POLITIKA

Vreme broj 449, 14. avgust 1999.

 

Srpske stranke o crnogorskoj Platformi

Suprotne ocene

Crnogorska vlada usvojila je 5. avgusta dokument o preuređenju odnosa Crne Gore i Srbije pod nazivom "Osnovi novih odnosa Crne Gore i Srbije". Prema piscima Platforme, "ti odnosi jedino se mogu zasnivati na: istorijskom, državnom, nacionalnom i kulturnom identitetu dveju država i dva naroda i suverenom pravu građana i jedne i druge države da samostalno odlučuju o svojoj sudbini". Funkcije buduće zajednice trebalo bi da budu samo one o kojima se obe Republike dogovore, odnosno one koje države članice prenesu zajednici.

U Platformi se kaže da je polazište za novu državnu zajednicu Crne Gore i Srbije "u neotuđivom pravu njenih građana da suvereno odlučuju o svojoj državnoj i nacionalnoj sudbini". "Jedino to može biti osnova za utvrđivanje zajedničkog interesa zajednice Crne Gore i Srbije. Takva zajednica mora obezbediti uslove za demokratiju, vladavinu prava, ekonomski razvoj i integraciju u evropsku i svetsku zajednicu. Time se stvaraju uslovi za prevazilaženje blokada u međusobnim odnosima država članica i izolacije u međunarodnoj zajednici."

Srpska radikalna stranka:

"Platforma je besmislica. Ako neko pokuša nasilno da se otcepi zna se šta mu sleduje, a to znači primenu svih sredstava za zaštitu državne celovitosti."

Demokratska stranka Srbije:

"Ta konstrukcija predstavlja jedan loš i nepismeni tekst, politički i stručno-pravni krpež i besmislicu koji ne korespondira ni sa čim što postoji u svetu. Crnogorska vlada želi da rasturi srpsko-crnogorsku federacija, a da to bar u prvi mah prikrije. Ponuđena konstrukcija države nema čak ni doslednost starih konfederalnih tvorevina koje su makar odbranu i spoljne poslove zadržavale isključivo u nadležnosti središnje vlasti.

Da bi se jedna država demokratizovala nije je potrebno rasturati. Zalažući se za rasturanje SRJ, Đukanovićev režim pokazuje da ono čemu stremi nije demokratija već apsolutna vlast, koje se pre može domoći u samostalnoj Crnoj Gori nego u zajedničkoj državi.

Krajnje je vreme da se Srbija okrene sebi i rešavanju svojih problema."

Socijaldemokratija:

"Ima dosta dobrih stvari o kojima je još rano govoriti, pošto prvo treba da usledi redefinisanje odnosa u samoj Srbiji. U načelu prihvatljiv."

Savez za promene:

"Predlog crnogorske vlade je legitiman, ali legitimna želja i inicijativa za redefinisanje odnosa u federacije ne može da bude ostvarena dok je na vlasti Milošević.

Postoji opasnost da se crnogorskom Platformom skrene pažnja sa glavnog pitanja, a to su promene u Srbiji.

Demokratska alternativa:

"Prihvatanje crnogorske Platforme, koja izlazi iz ustavnih okvira, nikako ne bi smelo da dovede do pravljenja nekog novog 'žabljačkog ustava', koji bi predstavljao samo još jedan koristan aranžman vladajućih političkih struktura.

Buduće odnose Srbije i Crne Gore je 'opasno graditi isključivo polazeći od interesa vladajućih struktura', posebno zbog karaktera vlasti u Srbiji."

Srpski pokret obnove:

"Podržava svako rešenje koje vodi očuvanju zajedničke države Srba i Crnogoraca."

Nova demokratija:

"Podržavamo taj dokument, jer se on u suštini zalaže za nastavak zajedničkog života, kao i zbog toga što su mnoga njegova rešenja zasnovana na principima Evropske unije. Dobra osnova za dalje dogovore dve republike."

Liga socjaldemokrata Vojvodine:

"Platforma koju je usvojila crnogorska vlada znači da je odzvonilo SR Jugoslaviji, ustanovljenoj na takozvanom žabljačkom ustavu."

Socijaldemokratska unija:

"Crna Gora Platformom pokušava da očuva zajedničku državu sa Srbijom. Vlast u Srbiji će pokušati da oteže sa odgovorom na predlog Crne Gore."

Reformsko demokratska stranka Vojvodine:

"Razumemo strahove i nezadovoljstvo Crne Gore jer smo mi u Vojvodini bili prva žrtva unitarizma i despotske vladavine režima (predsednika SRJ) Slobodana Miloševića i zato podržavamo sve ono što vodi većoj samostalnosti Crne Gore i ravnopravnosti u okviru Jugoslavije."

Koalicija "Sandžak":

"Platforma Vlade Crne Gore je 'test političke volje' srbijanske javnosti, a verovatno i 'test raspoloženja' u Crnoj Gori o redefinisanju odnosa u federaciji. Ne verujem da će se išta spektakularno dešavati pre nego što se eventualno dogode promene u Srbiji, jer ne verujem da crnogorskoj vlasti pada na pamet da razgovara sa onima koji su optuženi za ratne zločine i čija je politička budućnost više nego izvesna."

Demohrišćanska stranka Srbije:

"Iznuđeni tekst i odgovor za sve nepoštovanje legitimnih crnogorskih vlasti. Bez obzira kakva je, Platforma manifestuje želju Crne Gore za životom u zajednici sa Srbijom. Ukoliko se Srbija demokratizuje, lako će se iznaći način za bolje definisanje odnosa dve republike."

Demokratski centar:

"Crnogorska Platforma je stigla u pogrešno vreme i nije od pomoći srpskoj opoziciji. Crna Gora sada traži promenu saveznog ustava, bez obzira na vlast u Srbiji, ocenivši da je time propuštena prilika da se crnogorske vlasti pojave u ulozi ustavobranitelja sa Platformom oko koje bi se okupile sve demokratske stranke u Jugoslaviji."

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)