Vreme
VREME 980, 15. oktobar 2009. / MERIDIJANI

Peking:
Duet zmaja i medveda

Arapske naftonosne nacije i njihovi najveći svetski potrošači, uključujući Kinu i Japan, najavili su prošle nedelje dugoročne planove da transakcije isplaćuju u drugim valutama, a ne u dolarima kao do sada. Ako su najave tačne, to će možda biti smrtna presuda za dolar kao vodeću svetsku valutu i za SAD kao vodeću ekonomsku silu.

Još od sporazuma iz avgusta 1971. kada se prešlo na "dolarski papirni sistem rezervi" (umesto da zlato garantuje za dolar), SAD je kao najveća i najmoćnija vojna sila mogla da diktira finansijske uslove u celom svetu. Države kao što su Japan, a kasnije i Kina, zavisile su od američkog eksportnog tržišta i nisu imale izbora. Arapske zemlje, proizvođači nafte, pod američkim vojnim pritiskom bile su primorane da trguju ovim energentom isključivo u dolarskoj valuti.

Prema izveštajima arapskih naftnih proizvođača, održana je serija tajnih sastanaka u poslednjih nekoliko meseci sa velikim kompanijama i potrošačima, među kojima su dve od tri najveće zemlje uvoznice – Kina i Japan. Ako su ovi nagoveštaji tačni u valutnoj "korpi" u trgovini naftom nalaziće se jen, evro, kineski juan i zlato. Brazil će se najverovatnije prikloniti tendencijama kao proizvođačko-potrošačka zemlja.

Ovaj tajni plan najpre je otkrio Robert Fisk, dopisnik za Bliski istok britanskih novina The Independent, koji je tvrdio da poseduje dokaz postojanja takvog plana dobijen iz arapskih i kineskih kanala. Iz vrlo pouzdanih izvora novinaru Asia Timesa rečeno je da pregovori o valutnom skoku na tržištu nafte nisu varka. Naime, arapskim zemljama je dojadilo da već godinama zavise od dolara i od američkih pritisaka. Konstantno su bile na gubitku kada je vrednost dolara počela da opada naspram drugih valuta i u poređenju sa zlatom. Kada je američki predsednik Džordž Buš objavio "rat protiv terora", mnoge od vodećih arapskih zemalja uvidele su svu agresivnost američke spoljne politike, naročito posle okupacije Iraka 2003. godine i posle pretnji Iranu.

Svetske agencije izvestile su da su Kina i Rusija održale sastanak ove nedelje kako bi proširile upotrebu svojih nacionalnih valuta, juana i rublje u bilateralnim trgovinskih odnosima. Očekuje se da će premijer Rusije Vladimir Putin i kineski vicepremijer Zang Dežjang potpisati bilateralni monetarni sporazum. Cilj trgovine u ovim valutama jeste ukidanje zavisnih odnosa od američkog dolara i evropskog evra, što je prvi put pomenuto na sastanku kineskih i ruskih lidera u Moskvi. Kina je već pokrenula trgovinu juanom sa susednim zemljama, uključujući Hong Kong. Za sada nema većih pomaka budući da je juan nedovoljno konvertibilna valuta i da se trgovačke transakcije običnog naroda u Kini i dalje vezuju za dolar.

F. Vilijem Engdal

Asia Times