Vreme
VREME 970, 6. avgust 2009. / NAVIGATOR

Letnje šeme

Avgust više nije svetinja ni u svetu informatike, i tamo se umesto letnje letargije gomilaju velike vesti. Nije ni čudo jer su posledice recesije dramatične. Prema najnovijim izveštajima, kompanija Majkrosoft već drugu godinu za redom ne raste, što je nezabeleženo u 34 godine koliko postoje. Zaposleni, ali i oni koji prate ovaj sektor smatraju da je to signal za uzbunu koji pokazuje da će (baš kao i u slučaju Srbije) kriza u IT industriji trajati duže jer je počela malo kasnije. Odnosno, dok se zahukta privreda i dok pokaže potrebu za obnovom svojih servera i računara (koji sada stoje) proći će neko vreme.

Zbog toga svi sada traže nove oblasti u kojima su širenje i rast mogući i u tom svetlu treba gledati najavljenu saradnju Majkrosofta i Jahua, što je bila udarna ekonomska vest protekle nedelje. Moglo bi se reći da je Jahu u ovom slučaju poklekao, jer je već u dva navrata odbio "udvaranje" novog partnera. Sada su se, navodno, ujedinili u cilju pravljenja fronta Guglu. Ne radi se samo o pretraživanju interneta, a to je ono što Majkrosoft najviše zanima od onoga što Jahu može da ponudi, već i o svim ostalim aspektima života na internetu, gde je Gugl već daleko odmakao. Za razliku od nekih ranijih takmaca koje je Majkrosoft uglavnom uspešno gazio kada bi se odlučio da krene u njihovom pravcu, sa Guglom će to teško ići, odnosno stručna javnost već merka čije su gusenice veće. Trenutno je prevaga na strani Gugla koji i u teškim vremenima iskazuje rast.

Mogu li, dakle, Majkrosoft i Jahu, koliko god pompezno zvučala njihova saradnja, da pobede u ovoj trci? Teško, jer se za početak ne zna u kom pravcu se trči. Niko ne može sa sigurnošću da potvrdi šta će biti sledeća velika stvar na internetu, osim što je jasno da je pretraživanje i dalje ključno za korišćenje mreže. Ali, pitanje je i da li je tehnologija koju Jahu ima dovoljno konkurentna, odnosno da li je firma posrnula jer je tehnološki prevaziđena ili nije imala snage za trku, a to bi mogao da donese Majkrosoft, koji pada, ali i dalje pravi profit, jedino što je u ovom svetu rast važniji od profita.

Konačno, da čorba bude gušća, u priču se naizgled indirektno uključio i Epl. Prvi čovek Gugla Erik Šmid sedeo je u bordu direktora Epla, što je ocenjeno kao neprihvatljivo (kao da je jedan čovek u upravnim odborima Zvezde i Partizana). Šmid je ovih dana napustio položaj u Eplu, ali se onda ispostavilo da isti prekršaj pravi još jedan čovek, Artur Levinson, koji je manje poznat od Šmida, ali podjednako bode oči borcima za konkurenciju.

Najveći se, dakle, hvataju jedni za druge ne bi li pretekli krizu, a najgore vreme još nije došlo jer se još uvek nazire neki rivalitet. Da je došao kraj, znaćemo kada se zagrle Gugl i Majkrosoft, a to je srećom još daleko.

Zoran Stanojević