Kultura

Vreme broj 458, 16. oktobar 1999.

 

Ranjena zemlja: Oda stanju stvari

Nema laži

Ratovi ostaju u senci filmova, revolucije u pozadini knjiga, lični lomovi na predvorju dramskih tekstova, nepodnošljiva svakodnevica ispod r´n´r rifa; katkad slika prekriva događaj

Dakle, film. Film Ranjena zemlja koji luta bioskopskim dvoranama u potrazi za idealnim gledaocem. Onim koji će provesti devedesetak minuta jedinog života koji ima gledajući kako se na platnu smenjuju prizori još jednog malog prljavog balkanskog rata.

Ranjena zemlja ne traži slučajnog posetioca, već idealnog gledaoca-saučesnika, čistokrvnog pripadnika ovog naroda, onog što užasno mnogo trpi i ćuteći podnosi sve u strahu da ne ostane bez ubogog života koji mu je jedino preostao, jer samo sa nekim takvim ovaj film može da podeli isti doživljaj sveta.

Sa nekim ko neće ni pomisliti da je razumevanje istovremeno saglasnost i međusobno razumevanje, ali će za vreme projekcije osetiti nešto toplo oko srca jer je u tami bioskopske sale prepoznao svoj svet. Zato gledalac želi da reditelju čvrsto stegne ruku, i da je dugo drži gledajući ga saučesnički u oči.

On je prosto uvučen u jedan mali pogled na svet, pažljivo ušuškan u pukotine priče, koja se odvija u beogradskom skloništu za vreme bombardovanja. Taj svet je izgrađen od misli junaka filma, njihovih postupaka i dela, autorovih poruka, stavova, vrednosnih sudova i svega ostalog što nema nikakve veze sa estetskim vrednostima filma ili bilo kog drugog umetničkog dela. Da od toga ne zavisi vrednost nekog dela već se dugo zna. Ovaj sloj nekog umetničkog dela samo podstiče gledaoca da zauzme stav prema onome što vidi i čuje, i to dovede u vezu sa vlastitim odnosom prema stvarima.

Naravno, ne treba biti naivan i verovati da je uloga ovog ili bilo kog drugog filma da govori o stvarnosti. Ne treba biti naivan i verovati da je uloga ovog ili bilo kog drugog filma da, između ostalog, ne govori i o stvarnosti. Zapravo, uopšte ne treba biti naivan. Ili možda treba. Ko zna? O ratu u Bosni se mnogo više "zna" na osnovu Dragojevićevih Lepih sela nego iz školskih knjižurina. Slike događaja često su jače od glasova koji imaju više prava da pretenduju na konačne istine. Ratovi ostaju u senci filmova, revolucije u pozadini knjiga, lični lomovi na predvorju dramskih tekstova, nepodnošljiva svakodnevica ispod r'n'r rifa. Katkad slika potpuno prekriva događaj, povremeno ga samo lako dodirne, a vrlo često ga se ne dotiče jer autor bespovratno klizi u prazninu.

Film je u tom smislu posebno delatan zbog lakoće medija, naročito u jednoj izrazito nečitalačkoj sredini kakva je ova.

Dakle, Ranjena zemlja. "Sudbine ljudi, žena i dece, izmeštenih iz svojih svakodnevnih života, prepliću se sa potresnim dokumentarnim svedočanstvima koje jedan TV reporter, čiji su dete i žena u skloništu, beleži širom razorene i opustošene Srbije; u teskobnoj atmosferi podzemnog skloništa odvijaju se drame, rađaju ljubavi i prijateljstva, broje se oboreni avioni i projektili, iščekuju vesti o sinovima na frontu, smenjuju nada i očajanje, i sve to, obojeno posebnim humorom, sliva se u veliku metaforu o jednoj ranjenoj zemlji." Tako piše u kratkom sadržaju filma Dragoslava Lazića rađenog prema scenariju Gordana Mihića.

Poznato? Blisko?

Čučali ste u skloništu svake noći? Osećali ste se teskobno? Zaljubili ste se baš tokom rata, baš tada ste stekli prijatelje, brojali svaki "oboreni" avion ili projektil, postali nenadano duhoviti?

Ne znate zašto je rat počeo, ali u topotu stada hitate prema skloništu, tamo sedite, sedite i sedite. i odjednom šalite, šalite, šalite, pa ste strašno, strašno tužni i žalite što je zemlja ranjena. Ne pitate se zašto je "zemlja ranjena" jer znate da je to bila volja "svetskih moćnika" i njihovog ultimativnog traženja da se potpiše ono što je neprihvatljivo.

Sasvim slučajno, iz čistog hira i obesti, svetski moćnici su baš na ovom mestu i u ovom trenutku, uz sasvim realnu pretnju odmazdom, tražili nešto što niko nikad ne bi prihvatio. Uverljivo?

