VREME 876, 18. oktobar 2007. / NEDELJA
Međuvreme
Korupcija: Ozbiljna upozorenja Saveta Evrope
Na listi 180 najkorumpiranijih zemalja sveta, prema Transparensi internešenalu, Srbija zauzima 79. mesto. Slovenija je na 27, Hrvatska na 64. mestu, dok su od Srbije lošije kotirane Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Makedonija. Iz Antikorupcijskog radnog tela Saveta Evrope (GREKA) srpskim vlastima su upućena ozbiljna upozorenja koja se odnose na nezadovoljavajuće rezultate u borbi protiv korupcije. Prema najgorem scenariju, Srbija bi zbog (ne)aktivnosti mogla biti i izbačena iz Saveta Evrope.
U junu prošle godine Srbija je od GREKA dobila ozbiljne preporuke koje treba da ispuni do kraja godine. Unapređenje primene zakona o javnim nabavkama, obrazovanje posebnog odeljenja koje bi se bavilo krivičnim delima korupcije pri javnom tužilaštvu, usvajanje Akcionog plana za primenu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije i obezbeđivanje sistema za nadgledanje sprovođenja, proširenje Zakona o sprečavanju sukoba interesa pri obavljanju javnih funkcija na sve funkcionere organa državne uprave, kao i ubrzavanje procesa osnivanja nacionalne revizorske institucije samo su neke od njih.
Prema rečima predsednika GREKA Draga Kosa, preporuke jesu opširne, ali bi bile lako ostvarene ukoliko bi zakon koji je već spremljen bio usvojen i ukoliko bi, u skladu s njim, bila ustanovljena antikorupcijska agencija. Kos je podsetio da je Nacrt zakona o borbi protiv korupcije u Srbiji jedan od najkvalitetnijih u Evropi i da je osnovni problem u tome što ga Skupština Srbije ne usvaja. S obzirom na to da niti se usvaja niti je obavezujući, on se, prema Kosovoj oceni, uglavnom ni ne primenjuje. Iako je odbio da se izjasni o tezi da Srbija nema tvrd antikorupcijski zakon jer to nije u interesu vladajuće strukture, Kos je utvrdio da nema drugog obrazloženja osim da je to pitanje političkih stranaka i generalnog opredeljenja zemlje. Inače, predsednik GREKA nije imao kontake s vlastima u Srbiji u vezi s preporukama i njihovim ispunjavanjem. Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije, slaže se s Kosom u oceni i smatra da rok do kraja godine nije dovoljan za ispunjenje preporuka. Barać ocenjuje da je i ono što je učinjeno do sada, urađeno traljavo i kontraproduktivno, jer, osim formalnog ispunjenja pojedinih preporuka GREKA, Srbija nije učinila ništa konkretno u borbi protiv korupcije. Ona podseća da je usvojen Akcioni plan za primenu nacionalne strategije za borbu protiv korupcije. Komisija koja je trebalo da kontroliše primenu strategije sastala se samo dva puta, a njen predsednik još uvek je bivši ministar pravde Zoran Stojković. Srbija je, uz to, jedina zemlja u Evropi koja nema reviziju javnih finansija i kontrolu trošenja državnog novca.
Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije kaže i da ministar Dinkić nikada nije podneo izveštaj o završnom računu i da je na taj način "pokazao kako se ne poštuje zakon i ruše institucije". Iako je tokom kampanje insistirao na osnivanju Antikorupcijske agencije, kaže Barać, ministar Dinkić u svojim izjavama često insistira na tome da rad tog tela mora biti sklonjen od javnosti, što je nedopustivo jer nema tajne borbe protiv korupcije. Neprihvatanje preporuka iz Saveta Evrope moglo bi Srbiju obeležiti kao "nekooperativnu zemlju", što se do sada dogodilo jedino Gruziji.
Izbacivanje iz Saveta Evrope Srbiji se, nažalost, ne bi desilo prvi put. Kada je 2003. godine otkriven šverc šećera, Srbija je nekoliko meseci bila izbačena iz Saveta Evrope. Tada niko nije odgovarao. Stvar je prošla čak i bez poziva na političku odgovornost.
