NEDELJA |
Vreme br. 436, 27. februar 1999. |
Bojkot se nastavlja! Dva, od ukupno tri zahteva zbog kojih se studenti Filološkog fakulteta od 23. novembra prošle godine nalaze u štrajku, ispunjena su: smenjen je stari dekan, prof. Radmilo Marojević, i ukinut je statut fakulteta koji je on doneo. Novi dekan Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. Rade Božović, sa katedre za orijentalistiku, najavio je da se na današnjoj sednici nastavnog naučnog veća može očekivati odluka o vraćanju otpuštenih profesora u nastavu. Božović se juče sastao sa petočlanom studentskom delegacijom, koja je od njega tražila da potpiše rešenje kojim bi u nastavu bili vraćeni svi otpušteni profesori, kao i da se saglasi sa njihovim zahtevom da se do trenutka donošenja novog statuta, na fakultetu poštuju odredbe starog. Studenti su na jučerašnjem skupu saopštili da su Božoviću ostavili rok od 72 časa da vrati otpuštene profesore, što je uslov za početak nastave. Sledeće okupljanje studenata najavljeno je za četvrtak.
Mini intervju: Rade Božović, novi dekan Filološkog fakulteta Prometejski kamen
"VREME": Recite makar šta nameravate da uradite? RADE BOŽOVIĆ: Šta nameravam? Pa jel' vam ja ličim na fudbalskog trenera koji hoće pred fudbalsku utakmicu da kaže koja mu je strategija? Jel' snimate? Znači, ne mogu vam ništa reći. Radim po svom obrazu, po svom poštenju, a ne po tome da li pripadam nekoj partiji. Ne pripadam nijednoj partiji. Moja partija se zove moja savest. Kad uradim nešto, biću kratak i saopštiti šta sam uradio i šta sam mogao i, molim vas, da u naredna dva meseca ne dolazite kod mene sem da popijemo kafu. Ovo što želimo da uradimo, kao fakultet u celini a ne ja kao dekan, jer sam ja samo prvi me?u jednakima, tako sebe vidim na ovome mestu, važno je za Filološki fakultet, za Univerzitet, za republiku, za državu, za naciju, za narod i obrnuto. Koga smatrate odgovornim za razaranje fakulteta, kako ste to sami rekli? Razoren je, nažalost, pomalo nepromišýenim odlukama koje su donošene prilično benevolentno i voluntaristički, i pomalo time što nije na vreme uspostavýena komunikacija me?u ýudima i me?u studentima. Dokle ste stigli u pregovorima sa profesorima? U Rambujeu mislite? Ne, ne ni to nije završeno, to je samo sa malom pauzom, do petnaestog. Dakle, sve varijante koje sam nudio, kompromisne, nažalost, odbijene su, jer ja sam pristalica jedne životne mudrosti da sve nagle promene mogu izazvati, u sledećoj fazi, opet nekakve nagle, nepromišýene promene. Prema tome, čovek stvarima mora da pristupa prometejski a ne epimetički. To je moja politika. Sva kompromisna rešenja koja sam nudio kolegama, kao privremena rešenja, dok ne do?u rešenja sa suda, odbijena su i ja to uvažavam. Naravno, mogu da razumem svačiju poziciju i ja moram sada da tražim nova rešenja. Čuli smo iz više izvora da je, u momentu kada su već bili postignuti dogovori sa profesorima, stigao nekakav dopis kojim se nalaže da se stvar stopira. Ne, to nije tačno.Takvi dopisi ne mogu da postoje. Nije bilo pokušaja da se na Vas utiče iz političkih krugova? Na mene da se utiče iz političkih krugova? Ja nisam član nijedne partije, prema tome teško je govoriti o političkom uticaju na mene. Hoćete li nastaviti da pišete za "Borbu"? Da li vi znate šta pišem, da li ste pročitali jednom? Jesam. Vaš "Rečnik". E, posle "Rečnika" sam ja... Treća rubrika se već godinu dana zove "Kamen za u glavu". Hoćete li nastaviti? Hoću, jer mnogo kamenja kod nas ima. Jelena Grujić
Anketa "Vremena" Planirate li letovanje ove godine? Obrad Simić: "Ja letujem već četiri godine bez prestanka, pošto sam na prinudnom odmoru. Odakle mi pare da razmišljam o godišnjem odmoru i moru?" Milanka Gavrilović: "Dogovorili smo se u porodici da od prvog dana ove godine počnemo više da štedimo, i uz lanjsku ušteđevinu mislim da ćemo moći sebi da priuštimo deset dana u privatnom smeštaju na Crnogorskom primorju." Pavle Jokić: "Godinama nisam ništa pipnuo na vikendici u Čortanovcima pa je malo propala. Ovog leta ćemo tamo, žena će da kuva, a sinovi i ja da popravljamo oluke i krečimo." Zoran Ilijević: "Prošle godine prošli smo dosta jeftino u Tunisu i mislim da ćemo porodično i ove godine sebi to moći da priuštimo. Naravno, pod uslovom da se ovde ne dogode nove političke gluposti." Jovanka Todorović: "Naša prijateljica Slovenka udata je za Grka, a on ima desetak apartmana. Ponesemo od kuće jaja, sira, zimske kobasice i ostale hrane, a tamo kupujemo voće i povrće. Tako godinama jeftinije letujemo i dobro se provedemo." Ovo je pet karakterističnih odgovora iz telefonske ankete "Vremena", kojom je obuhvaćeno 50 pretplatnika s područja Srbije. Rezultati govore da 68 odsto ispitanika niti planira niti ima para za ovogodišnji odmor. Samo 18 odsto ima materijalno pokriće za godišnjeodmorske planove, a ostali tvrde da trenutno imaju preča posla.
|
sadržaj naredni |