VREME 981, 22. oktobar 2009. / MERIDIJANI
Njujork:
Uhapšeni insajder
Radž Radžaratnam je čovek koji je u Njujorku imao uspeha. Rođen u siromašnoj Šri Lanki rezidira na finom Sutton Placeu na istočnoj strani Menhetna. Važi kao velikodušni donator, sedeo je u upravnim odborima brojnih dobrotvornih organizacija. Na Forbsovoj godišnjoj listi milijardera se sa imovinom procenjenom na 1,3 milijarde dolara, doduše, nalazi tek na 559. mestu, međutim, i to je dovoljno da ne smatra da novac mora da bude motiv njegovog poslovanja. "Ja sam gord i želim da dobijam", napisao je pre osam godina u svojoj knjizi. "Posle izvesnog vremena novac više nije motivacija. Ja svaki put želim da dobijem. Upuštanje u kalkulisani rizik mi povećava adrenalin."
Sada je Radžaratnam pogrešno kalkulisao. Najnoviji napad adrenalina mora da je dobio kada su prošlog petka u zoru na njegova vrata zazvonili agenti američke savezne policije FBI da bi ga uhapsili. Tužilaštvo i berzanska kontrola SEK ga optužuju po 13 tačaka za prevaru sa hartijama od vrednosti i zaveru.
Advokat Radžaratnana, koji je uz kauciju od 100 miliona dolara pušten da se brani sa slobode, tvrdi da je njegov klijent nevin. "Mi ćemo se odbraniti od tih optužbi!" To će biti komplikovanije nego u nekim ranijim slučajevima, jer su organi istrage sada prvi put prisluškivali telefonske razgovore.
Kaže se da je Radžaratnam u toku tri godine zaradio 20 miliona dolara preko ilegalne trgovine deonicama deoničarskih društava kao što je internet preduzeće Gugl, kompjuterski koncern San Migrosistems ili proizvođač poluprovodnika AMD. U odnosu na njegov hedž-fond Galeon, koji je u najboljim vremenima upravljao sa sedam milijardi, a u poslednje vreme sa 3,7 milijardi dolara, to ne deluje kao velika suma. U najmanju ruku ne kao suma zbog koje bi vredelo rizikovati kaznu zatvora. Međutim, Radžaratnam se očigledno nije povodio novčanim dobitkom, nego glađu za pobedom.
Specijalnost Radžaratnama je tehnologija. Već 1992. osnovao je prvi hedž-fond. U najbolje vreme zarađivao je 300 miliona dolara godišnje. Galeon je u struci oduvek bio poznat zahvaljujući svojim iscrpnim izveštajima, koje su njegovi analitičari sastavljali na osnovu javnih berzanskih saopštenja.
Informacije do kojih je Galeon dolazio najnovije optužbe prikazuju u najgorem svetlu. Radžaratnam je navodno unapred dobijao informacije o kvartalnim izveštajima tehnološkog koncerna IBM. Takođe je i informacije o planiranoj prodaji fabrika ADN dobijao pre ostalih učesnika na tržištu. Izvori informacija su, kako tvrdi optužba, bili vodeći menadžeri IBM-a i koncerna poluprovodnika Intel, analitičari rejting agenture Mudis i savetnici Mekinzija. Neki od tih informanata takođe su optuženi, drugima verovatno preti slična sudbina. Istraga još nije završena.
Norbert Kuls
Frankfurter Allgemeine Zeitung
|