J. L.
Neonacisti na internetu: Firer pušten, blog zatvoren
Kompanija Google, vlasnik sajta blogger.com, zatvorila je u ponedeljak 15. oktobra jedan od pristupa blogu lidera Nacionalnog stroja Gorana Davidovića posle kampanje koju su sproveli korisnici interneta iz Srbije. Oni su iskoristili mogućnost prijave neprikladnog sadržaja na sajtu na kome je Davidović pisao svoj dnevnik, a s obrazloženjem da širi mržnju i predstavlja nacističku organizaciju. Sajt je zatim, umesto tekstova, prikazao informaciju da autor krši pravila korišćenja bloga. Tokom dana, ponovo je bio dostupan korisnicima interneta, ali su već sutradan oni koji su želeli da ga posete dobijali obaveštenje da blog krši pravila i uslove korišćenja i da mu može pristupiti jedino autor. Davidović je u ponedeljak izašao iz Okružnog zatvora na Klisi. Tako je odslužio jednonedeljnu kaznu na koju je osuđen zbog upada na antifašističku tribinu na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu u novembru 2005. Na ovu kaznu Davidović je osuđen po prekršajnoj prijavi. Ostaje mu još i presuda po krivičnoj odgovornosti, o kojoj Vrhovni sud treba da dâ svoje mišljenje. Po krivičnoj odgovornosti, Davidović bi trebalo da se nađe u zatvoru na još godinu dana, zbog izazivanja verske, nacionalne i rasne netrpeljivosti. Davidović je u zatvor otišao 8. oktobra, a dan pre toga je uhapšen nakon što su izbili neredi na antifašističkom mitingu. On i njegovi prijatelji sedeli su u dvorištu Doma vojske u trenutku kada je prolazila kolona ljudi koji su došli na antifašistički skup, organizovan kao reakcija na prethodno najavljeni "Marš za jedinstvo Srbije", koji je trebalo da održi Davidovićev Nacionalni stroj.
U svetlu ovih događaja u Novom Sadu, poslanička grupa Vojvođanski poslanici podnela je Skupštini Srbije Predlog zakona o zabrani manifestacija neonacističkih ili fašističkih organizacija i udruženja i zabrani upotrebe neonacističkih ili fašističkih simbola i obeležja, i zatražila hitnu raspravu. Vojvođanski poslanici predlažu zabranu proizvodnje, umnožavanja, prezentacije, širenja i veličanja propagandnog materijala kojim se podstiče rasna, nacionalna ili verska mržnja. Pod fašističkim "smatraju se organizacije ili udruženja koji u svojim statutarnim ili programskim dokumentima afirmišu i šire nacionalističke, fašističke, ili nacionalsocijalističke ideje i postupke". Predviđeno je da pojedinci koji prekrše ovaj zakon budu novčano kažnjeni sa 5000 do 50.000 dinara, a organizacije od sto hiljada do milion dinara.
Istovremeno, Savez jevrejskih opština Srbije zatražio je striktno poštovanje zakona i kažnjavanje svih grupa i pojedinaca koji šire rasnu, etničku ili versku mržnju. Ta organizacija u saopštenju izražava zabrinutost zbog pojave nacizma u Srbiji, zbog pokušaja marginalizovanja te pojave i izjednačavanja onih koji joj se energično suprotstavljaju sa onima koji se otvoreno deklarišu kao fašisti i nacisti. Previđanje i nipodaštavanje tih opasnosti izraz su političke kratkovidosti i odsustva političkog sluha, ocenjeno je u saopštenju Saveza jevrejskih opština Srbije.
J. Gligorijević
Tragedija: Ubistvo donatora
Milenko Burmazović iz Velikog Sela kod Loznice, bivši policajac, ubio je u ponedeljak oko 10 časova na magistralnom putu Loznica–Valjevo, u selu Bređaku, Dragoslava Tešića, čoveka koji je darovao bubreg njegovoj ćerki Verici. Tešić je prošlogodišnji dobitnik nagrade za najplemenitiji podvig "Večernjih novosti".
Burmazović je, sa suprugom, u subotu bio na ručku kod Tešića. Pošto je počeo da maltretira suprugu, Tešić mu je rekao da to ne čini, a posebno ne u njegovoj kući. Pošto je Burmazović nastavio da maltretira suprugu, domaćin je bio prinuđen da pozove u pomoć policiju. Razljućen zbog toga, Burmazović je gnev prvo iskalio u štali u Velikom Selu gde živi, tako što je hicima iz pištolja ubijao stoku.
