Politika

Vreme broj 465, 4. decembar 1999.

 

Grejanje u Nišu

Zapaljiva smeša mazuta i politike

Kao i daleke 1996, Niš i ovoga puta ima "istorijsku šansu" da inicira nešto što se već prečesto naziva - promenama

Čak i da tih famoznih 14 cisterni sa 330 tona mazuta iz programa "Energija za demokratiju" Evropske unije uopšte ne pređe granicu, zagrejaće uskoro svakog protivnika Miloševićevog režima u celoj zemlji, prognozirao je ovih dana jedan od nepopravljivih niških opozicionara, s viškom optimizma u krvi, koji već desetak godina odbija "lečenje".

Ipak, čak i ovakva prognoza, koja liči na buncanje u bunilu, mogla bi biti delimično ispunjena ukoliko bi se srbijanska opozicija konačno dozvala pameti, ma šta to značilo ili spadalo u domen naučne fantastike. Kao i daleke 1996, Niš i ovoga puta ima "istorijsku šansu" da inicira nešto što se već prečesto naziva -promenama.

Već u vreme izlaska ovog broja, na Trgu oslobođenja u Nišu trebalo bi zajednički, iz večeri u veče, da protestuju protiv režima i stranke iz Saveza za promene i Srpski pokret obnove.Oni sa pilećim pamćenjem ili velikom sklonošću da praštaju opozicione "izdaje", sve prisećajući se fakta da je građanski protest 1996. započeo upravo u ovom gradu, skloni su da izgovore tugaljivo: "Opet. Kao nekad...".

Povod za najavu zajedničkog protesta stranaka čiji su vrhovi toliko zavađeni da poštenim opozicionarima izazivaju stomačne probleme jeste dramatična situacija u Nišu, izazvana zapaljivom kombinacijom mazuta i politike.U trenutku nastanka ovog teksta cisterne sa mazutom Evropske unije stajale su već sedmi dan na graničnom prelazu Preševo na jugoslovensko-makedonskoj granici "zbog carinskih formalnosti", a Gradska toplana je već treći dan grejala "sve u šesnaest", koristeći 2100 tona mazuta iz Republičkih robnih rezervi, za šta nije dobila dozvolu nadležnih republičkih organa. Jedina vest koja zvuči delimično umirujuće bila je da je direktor Gradske toplane Radoslav Zlatanović upravo pušten iz trodnevnog pritvora, koji mu je odredila policija nakon što je "osnovano posumnjala" da je on prošlog petka, redukcijom grejanja na tehnološki minimum, navodno zloupotrebio službeni položaj. Ipak,ona je sasvim nedovoljna za optimistički zaključak da politička "eksplozija" mazuta u ovom gradu jenjava.

"Režim Slobodana Miloševića zamislio je da Niš bude mesto na kojem će započeti svoj poslednji građanski rat. Čitava situacija sa mazutom dovedena je do usijanja da bi se u našem gradu izazvali ozbiljni incidenti koji bi najverovatnije doveli do uvođenja prinudne uprave i mešanja vojske i policije... MUP Srbije preko načelnika niškog SUP-a Zdravka Skakavca već je pokušao da preuzme grad tako što hapšenjem, privođenjem i zastrašivanjem pojedinih rukovodilaca gradske uprave i direktora Javnih preduzeća pokušava da ih spreči da rade ono za šta su nadležni", kaže gradonačelnik Niša i potpredsednik Demokratske stranke Zoran Živković.

On dodaje da je vlast odabrala upravo Niš jer je to etablirani demokratski grad u kojem dobro funkcioniše lokalna vlast i koji je uz program "Energija za demokratiju" trebalo da dobije 20.000 tona humanitarnog goriva kako bi bezbolno prošao kroz ovu zimu. "Jasno je da režim nastoji da spreči ovu pomoć i bilo kakav povratak Srbije u Evropu i svet.Nadam se da Evropska unija zbog problema sa dostavom prvog kontingenta humanitarnog mazuta Nišu i Pirotu neće odustati od ovog projekta, jer bi to bio loš završetak svih naših napora i velika pobeda Slobodana Miloševića nad narodom, demokratskim snagama u Srbiji i Evropom", kaže Živković podsećajući da od uspeha pilot-projekta za Niš i Pirot zavisi da li će i svi ostali gradovi u Srbiji dobiti humanitarni mazut iz programa "Energija za demokratiju".

Predsednik gradske vlade i čelnik Okružnog odbora Srpskog pokreta obnove Branislav Jovanović dodaje da je grad prinuđen da protivzakonito koristi 2100 tona raspoloživog republičkog mazuta kako zbog carinskog opstruiranja ulaska mazuta EU tako i zbog državnog "Jugopetrola" koji već dvadeset dana ne isporučuje niškoj toplani "ni gram" od 400 tona unapred uplaćenog goriva, a republička Direkcija za robne rezerve ne odobrava korišćenje njenog mazuta, mada joj je zahtev upućen još pre dva meseca."Nasilno teranje Niša da krši zakon kako bi se njegovi građani ogrejali, kao i paraliza grada do koje bi nedostatak mazuta doveo, što bi uslovilo pucanje elektro-energetske mreže i nestašicu osnovnih životnih namirnica, trebalo je da isprovocira uvođenje prinudne uprave na mala vrata", ocenjuje on uz zaključak da se gradska vlast ne plaši vanrednih mera jer "radi pošteno i u interesu građana".