Odsustvo jasnog autorovog stava prema tom odsečku istorije donosi konfuzan, nejasan i kalkulantski pogled na ove događaje. Zato se svet skloništa kao jedini arte factum filma Ranjena zemlja ruši u svakom sudaru sa zbiljskim dešavanjem koje u filmu nosi dokumentarni materijal. On se rasipa nakon svakog dodira sa nekim stvarnim prizorom koji bi preleteo platnom, otkrivajući nemoć reditelja da stvori nešto što bi se makar prividno održalo u blizini realnog.

Slike Ranjene zemlje putuju u savršenoj harmoniji sa zemljom Srbijom. Nema povrede, nema sukoba, nema prevrata. Nema laži. Ako neko misli da su stanje i manifestacija slučajni i da će sve brzo proći, grdno se vara, jer ništa neće proći i retko šta se baš dešava slučajno. Ranjena zemlja čvrsto počiva na onima koji ovde žive, on nije pao sa neba već je tu rođen, i zato sve ovo traje dugo, predugo za one koji ne pripadaju svemu tome. Onaj kome se sve to ne dopada može pokušati nešto da promeni ili da se jednostavno pokupi i ode, može da se skloni, da sedi i tuli gledajući zid svoje sobe. Može još i da se oseća loše što je u manjini, ali mu ništa drugo ne preostaje. Teško je prihvatiti, ali je i to, na neki čudan način, pravedno.

Slobodan Kostić

 

Odraz u ogledalu

Cinici i istoričari skloni su da tvrde kako je rat "normalno stanje" čovečanstva. Bar u isklizavajućem XX veku. Možda je utoliko i sadašnje stanje jugoslovenske (srpske, da budemo iskreni) kinematografije normalno. Normalno da egzistira, bez tehničke baze pa se manufakturni proizvodi finiširaju u sve daljem inostranstvu. I dok bratska Rusija prezentira svoj novi film Nikite Mihalkova "Sibirski berberin" težak pedeset miliona dolara, Srbija na kraju 1999, posle bombardovanja, zemljotresa i poplava, i to sve odjednom kako neko reče, daje "Ranjenu zemlju", niskobudžetnu dramu o užasnim danima rata koji se još uvek zvanično nazivaju agresijom. Tu će se ponovo naći materijala za cinike i istoričare filma, ali je zaista teško porediti ovaj film sa bilo čim sličnim uključujući i dolazeću "Nebesku udicu" Ljubiše Samardžića (rediteljski debi), koji ipak pripada onom normalnijem toku kinematografije. "Ranjena zemlja" je video zapis nastao u dahu, u vremenu sređivanja utisaka o ratu koji nam se desio, raspolućen na svet skloništa, izabrano kao mikrouzorak makrosredine, i dokumentarnih materijala onoga što se desilo iznad glava glavnih junaka.

Gordan Mihić je u svom scenariju pokušao dramaturški da pomiri dihotomiju materijala, opredeljujući se za model bez junaka (junak je porodica, odnosno ljudi u skloništu), što je jedan od poznatih stereotipa ratnog filma. Ostaje dilema koliko je Dragoslav Lazić bio pravi saradnik za uobličavanje teksta koji je nudio i mnogo više, odnosno koliko je manipulacija dokumentarnim materijalima (to je već tema za esej o ubacivanju specijalnih efekata u dokumentarni materijal, čime se poništava efekt dokumentarnosti) bila namera scenariste. Na "Ranjenoj zemlji" se lako čitaju tragovi niskog budžeta, koji nekada deluju deziluzionistički i ruše uverljivost dijaloga i scenarističkog tkanja, kao i uglavnom, korektnu igru glumaca.

Da je ostao u rezervatu malog ekrana, ovaj film je mogao da ima šansu, ali prebacivanjem na filmsku traku dobio je uvećanje filmskog ekrana koji nemilosrdno razotkriva njegova ograničenja, i stavlja ga u konkurenciju recentne produkcije, u kojoj izgleda kao Vilerov goblen u odnosu na ekran najsavremenijeg kompjutera. Potencijalno, "Ranjena zemlja" će biti interesantnija za antropologe negoli za filmologe.

Mnogi nisu izdržali pa su ovom filmu podarili dubinu svoje skepse, antistresno se zezajući sa isklizavanjima u zonu sumraka u kojoj se već nalaze "Flešbek" ili "Povratak lopova". Od "Rana" Srđana Dragojevića pa do "Ranjene zemlje" Dragoslava Lazića srpski film je prešao dug i neveseo put, a podsmevati se ovom poslednjem bilo bi kao cerekati se na sopstveni odraz u ogledalu. I kao što jedan grafit kaže "Svi smo mi pomalo Lazanski", svaki filmski radnik zemlje Srbije mogao bi da replicira - "Svi smo mi pomalo ranjena zemlja".

Uh, kako je daleko taj XXI vek.

Dinko Tucaković

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)