Supruga sa kojom ima šest ćerki pobegla je od kuće još u subotu. Burmazović je krenuo u poteru za njima. U automobilu kojim je došao do Tešića policija je pronašla i veliku sekiru. Pretpostavlja se da je mislio da je supruga pobegla kod Tešića. "Čuli smo da je tražio Dragana i pošto je dobio odgovor da je moj brat otišao da kupi hleb, sačekao ga je, a potom mu na putu zadao dva udarca nožem u vrat i u arteriju na nozi. Dragan je na licu mesta ostao mrtav i bespomoćan", rekao je za "Novosti" Borivoje Tešić, brat ubijenog. Prema tvrdnjama meštana, Burmazović je često maltretirao članove svoje porodice, a posebno suprugu. Kako prenose mediji, lozničkoj policiji prijavljene su pretnje ubistvom koje je Burmazović u subotu uputio i supruzi i čoveku koji je njegovom detetu poklonio bubreg. Iako je policija došla nakon prijave, on nije zadržan. Loznički policajci sproveli su u ponedeljak Milenka Burmazovića do hitne službe Zdravstvenog centra "Dr Milenko Marin", gde mu je uzeta krv, kako bi bilo utvrđeno da li je bio pod dejstvom alkohola u vreme kada je počinjen zločin. Do poznanstva između ubice i ubijenog došlo je kada se Dragoslav Tešić, inače hemičar u lozničkoj "Viskozi", ponudio da bude donator bubrega za Burmazovićevu jedanaestogodišnju ćerku. Nakon što se ispostavilo da prema medicinskim kriterijumima u potpunosti odgovara kao donator, transplantacija je uspešno obavljena. "Pozvao sam Burmazoviće kući", rekao je Tešić posle operativnog zahvata: "Sreća je bila da sam, prema medicinskim kriterijumima, potpuno odgovarao kao davalac. Bio sam srećan i ja, ali i Veričini roditelji kad se sve uspešno završilo."
J. Gligorijević
Integracija Roma: Preovlađuju predrasude
Prema rezultatima ankete koju su krajem septembra na uzorku od 913 ispitanika sproveli "Prosvetni pregled" i Informativna agencija Ipres, 34 odsto građana Srbije smatra da se romska deca slabo uključuju u obrazovni sistem zbog obaveza koje im nameću roditelji, dok 30 odsto njih vidi uzrok u siromaštvu. Nešto više od sedam odsto građana kao problem vidi teškoće prilikom pribavljanja dokumenata neophodnih za upis u školu, a 5,4 odsto ističe nesposobnost nastavnika da na adekvatan način priđu romskoj deci. Komentarišući za ovdašnje medije rezultate ankete, predsednik Romske partije Srđan Šajn rekao je da je devastacija procesa obrazovanja u poslednjih 15 godina uticala da romske porodice gube motivaciju da obrazuju svoju decu i da ne vide prave razloge za to. Prema njegovim rečima, među nekim romskim porodicama prisutno je mišljenje da se i bez obrazovanja može nešto raditi i od toga živeti. Prema rezultatima istraživanja, više od 33 odsto građana smatra da Romi nisu spremni da sarađuju sa obrazovnim ustanovama kada su u pitanju njihova deca, 40 odsto misli da je za potpunu saradnju spremno veoma malo Roma, a 20 odsto ispitanika tvrdi da se saradnja svodi na inicijativu obrazovnih i drugih državnih institucija. Šajn se ne slaže sa mišljenjem više od polovine anketiranih građana da je država posvetila dovoljno pažnje obrazovanju romske dece i dodaje da mere afirmativne akcije nisu dovoljne, već da bi trebalo stvoriti materijalne uslove kako bi mladi i završili srednje škole i fakultete koje su upisali.
