Vreme
VREME 957, 7. maj 2009. / NAVIGATOR

Par-nepar

Postoji jedna epizoda "Saut parka" u kojoj celi svet iznenada ostaje bez interneta. Prvo svi odu u komšiluk ubeđeni da je problem samo kod njih. Onda uključuju televiziju, ali novinari ne znaju ni da beknu o tome šta se dešava jer im ne radi internet.

Zaključak je da je svet bez interneta danas nezamisliv, mnogi bi se pre odrekli televizije, čak i mobilnog telefona.

Međutim, postoji realna opasnost da upotreba interneta postane ograničena. Ne zbog toga što je "prenaseljen", to jest postaje zakrčen, kako se piše ovih dana, već zbog ogromne potrošnje energije. Pre nekih godinu dana jedno istraživanje je pokazalo da je više energije potrebno da se obavi jedno pretraživanje na Guglu nego da se skuva jaje. To zvuči prilično neverovatno, ali kada pomislite na to koliko servera se aktivira da biste dobili odgovor, pa klima-uređaje u halama u kojima se kompjuteri nalaze plus potrošnja vašeg računara, u zbiru to daje impresivan rezultat. Odnosno, "karbonski otisak" kako se to danas popularno kaže.

Najveći žderač energije od svih sajtova je Jutjub, zaključuju istraživači, jer korisnicima isporučuje energetski izuzetno zahtevne video-klipove. Energija je čudna stvar, što je više trošite, to je skuplja jer je potrebno izgraditi skupe kapacitete da bi se zadovoljile vaše potrebe. Tako da veliki broj sajtova, naročito onih koje pokreće na stotine servera, sada strepi od računa za struju. Iz meseca u mesec taj trošak je sve veći i preti da ozbiljno ugrozi poslovanje. O brizi za zaštitu okoline da ne govorimo.

Sada je ključno pitanje kako napraviti efikasniju mrežu, računare koji traže manje struje i procedure koje aktiviraju manje računara. Internet koristi oko milijardu i po ljudi u celom svetu, gotovo petina od toga je u Kini, svake godine potrošnja struje poraste za deset odsto i to se sada već ozbiljno primećuje.

Jedna od najzanimljivijih stvari je ta što su administratori računarskih mreža sada počeli da vraćaju sat unazad i da se okreću ka starijim mašinama, pre svega starim laptopima. Pokazalo se da ti računari mogu da "završe posao", a da su njihovi procesori male trošadžije. Pravljeni su tako da baterije izdrže duže, jer su tadašnje baterije bile slabijih mogućnosti od današnjih. Proteklih nekoliko godina konstruktori računara ponašali su se veoma komotno, činilo se da je svega u izobilju. Sada je svetlo počelo da žmirka, računarskim jezikom rečeno, mašina vas obaveštava da sačuvate to što ste radili jer ćete uskoro ostati bez "soka".

Problem energije se nametnuo, ali za sada za njega nema rešenja. U takvim prilikama pribegava se drastičnim merama, naravno kada dođemo do toga da se sa potrošnjom više ne može nositi. Na primer, da internet koristite samo parnim danima. Nije baš kao u "Saut parku", ali pokušajte da zamislite takav svet.

Zoran Stanojević