Vreme
VREME 534, 29.mart 2001 / NEDELJA

Meridijani

Beč: Gubitak Desnice

Image

Ekstremno desničarska Partija slobode Jerga Hajdera izgubila je na izborima za gradsku skupštinu koji su se prošle nedelje održali u Beču. Na prošlim izborima u Beču Hajder je osvojio bezmalo 28 odsto glasova, a na opštim izborima 1999. godine 27 odsto, kada je sa Narodnom strankom aktuelnog austrijskog kancelara Volfganga Šisela ušao u koalicionu vladu. Popularnost ove stranke čiji su predizborni slogani bili upereni protiv stranaca i sa antisemitskom pozadinom splasla je u međuvremenu za blizu 10 odsto. Koalicija sa radikalnim desničarom Hajderom donela je Austriji mnogobrojne osude iz krugova Evropske unije, pa i sankcije koje su unilateralno uvele pojedine članice Unije. Sankcije su ukinute pre šest meseci, najpre zato što su članice EU-a uvidele da ovakva mera predstavlja mešanje u unutrašnje poslove jedne zemlje, ali i zato što se sam Hajder povukao sa mesta šefa partije i što je pristao da se uzdrži od primedbi i ocena u javnosti, koje su mu i donele desničarsku reputaciju. Hajder je, međutim, politički vaskrsao proteklih nedelja uoči izbora, okomivši se naročito na Arijela Mucikanta, istaknutog predstavnika austrijske jevrejske zajednice i građevinskog magnata. Hajder je Mucikanta optuživao da laže javnost o položaju Jevreja u Austriji, kao i da je "uprljao ruke" u finansijskim transkacijama koje su mu donele bogatstvo. Na predizbornim plakatima Partije slobode nalazi se lik njihove kandidatkinje za gradonačelnika Beča Helene Patrik-Pable, a ispod piše: Stranci, ja razumem zabrinutost Bečlija. Pobednik na izborima je Socijademokratska partija, koja je na izborima osvojila 47 odsto glasova, čak 9 odsto više nego na prethodnim izborima.

Vimieiru: Udes

Prošle subote najmanje 14 osoba je poginulo a 25 ranjeno kada se autobus survao u provaliju kod mesta Vimieiru u Portugalu, oko 200 kilometara severno od Lisabona. Autobus je pao u 30 metara duboku provaliju najverovatnije zbog obilne kiše, a to je druga po redu velika saobraćajna nesreća u Portugalu u poslednje tri nedelje. U autobusu su uglavnom bili stariji ljudi na putu za Fatimu, mesto gde se nalazi jedno od najznačajnijih katoličkih svetilišta, ali se tačan broj putnika još utvrđuje. Na mesto tragedije došlo je više od stotinu vatrogasaca, osoblja hitne pomoći i policajaca. Inače, ova deonica je veoma opasna, naročito kad pada kiša, ali je poznato i to da Portugal spada u zemlje sa najlošijom saobraćajnom bezbednošću u Evropskoj uniji, a po broju saobraćajnih nesreća je među prvima u Evropi. Od početka godine do sada na istoj deonici poginulo je u saobraćajnoj nesreći devet osoba. Početkom marta je poginulo 70 osoba kada se zbog nabujale reke srušio most na severu zemlje, a sa mostom i autobus na dva sprata. Spasilačke ekipe od tada još tragaju za telima četiri osobe, a do sada je pronađeno tek 16 žrtava. Tela sedam žrtava završila su u španskoj pokrajini Galiciji. Vlada i Ministrastvo saobraćaja Portugala već mesecima vode kampanju za bezbednost saobraćaja, i duž autoputa istaknuti su bilbordi sa neprijatnim statističkim podacima u vezi sa nesrećama.

Kjanguli: Smrt u požaru

Najmanje 58 dečaka poginulo je u požaru koji je izbio u spavaonici školskog internata u gradu Kjanguli, oko 60 kilometara istočno od glavnog grada Kenije. Deca su pokušala da pobegnu, ali su vrata bila zaključana, a na prozorima su bile teške metalne rešetke. Policijska istraga potvrdila je da je požar namerno izazvan, a za sada se sumnja na grupu starijih učenika koji su tog dana protestovali zbog poništenih rezultata ispita, jer su učitelji otkrili da je bilo prepisivanja i dogovaranja. U bolnici se nalazi još 28 dečaka sa teškim povredama i opekotinama. Požar je izbio u sredini zgrade u kojoj je smešteno oko 150 učenika između 14 i 20 godina i besneo je dobrih pola sata pre nego što ga je ugasio pljusak. Na mesto nesreće kasnije tog jutra došao je i predsednik Kenije Danijel Moi, koji je obećao hitnu i temeljnu istragu, ne samo o tome ko je požar izazvao već i zašto su sva vrata zgrade bila zaključana, a da nije obezbeđena protivpožarna zaštita. Iako je Kenija poznata po lošem školskom sistemu i čestim pobunama đaka, škola u Kjanguliju naročito je na lošem glasu. U februaru ove godine na završetku semestra, zbog prepisivanja na završnom ispitu, poništene su diplome 117 đaka od 129 koliko pohađa školu.

Priredila Duška Anastasijević