J. G.
Zdravlje: Besplatan epidural
U porodilištu u Višegradskoj ulici u Beogradu od 15. oktobra uvedena je besplatna epiduralna anestezija. Ovu odluku je prošle nedelje doneo Upravni odbor Kliničkog centra i ona će važiti za sve trudnice koje zatraže da se bezbolno porode, osim u slučajevima kada postoji opasnost od kontraindikacija. Sredstva za ovu medicinsku uslugu obezbeđuje Klinički centar Srbije, u okviru kojeg se nalazi porodilište, tako da trudnice neće plaćati participaciju niti će imati ostale troškove. U Kliničkom centru obećavaju da neće manjkati ni anesteziologa i da ni anesteziolozima neće manjkati odgovarajuća nadoknada za dodatan posao. Prema rečima direktora Kliničko bolničkog centra Srbije (KCS) Vojka Đukića, ovim potezom Klinički centar podržava trend rađanja što većeg broja beba u Srbiji. Pre dve nedelje, međutim, Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja izdala je rešenje kojim se primena epiduralne anestezije zabranjuje sve dok Upravni odbor KCS-a tu uslugu pravno ne reguliše. Problem je bio u tome što se porodiljama u Porodilištu KCS-a u Višegradskoj epiduralna anestezija godinama davala bez fiskalnog računa (nezvanično, do njene zabrane koštala je 150 evra koji su "išli na ruke" anesteziolozima). Davanje epiduralne anestezije nije registrovano kao vanstandardna usluga, niti njene troškove pokriva Fond za zdravstveno osiguranje, tako da je zdravstvena inspekcija u više navrata upozoravala nadležne u Višegradskoj na nepravilnosti u primeni epidurala. Nakon što upozorenja nisu pomogla, doneto je rešenje kojim se upotreba ovog anestetika zabranjuje, osim u slučajevima najtežih porođaja. Ocena zdravstvene inspekcije je da su praksom davanja epiduralne anestezije u Višegradskoj bili oštećeni i pacijentkinje i Fond za zdravstveno osiguranje, jer sve usluge koje nisu na teret Fonda zdravstvene ustanove mogu da pružaju samo ukoliko su za njih registrovane, ali u skladu sa cenovnikom koji određuju upravni odbori. U Ginekološko-akušerskoj klinici "Narodni front", na primer, problem s naplaćivanjem epiduralne anestezije rešen je pre pola godine kada je uvedena praksa da se na žiro-račun uplati 10.000 dinara, čime je ova usluga ušla u legalne tokove. Zabrana epidurala u Porodilištu u Višegradskoj bila je propisana do dana kada se Upravni odbor te ustanove ne sastane i ne donese cenovnik. Za trudnice koje odluče da se porode u tom porodilištu cena je – nula dinara.
J. L.
Upečatljiva slobodna tema
Ilustrator, karikaturista i strip autor Vladimir Stankovski, zaposlen u Grafičkom centru "Vreme", dobitnik je prve nagrade za karikaturu slobodne teme za mesec avgust na međunarodnom konkursu "International China Olympic Cartoon Competition". Konkurs je raspisalo Kinesko umetničko udruženje povodom letnje olimpijade koja će se održati sledeće godine u Kini. Ovaj konkurs za karikaturu ima dve teme – sportsku i slobodnu, i traje tokom cele godine.
Stankovski poslednjih godina uglavnom radi za američko tržište gde je najzastupljeniji sa serijom karikatura "Snapshots" po idejama performera stand-up komedije Džejsona Lava iz Los Anđelesa. U Srbiji je, pored ilustrovanja knjiga za Vreme knjige, Stubove kulture i Kreativni centar najviše pažnje skrenuo svojim dnevnim porodičnim stripom "ZoOniX ili Đuđa i Muđa šou", koji je za "Blic" radio sedam godina. "Vreme" je 2002. godine objavilo album ranih stripova Stankovskog pod nazivom "Humanoidi i Kretenoidi".
R. V.
Broj nedelje
Srpski Fond za razvoj odobrio je kredite za preduzetnike u iznosu od tri milijarde dinara za otvaranje 8000 novih radnih mesta, izjavio je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić. On je dodao da su u okviru dva projekta krediti za početnike bez hipoteke i mikrokrediti za samozapošljavanje, sredstva odobrena za 2200 novih preduzetnika, podsećajući da je konkurs otvoren u julu ove godine. Za početnike je odobreno 5507 kredita u ukupnoj vrednosti od dve milijarde evra, a njima će biti otvoreno 5326 radnih mesta.
