Vreme
VREME 988, 10. decembar 2009. / MERIDIJANI

Teheran:
Nervoza države zbog studenata

U ironičnom obrtu događaja, umesto proslave tridesete godišnjice studentskog preuzimanja američke administracije, dogodio se studentski protest širom zemlje sa sasvim drugačijim ciljem – pobuna protiv vlade. Već tri decenije studenti se svakog 4. novembra okupljaju da obeleže dan kada se gomila radikalnih studenata – sadašnji Centar za obuku Revolucionarne garde i Muzej – suprotstavila najvećoj svetskoj sili. Tog dana 1979. godine, studenti su zarobili 52 američkih diplomata i držali ih u zarobljeništvu 444 dana. Režim Irana je dugo podržavao ovu manifestaciju, zvanično je nazivajući Danom studenata i darujući studente i đake neradnim danom.

Studenti su još prošle godine paradirali ulicama uzvikujući antiameričke slogane i paleći sliku tadašnjeg predsednika Džordža Buša. Za mnoge iranske studente danas američko pitanje nije više aktuelno. Ove godine je opozicija pozvala iranske studente da se okupe ispred ambasade i da uzvikuju parole protiv kontroverznog predsednika Mahmuda Ahmadinežada i vrhovnog verskog vođe ajatolaha Alija Hamneija.

Jedina svetska moderna teokratska država je očigledno vrlo nervozna. Režim je prošle nedelje najavio da će mobilisati tri miliona svojih pristalica i paramilitarne snage da se suprotstave studentima koji imaju nameru da proslavu godišnjice pretvore u demonstracije protiv vlasti. Na sve to, ajatolah Hamnei je dobacio da će se svako ko postavi pitanje o regularnosti izbornih rezultata tretirati kao počinilac krivičnog dela. Na jednom internet sajtu iranske opozicije objavljeno je strogo poverljivo pismo koje su vlasti uputile svim medijima, u kome se navodi preporuka da se ne objavljuju fotografije i vesti sa predstojećeg skupa koje bi mogle da uznemire javni red i mir. Opozicija je odbila da se povuče i proglasila 4. novembar "najzelenijim danom u godini" (boja opozicije).

Zbog propasti i neverovatnog nasilja na prošlim masovnih protestima, opozicija je pribegla taktici korišćenja nacionalnih praznika, kada se očekuje da će mnogi ljudi izaći na ulice, kao šansu za političke proteste. Ispostavilo se da je 4. novembar posebno osetljiv datum zato što simbolizuje snagu najvećeg problema trenutne iranske vlasti, a to je omladina. Upravo je ona zbacila 1979. godine šaha Muhameda Rezu Pahlavija, koga su podržavali Amerikanci – došli su iz tri različita teheranska kampa da se pobune protiv američke diplomatske misije nakon što je Karterova administracija priznala da sarađuje da šahom. Godine 1999. studentske demonstracije završile su se krvoprolićem, kada se 70 odsto iranske mladeži ispod trideset godina usudilo da izrazi svoj protest zbog položaja žena u Iranu.

Robin Rajt

Time