MOZAIK

Vreme br. 427, 26. decembar 1998.

 

Upotreba ulice

Radio koji se gleda

Noćna akcija uličnog fudbala, uz direktan prenos na radiju i na TV Studio B, pokazala je da vedri duh protesta '96/97. u Beogradu živi još uvek

Eter nad Beogradom bio je u ranim jutarnjim časovima 16. decembra poprište jedne neobične medijske diverzije. Grupa momaka iz nedavno osnovane umetničke grupe Pogon organizovala je u gluvo doba noći fudbalsku utakmicu na beogradskim trotoarima, u okolini zgrade Beograđanke. Međutim, ono što je posebno interesantno nije toliko sama utakmica, koliko način njenog direktnog prenosa.

57.gif (69420 bytes)PRENOS: Kao što je poznato gledaocima TV Studio B, kad završi redovni program, na istom kanalu se tokom noći emituje slika s kamere na vrhu Beograđanke, koja prikazuje poluprazne noćne ulice prestonice. Te noći kamera je zumirala na one delove ulica na kojima se odvijala utakmica uličnog fudbala: prvo poluvreme bilo je kod apoteke preko puta "Londona", drugo poluvreme bilo je preko puta bioskopa "Odeon", a treće na stanici GSP-a u Kneza Miloša, kod Saveznog zavoda za statistiku.

Umesto uobičajenog totala statične gradske panorame koja ide cele noći, Beograđani koji kasno ležu mogli su tako da vide zumiran život. Ali ne bilo kakav slučajno odabran prizor, već direktan TV prenos jedne nesvakidašnje akcije: šest momaka podeljenih u dve ekipe pikalo je fudbal na prave goliće s mrežom. I ne samo to: u isto vreme na radiju Studio B išla je emisija noćnog programa posvećena upravo fudbalu na neobičnim lokacijama. Glavni deo emisije činila su javljanja reportera, koji je s mobilnim telefonom bio na licu mesta i izveštavao za radio uživo o toku utakmice, koja je mogla da se gleda na TV Studio B. Utakmica je posle tri poluvremena završila rezultatom 6:3 za ekipu Suvog lista, koja se tako pokazala uspešnijom od protivnika iz ekipe Štucne.

OSTAVKE!: Ova noćna akcija s ukrštanjem dva elektronska medija naišla je na veliko zanimanje slušalaca/gledalaca koji su se javljali u program i u pauzama utakmice razgovarali s fudbalerima. Bilo ih je i koji su oduševljeno hteli da prijave svoje ekipe za takmičenje. U jednom momentu pored igrača na ulici zaustavila su se kola s momcima koji su upravo na radiju slušali prenos utakmice, pa je leteći reporter i njih uključio u program.

Čitavo ovo ulično dešavanje uspešno je pobudilo reminiscencije na zimski protest pre dve godine, koji je bio pun sličnih uličnih akcija. Bilo je u svemu ovome i izvesne vrste prkosa kruto shvaćenom javnom redu i miru, i radosti otpora saobraćajnim propisima, budući da se igra neretko proširivala i van uskog trotoara. Neki od slučajnih noćnih prolaznika odlično su prepoznali "šifru" ulične provokacije, pa su fudbalerima dali podršku povicima: "Ostavke! Ostavke!". Time je čitava ova akcija pokazala da vedri duh protesta '96/97. u Beogradu živi još uvek, i da ne treba mnogo da se on razmrda.

McGUFFIN: Akcija i prateća radio/TV emisija imali su naziv "Fudbal na neobičnim lokacijama" (FNL), i formalno su predstavljali posvetu istoimenom fiktivnom sportu, navodno poreklom iz Lihtenštajna. Iako u središtu cele akcije stoji FNL, on je tu zapravo bio samo ono što bi Hičkok nazvao McGuffin - tek povod da se razvije radnja. U proglasu grupe Pogon, koji je pročitan u emisiji, stoji: "Mesta odigravanja utakmice FNL-a jesu prostori koje gledamo svakodnevno, ali u njima obično ne vidimo ništa više od onoga čemu su prvobitno namenjeni." Upravo to i jeste poenta akcije; oneobičiti obične prostore, pogledati ih drugim očima i udahnuti im život.

Ovakva dezalijenacija ambijenta predstavlja jedan od osnovnih umetničkih principa grupe Pogon, koju čini šarolika skupina beogradskih studenata. "Mi se ne zovemo Otpor i ne pišemo grafite", kaže Zoran Kesić, jedan od članova Pogona, "ali i mi želimo da koristimo ulice i druge gradske prostore za akcije kojima želimo da podstaknemo ljude na razmišljanje. Ipak, mi smo mnogo vedrija vrsta urbane gerile, i tražimo puteve do ljudskog srca koji nisu negativno nabijeni."

ZABAVA: I zaista, FNL akcija je, poerd niza svojih ambijentalno-umetničkih, medijsko-eksperimentalnih, pa i političkih konotacija uličnog dešavanja, u suštini ipak bila prvenstveno jedno zdravo zezanje, za kojim ovaj grad oseća duboku čežnju. Izneti goliće na ulicu i nateravati loptu po trotoarima u dva ujutro - pa nema zabavnije ideje! A zabava je ono što svima i te kako fali u ovim sumornim vremenima.

"Želimo da pokažemo ljudima da sve ovo mogu i oni", kaže Ninoslav Jovanović, Kesićev kolega iz Pogona, "fudbal gde mu mesto nije, kamera koja snima ono što nikome nije palo na pamet kad su je postavljali, radio koji se gleda - sve su to ideje koje nam pomažu da shvatimo kako stvari nisu statične i nedodirljive, i da svemu može da se priđe i na drugi način."

Taj drugi način je, kao što smo mogli da vidimo/čujemo te noći, vrlo inventivan i duhovit, i predstavlja princip na kome su pogonovci najavili da će zasnivati i sledeće akcije. Studenti se opet zezaju na ulici - beogradski street-art dobio je, izgleda, nove aktere, koji pokazuju da duh šetnji neće večno ostati zarobljen u flaši.

Aleksandar Gubaš

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)