Gradski čelnici takođe tvrde da je privođenje direktora Toplane Zlatanovića najobičniji akt političkog nasilja koji sprovodi policija za račun Socijalističke partije Srbije.Oni podsećaju da je Zlatanović priveden "na informativni razgovor", posle kog je usledio trodnevni pritvor, samo par časova nakon što su lokalni socijalisti na konferenciji za novinare zahtevali od nadležnih organa da prekontrolišu stanje mazuta u Gradskoj toplani i tako utvrde da li je svođenje rada toplane na minimum bilo nužno. "Imamo pouzdane informacije da su prilikom kontrole radnici 'Jugoinspekta' i policije utvrdili da toplana raspolaže sa samo 89 tona mazuta, čime su potvrdili da je odluka njenog direktora da smanji grejanje na minimum, kako ne bi došlo do pucanja cevi, bila nužna i opravdana. Ali, onda se naprasno pojavilo saopštenje niškog MUP-a, koje je dostavljeno samo agenciji Tanjug, da je u rezervoarima, navodno, pronađeno 374 tone mazuta, koje su bile dovoljne za četiri dana grejanja. To je falsifikat, laž i manipulacija", kategorični su Živković i Jovanović.

Niški socijalisti su, pak, na sve optužbe upućene na njihovu adresu odgovorili uobičajenim formulacijama.Oni su naveli da humanitarni mazut Evropske unije, "kao i svaka druga roba", prolazi samo kroz uobičajenu carinsku proceduru, a da su nadležni organi utvrdili da je Zlatanović zloupotrebio službeni položaj, zbog čega su mu odredili pritvor. "Gradska vlast je ispolitizovala čitav slučaj ulaska mazuta EU-a, obustavljanja grejanja i policijskog privođenja direktora Gradske toplane. Reč je o najobičnijoj političkoj predstavi koja treba da gnev građana, zbog nedostatka grejanja, usmeri ka republičkoj vlasti", kaže predsednik Gradskog odbora SPS-a Goran Nikolić, i još dodaje da će takvu "nenarodnu vlast kazna stići već na sledećim izborima", na kojima će izgubiti.

"To nije tačno. U zemlju je ušlo nekoliko stotina hiljada tona goriva kome niti su rađene analize uzoraka, niti je merena težina kamiona kako bi se utvrdilo da li se oni mogu kretati našim putevima,kao što to carinski organi čine u slučaju mazuta EU. 'Neke' cisterne 'nekih' ljudi prolaze i bez kontrole, jer se 'carinjenje' završava tako što carinik zažmuri i nakloni se. Takođe se nije dogodilo da načelnik niškog MUP-a pohapsi ministre zdravlja ili trgovine i direktore EPS-a ili 'Jugopetrola' zato što Niš mesecima nema lekova, ulja, šećera, struje i benzina", odgovara Živković.

Tek oslobođeni direktor Gradske Toplane Radoslav Zlatanović, koga su ispred niškog KPD-a sačekali porodica, predstavnik grada, advokat i novinari, dodaje da i posle svega veruje da će režim shvatiti da na tržištu postoji realan problem sa mazutom i da redukcije grejanja nisu ničiji hir. "I sada bih isto uradio. To je bila ispravna i jedino moguća odluka", poručuje on pred nastavak istražnog postupka protiv njega.

Čini se da posle svega lideri niškog Saveza za promene i Srpskog pokreta obnove nisu imali drugačiju alternativu do da najave zajedničke proteste protiv režima koji više nego ozbiljno optužuju da vrši veliku presiju na ovaj grad i pokušava da bez izbora preuzme vlast u njemu. Uprkos najavama pojedinih lokalnih čelnika ove stranke da će na protestima od 1. decembra "SPO u Nišu preuzeti stvar u svoje ruke", izvesno je da se ova partija i njene pristalice samo pridružuju protestu Saveza za promene, na koji kasne sedamdesetak dana. Uprkos primetnoj ambiciji "najjače opozicione stranke" da opet suvereno vlada trgovima i izvesnoj uzdržanosti "pravednika" iz Saveza za promene prema onima koji su do skoro, sve hodajući kroz institucije sistema, zahtevali da on obustavi "uzaludne" proteste, pogubni rivalitet i sujete nisu prekomerno upadljive.

Namera da se opet bude "zajedno" i "ravnopravno" formalno je demonstrirana na 68. protestu SZP-a, na kojem je prvi put govorila grupa visokih funkcionera SPO-a i organizovano, sa stranačkim zastavama, došla sa svojim pristalicama. Lideri SZP-a iz Niša i funkcioneri SPO-a Vojislav Vukčević, Gvozden Rosić i Bogoljub Pejčić su istakli da su im i cilj i protivnik isti kao i pre tri godine, a okupljeni su skandirali prepoznatljivo "Svi, svi zajedno". Protest su čak vodila dva oficijelna spikera sa obe opozicione "strane".

Biće da ovakav početak nešto obećava svim neizlečenim opozicionarima sa viškom optimizma, ali je on ipak, samo jedan u dužem nizu onih koji su imali tužan kraj. A šta ako im eksplozivna smeša Evrope, režima i mazuta doista pomognu da se ovoga puta uspešno zagreju?

Zorica Miladinović

Zajedno?

"Srpski pokret obnove i Savez za promene organizovaće zajedničke proteste. Sve demokratske snage moraju da zbiju redove kako bi zaštitili grad, građane i ljudska prava i slobode koji su ugroženi od strane režima", kaže presednik gradske valde i Okružnog odbora SPO-a Branislav Jovanović. "Raduje nas što će se naši prijatelji iz SPO-a posle pauze u kojoj je izgubljeno mnogo vremena priključiti našem protestu. Mi smo potpuno otvoreni za zajedničke proteste sa svim demokratskim snagama kako bi principijelno branili grad od pritisaka režima i njegove namere da poništi izbornu volju građana iz 1996. godine", odgovorio je predsednik niških demokrata Goran Ćirić.

 

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)