Politika |
Vreme broj 469, 1. januar 2000. |
Vojvodina - probuđene nade Zahtev za zamodefinisanje Nenad Čanak, Jožef Kasa, Miodrag Isakov i Stanimir Lazić o vojvođanskom pitanju, saradnji opozicije i budućnosti pokrajine Još tokom ove poslednje jeseni XX veka vojvođanske opozicione političke snage stekle su daleko veće samopouzdanje nego što su ga ikad imale u poslednjoj deceniji, jer je otpor Miloševićevom režimu i ponižavanju nekada autonomne pokrajine - bio veoma živ i iznenađujuće bučan, čak masovniji od onog koji je organizovala opozicija u drugim srpskim krajevima. Nakon nedavnog Berlinskog sastanka i formiranja "trilaterale" za borbu za promene i demokratizaciju Srbije, autonomisti Vojvodine su posebno osokoljeni, pošto su, navodno, od velikih sila prvi put dobili signal da Zapad smatra da neka buduća vlast u Beogradu "mora srediti odnose sa Novim Sadom" (navodno se tako nekako izrazila Medlin Olbrajt, državni sekretar SAD). Naravno, u Novom Sadu je odmah pojačan pritisak da se oko revitalizovanja pokrajinske autonomije "Vojvodina pita", to jest istaknuto je da se za nju traži "pravo na samodefinisanje". Taj polet vojvođanskih autonomista u osvitu XXI veka, međutim, tek treba da izdrži probu i unutrašnje konkurencije, jer je svađa unutar vojvođanskih političkih stranaka i grupacija bilo i kada realno nije bilo ni u izgledu nečega oko čega bi se valjalo gložiti, pa je zbog toga zanimljivo da li će "bolest srpske opozicije" (da se bori oko tek moguće buduće vlasti) sada zahvatiti i Vojvodinu - kada se neki rasplet ipak očekuje. "Vreme" je otuda, u trenutku kada su vojvođanske nade veoma narasle, postavilo ista četiri pitanja četvorici funkcionera različitih autohtono vojvođanskih partija, da bi čitalac mogao da proceni kako ove stranke gledaju na ključna pitanja sadašnjosti i budućnosti Vojvodine. Pitali smo, dakle, Jožefa Kasu, predsednika Saveza vojvođanskih Mađara, Miodraga Isakova, predsednika Reformske demokratske stranke Vojvodine, Nenada Čanka, predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine, i Stanimira Lazića, predsednika Političkog veća Vojvođanskog pokreta:
Dimitrije Boarov |
Nenad Čanak, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Unutrašnja konsolidacija
Iduća godina, međutim, može politički biti vrlo značajna, pošto je potkraj ovoga veka Vojvodina počela da dolazi u žižu međunarodnog interesovanja, hvala bogu ne zbog pažnje i kamera CNN-a. Sve je jasnije da Vojvodina počinje iznutra da se politički konsoliduje. Ne mislim ovde na konsolidaciju političkih partija već na mnjenje ljudi. Mislim da ta konsolidacija vodi ka demokratskim i ozbiljnim rešenjima, pa će u 2000. godini sigurno početi da se razgovara o životnim stvarima: kako sprečiti dalju pljačku i unesrećenje ljudi i kako da svi oni koji žive u Vojvodini počnu da žive malo bolje. Srbija bi imala dvodomi parlament sa većem građana i većem federalnih jedinica (jer ne mislimo da bi sve federalne jedinice trebalo da imaju isti status). U takvoj Srbiji Vojvodina bi imala status republike sa takođe dvodomim parlamentom, sa većem građana i većem naroda. Ovakav koncept nekome može izgledati komplikovan, ali samo kvazigenerali misle da se komplikovani odnosi mogu jednostavno razrešavati. Decentralizacija i prenos na lokalni nivo svega onoga što se može lokalno rešavati, to ostaje konstanta našeg načelnog stava. |
Jožef Kasa, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Nije nam strana kantonizacija
|
Miodrag Isakov, predsednik Reformske demokratske stranke Vojvodine Sever kao novi region
Prvi uslov za proces demokratizacije Srbije je odlazak sa vlasti Slobodana Miloševića i njegove kamarile, ali ni neka buduća vlast sa demokratskim predznakom neće biti amnestirana od obaveze koje taj proces podrazumeva, uključujući i decentralizaciju, a to znači i optimalnu autonomiju Vojvodine. U protivnom neće biti prihvaćena kao ravnopravni partner međunarodne zajednice. Suočena sa takvim nedvosmislenim upozorenjima, postojeća demokratska opozicija se, mada većinom nevoljno, sa time pomirila i može se očekivati da će, ako ona dođe na vlast u Srbiji, pitanje Vojvodine biti povoljno rešeno, tako da će ona u novi vek i milenijum ući slobodna, a to znači kao pokrajina Srbije sa najvišim stepenom autonomije ili kao samostalan kanton odnosno republika u Srbiji ili Jugoslaviji. Demokratska Vojvodina posebnu brigu mora voditi o ljudskim pravima i pravima nacionalnih manjina. Njena skupština treba da bude dvodomna. Pored veća građana, treba da ima i veće regija, mada postoji i razmišljanje o veću nacionalnih manjina, što potpuno uvažavamo. Tako mislimo i na izbore, u Srbiji u okviru SDP-a, a u Vojvodini u koaliciji sa LSV-om i u tesnoj saradnji sa SVM-om. Učinićemo sve da i SDP i naša vojvođanska koalicija nastave saradnju sa drugim relevantnim političkim blokovima i da sa njima sinhronizujemo izborni nastup kako stvarna i relevantna demokratska opozicija ne bi na njih izašla sa više od dve do tri liste - a možda i sa jednom, u zavisnosti od izbornih uslova, izbornih jedinica i ponašanja režimskih partija. Sve preostale manje partije, koje još deluju kao slobodni strelci, po nama treba da se uklope u postojeće blokove ili da se udruže u neki novi blok, te tako doprinesu raščišćavanju političke scene u kojoj sada deluje preko 180 partija, što je apsurdno i višestruko štetno. Ako to ne učine, njihova misija će biti definitivno jasna, a time i završena.
|
Stanimir Lazić, predsednik Političkog veća Vojvođanskog pokreta Ravnica pripitomljava pridošlice
|
prethodni sadržaj naredni |