KULTURA |
Vreme br. 431, 23. januar 1999. |
Letargija pozorišta Vrlina ili zločin Zašto ne postoji savremeni pozorišni tekst kojim bi se društvo suočilo samo sa sobom? Neka pozorište bude ta ruka koju je ovo doba diglo na sebe: takav tekst morao bi da bude teatarska smrtonosna munja, izvršenje smrtne kazne i to javno, koje će prouzrokovati toliki užas i žestinu koju niko neće moći da izbegne "Gde je sve trulo, na nama je da glasno kažemo
PRLJAVA RABOTA: Kada je reč o pozorišnom tekstu, koji je u većini slučajeva još uvek najregularnija polazna tačka za pozorišnu predstavu - onaj pravi, veliki, pre ili kasnije će se neminovno pojaviti. Već smo preplavljeni tekstovima koji se bave najbolnijim savremenim temama. Teškoća je u tome što je, u većini slučajeva, to zloupotreba i manipulacija lišena elementarnog poštenja. Skrivajući se iza raznih paravana, a žudeći za komercijalnim plodovima, blesavo se cerekajući nad tragičnim događajima i neodgovorno se poigravajući sa teškim problemima i njihovim uzrocima, takvi tekstovi mogu da dodirnu jedino nepoštenje i ništa drugo. Nesposobnost društva da se suoči samo sa sobom efikasno potpomaže celu tu prljavu rabotu, pa tako umesto da se neodložno sukobimo sa zlom, mi neprestano odlažemo i sve prepuštamo nekom drugom vremenu i nekim drugim ljudima da to urade umesto nas, a sami pristajemo na zloupotrebu i manipulaciju i to uz aplauze. Dakle, značajnog pozorišnog teksta nema delom i zbog opšte društvene klime, a pitanje je, kada se konačno pojavi, da li će se pronaći neko ko će ga prepoznati i podržati. Jer, ma koliko to formalno izgledalo tako, takav tekst nikada nije stvar jednog čoveka.
I, možda je za njegovu pojavu i njegovu afirmaciju, odnosno oslobađanje njegove pune potencijalnosti, odlučujuća prethodna društvena prijemčivost na takav diskurs. Setite se Sterije, najvećeg našeg dramatičara: zahtevao je da se "Rodoljupci" objave pedeset godina nakon smrti, da mu Srbi grob ne prekopaju. Malo je pedeset godina, prevario se Sterija. "Rodoljupce" Srbi ni danas ne idu rado da gledaju, jer još nisu spremni da se suoče sa onim što tamo piše. Time Sterija ništa ne gubi, čak ni na vremenu, ali Srbi time mnogo gube, pogotovo s vremenom. PAMETNA MARVA: Novi takav tekst, koji Srbi još uvek ne bi rado gledali, jer bi opet neizbežno napao indeks njihove neistine - morao bi da zadovolji more zahteva. Najpre, njegov autor ne bi trebalo da bude ni filozof, ni reformator-mislilac, već jednostavno pisac, majstor jezičkog gesta sa dubokim razumevanjem za svoje društvo. Forma i stil morali bi da budu oslobođeni klišea i na taj način osposobljeni da smanje količinu duhovne tuposti i razotkriju do kraja situaciju u kojoj se laži gomilaju do glupih gramatičkih grešaka. Svako prećutkivanje i svi nasleđeni ritmovi trebalo bi da budu izostavljeni, a vladajuća prostota kojoj se prilagođavaju misao i jezik proterana, kao i opšte kulturno izopačenje. Znači, brutalnom i besmislenom svetu na umoru - njegovoj neosetljivosti, tromosti i degeneraciji, nedovoljnom obrazovanju i nerazumevanju - trebalo bi oduzeti svaki prostor. Dovoljno su ga dugo posvuda imali. Neka pozorište bude ta ruka koju je ovo doba diglo na sebe.
Ni sve to imati u vidu i posedu opet ne bi bilo dovoljno. Pisac takve kreativne inteligencije mora da očekuje istu kreativnu inteligenciju i od čitaoca, odnosno gledaoca. Dakle, njegova publika bi morala da bude pomirena sa svojom maštom, zapažanjem i razumevanjem i da bude sposobna da otkloni prepreke do svoje sposobnosti da ono što gleda prevede u sopstvene pozitivne radnje. Obzirom da Sterija još uvek čeka takvu svoju publiku, jasno je na kakav će prijem naići njegov autentični naslednik.
ZABLUDE I GREŠKE: Naše zakasnelosti su zaista enormne i tragične, jer je reč o fundamentalnim zabludama i greškama u samoj konstituciji nacionalnog bića. I dok se sve one sasvim ne sagledaju i dok se na njima efikasno ne interveniše, a tu je malo i jedan Kemal paša Ataturk, ništa neće biti ni od deset novih i velikih pozorišnih tekstova. Možda bi zato, za početak, moglo nešto da se poradi sa zakasnelostima skromnijeg obima. Recimo, ako je bilo zakasnelo osvajanje već nepotrebnih sloboda bavljenje Golim otokom početkom osamdesetih godina, kada je zapravo bilo potrebno osvajati slobodu u odnosu na nadolazeće nacionalističke događaje - onda bi sada, krajem devedesetih, bilo isto tako zakasnelo baviti se već bolno potrošenom, raspadnutom, korumpiranom, ogađenom i sasvim zloupotrebljenom temom naciona (ako ona već ne udara na fundament i razbijanje mitova). Naprotiv, pravovremeno bi bilo ukazati na preteću galopirajuću fašizaciju društva, koja se sasvim neodgovorno gura u stranu, kao stvar koja se nama i ovde uopšte ne može dogoditi. Ostaje veliko pitanje šta bi se zbilo sa takvim velikim tekstom i koja bi to velika publika htela da ga gleda. Uslovi u kojima već dugo rade naša pozorišta takvi su da ne omogućavaju ozbiljniji rad, pa ako se sagledaju sve duhovne i materijalne prepreke, teško je očekivati da ćemo uskoro imati priliku da iz nekog domaćeg pozorišta izađemo probuđeni iz letargije, uzbuđeni i uznemireni, srećno ohrabreni da svet i nas u njemu sagledamo u neminovnom svetlu. Ne treba pri tom zaboraviti da pozorište ne može da menja svet, kao uostalom ni usamljeni pojedinac. Jedan teatar, isto kao i jedan čovek, ne može pomoći jednom vremenu ili ga spasiti; ono, ili on, može samo reći da ono propada. I to bi bilo sasvim dovoljno. Nenad Prokić |
prethodni sadržaj naredni |