi. Paradi su prisustvovali kineski predsednik Hu Đintao i Donald Cang, koji je tom prilikom položio zakletvu kao novi šef gradske vlade. Istog dana, na ulice su izašli i demonstranti, tačnije nekoliko grupa njih, svaka sa svojim zahtevima – od povećanja plata do većih političkih sloboda. Velika Britanija vratila je Hongkong Kini 30. juna 1997. godine tačno u ponoć. Njime se upravlja po principu "jedna zemlja, dva sistema", a kineska vlada se obavezala da čuva njegov način života 50 godina nakom preuzimanja. Zahvaljujući tome, grad još uvek ima jednu od najliberalnijih ekonomija na svetu.
(Priredio) M. S.
|