OEBS i ombudsman
Šef Misije OEBS-a u Srbiji ambasador Hans Ola Urstad i zaštitnik prava građana Republike Srbije Saša Janković potpisali su Sporazum o saradnji ove dve organizacije. Prema Urstadovim rečima, Sporazumom je predviđena podrška profesionalnom razvoju ombudsmana u Srbiji, kao i unapređenju javnosti rada Kancelarije, kreiranju njene internet stranice i proširivanju saradnje Kancelarije sa drugim institucijama za zaštitu ljudskih prava u zemlji i inostranstvu.
Stigao zakon o azilu
Vladin Predlog zakona o azilu kojim su propisana načela, uslovi i postupak za dobijanje i prestanak azila, prava, položaj i obaveze lica koja azil traže, kao i lica kojima je to pravo priznato u Srbiji, danas je stigao u skupštinsku proceduru. Usvajanje ovog zakona, koji bi se primenjivao od 1. aprila 2008. godine, jedan je od uslova za pridruživanje Srbije Evropskoj uniji. U obrazloženju je navedeno da je zakon u potpunosti usaglašen sa evropskim standardima, međunarodnim obavezama Srbije i brojnim međunarodnim aktima u toj oblasti.
Hapšenje za žeteoce
Pripadnici specijalnih jedinica UNMIK policije uhapsili su u utorak ujutro u selu Veliki Alas kod Lipljana jednu osobu albanske nacionalnosti zbog sumnje da je učestvovala u ubistvu 14 žetelaca iz srpskog sela Staro Gracko 23. jula 1999. godine. U trenutku pripreme ovog broja "Vremena" policija nije želela da saopšti ime uhapšenog, a prema saznanjima medija uhapšen je Malzum Bitići, građevinski radnik iz sela Veliki Alas u kome je i uhapšen.
Sloboda štampe na začelju
Prema upravo objavljenom izveštaju organizacije Reporteri bez granica, sloboda štampe u Srbiji najmanja je među svim bivšim jugoslovenskim republikama. Srbija se nalazi na 67. mestu, od ukupno 169 koliko je izveštaj obuhvatio. Situacija u Srbiji je lošija i od stanja na Kosovu, koje je ova organizacija razmatrala odvojeno od ostatka zemlje i koje je na 60. mestu. Sloboda štampe je nešto veća u BiH (34), Makedoniji (36) i
Hrvatskoj (41), dok za Sloveniju nema podataka iako je u izveštaju ukazano na pogoršanje situacije.
CPC-u crkva u Broćancu
Crnogorska pravoslavna crkva (CPC) saopštila je da su meštani Broćanca kod Nikšića odlučili da crkva u tom mestu bude pod okriljem te kanonski nepriznate crkve. U saopštenju CPC-a navodi se da je takvu odluku potpisalo 178 punoletnih meštana, koji "predstavljaju apsolutnu većinu" Broćanca. Nikšićka policija je letos, na crkveni praznik Ilindan, iz bezbednosnih razloga zabranila ulazak u crkvu vernicima CPC-a koji su praznik obeležili ispred kapije tog objekta.
Žutica u Pirotu
Na području Pirotskog okruga od početka godine registrovano je 112 osoba obolelih od žutice, kažu nadležni. Njihov broj se stalno povećava, izjavila je načelnica Službe epidemiologije u pirotskom Zavodu za zaštitu zdravlja Radmila Zec. Od tog broja, u Beloj Palanci je do sada registrovana 71 obolela osoba, u Babušnici jedna, a u Pirotu 40 osoba, rekla je za Betu Radmila Zec.
Uslovi
Ovog meseca, Srpska banka počela je da odobrava potrošačke kredite za kupovinu novih automobila zajmotražiocima, sa i bez tekućeg računa kod Srpske banke, sa rokom otplate od 84 meseca i deviznom klauzulom, bez žiranata. Maksimalan iznos kredita za ove namene je 2.000.000 dinara. Krediti su sa deviznom klauzulom a efektivna kamata je 13 odsto na godišnjem nivou i ne postoje nikakvi drugi troškovi, kao što su: obrada zahteva, osiguranje i sl.
Kupovina
GSP "Beograd" potpisao je sa Ikarbusom ugovor, vredan oko dve milijarde dinara, za kupovinu 100 novih autobusa. U prvih 30 vozila Beograđani će moći da se voze već na proleće, a završetak isporuke predviđen je za kraj maja 2008. Kako je objašnjeno, radi se o niskopodnim vozilima najvišeg nivoa u pogledu bezbednosti i komfora putnika opremljenih motorima po standarda "EURO 4" u skladu sa preporukama Evropske unije o smanjenoj emisiji štetnih gasova i buke. U sve autobuse biće ugrađeni klima-uređaji i platforma za nesmetan ulazak osoba u kolicima i majki sa decom.
Telefoniranje
U Crnoj Gori krajem prošlog meseca bilo je preko milion korisnika mobilne telefonije. Tokom septembra korisnici sve tri mreže poslali su 73 miliona poruka, 12 odsto manje nego u avgustu. Prema podacima crnogorske Agencije za telekomunikacije, ekspanzija korišćenja mobilne telefonije krajem septembra bila je rekordnih 163,66 odsto. Mtel, koji je u većinskom vlasništvu Telekoma Srbije, podigao je za kratko vreme poslovanja tržišni udeo sa 12,8 na 15,43 odsto, dok je udeo kompanije Promonte pao sa 50 na 48,26 odsto, a T-mobile sa 37,2 na 36,31 odsto.
Nike Fitnes konvencija
Delta Sport je 14. oktobra u beogradskoj hali Pionir uspešno organizovao još jednu Nike Fitnes konvenciju. Posetioci konvencije imali su retku priliku da uživaju u nastupima najpoznatijih svetskih fitnes prezentera, poput Klaudija Melameda i Džesike Espozito. Pored toga, svi prisutni dobro su se zabavili aktivno učestvujući u zanimljivim prezentacijama. Centralni događaj čitave konvencije bio je nastup zvezde brojnih Madoninih spotova i najveće promoterke NikeWomen kolekcije na svetu, Sofije Butele.
In Memoriam
Makedonski pevač Toše Proeski poginuo je u utorak 16. oktobra u saobraćajnoj nesreći kod Nove Gradiške u Hrvatskoj. Nesreća se dogodila kada je automobil folksvagen tuareg, na čijem je suvozačkom sedištu Proeski spavao, udario u kamion italijanskih registarskih tablica. Uzroci nesreće u trenutku pisanja ovog teksta još nisu poznati.
Toše Proeski rođen je 1981. godine u Kruševu, Makedonija. Proeski je bio jedan od najpopularnijih pevača na prostorima bivše Jugoslavije. Muzičku karijeru započeo je nastupom na festivalu Melfest 1997, a vrlo brzo je postao izuzetno popularan u svim zemljama bivše Jugoslavije
Bio je predstavnik Makedonije za pesmu Evrovizije 2004. u Istanbulu, gde je osvojio 14. mesto sa pesmom Life. Iste godine je imenovan za regionalnog ambasadora dobre volje UNICEF-a, a tim povodom je snimio pesmu Za ovoj svet (makedonsku verziju) i This World (englesku verziju). Izdao je sedam albuma, od kojih se Po tebe (Pratim te, naziv srpske verzije tog albuma) smatra jednim od najuspešnijih albuma balkanske muzičke scene. Poslednji album Proeskog Igra bez granica izašao je ove godine u avgustu. Album je prošlog meseca promovisan i u Beogradu, kada je saopšteno da je za samo mesec i po dana ostvario "zlatni tiraž" u Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji i Makedoniji. Na pop sceni bivše Jugoslavije važio je za jednog od najkvalitetnijih izvođača. Spada među prve izvođače koji su dostigli slavu u čitavoj bivšoj Jugoslaviji, a da su karijeru započeli nakon rata. Ostaće upamćen kao skroman momak koji je kao najradosniji detalj iz svoje karijere isticao trenutak kada je ocu kupio auto, kako on više ne bi morao da pozajmljuje komšijin kada ide na sinovljeve nastupe. Prerana smrt onemogućila je nastavak jedne blistave muzičke karijere. Makedonska vlada proglasila je sredu 17. oktobar za dan žalosti.
J. G.
|
|