Scena

Vreme broj 469, 1. januar 2000.

 

Muzej moderne umetnosti

Posle višegodišnjih naučno-istraživačkih priprema, Muzej moderne umetnosti Zadužbina Ludwig Beč (Museum Moderner Kunst Stiftung Wien) otvorio je monumentalnu izložbu na kojoj su prikazani glavni pravci umetničkih kretanja u takozvanoj srednjoj Evropi u poslednjih 50 godina, kao i ključna dela onih umetnika koji su, svaki na svoj način, u određenom vremenu i na određenim prostorima bili graditelji moderne umetnosti druge polovine XX veka i izvorišta slobodoumnih kulturnih shvatanja.

Zemlje učesnice: Poljska, Češka, Slovačka, Mađarska, Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija, SR Jugoslavija, Austrija.

Učesnici iz Jugoslavije: Neša Paripović, Dragoljub Raša Todosijević, Marina Abramović, Radomir Damnjanović Damnjan, Milica Tomić, Filo Filipović, Goran Đorđević, Dado Đurić, Olga Jevrić, Grupa Apsolutno, Petar Lubarda, Mrđan Bajić, Vera Božičković-Popović, Stojan Čelić, Dušan Otašević.

Pozorište šešira

"Pozorište šešira" je nastalo pre dve godine kada je Ljudmila Stratimirović posle višegodišnjeg dizajniranja šešira i povezivanja svog rada sa drugim umetničkim formama odlučila da oformi pozorišnu trupu. "Pozorište šešira" je nedavno u Bitef teatru imalo svoju drugu premijeru pod naslovom "Proleće ili noćna mora u Srbiji", a istoimena izložba (koja predstavlja deo aktivnosti vezanih za premijeru) otvorena je prošle nedelje u Etnografskom muzeju. Fotografije šešira iz predstave uradio je Đorđe Tomić, a izloženi su i kostimi iz predstave koji su upoređeni sa onim iz Etnografskog muzeja. Govoreći o svom radu Ljudmila Stratimirović objašnjava:

"Ova predstava je inspirisana srpskom narodnom nošnjom, istorijom, muzikom i pokretom tako da smo dosta na tome radili. Ja sam prikupila muzički materijal u arhivu Radio Beograda (koji su muzičari kasnije obradili), dolazila sam ovde u Etnografski muzej i konsultovala se što se tiče kostima i onda smo uradili našu varijantu Srbije onako kako smo osećali u tom trenutku - prikazali smo Srbe i Srbiju onakve kakvi su i napravili neki spoj tradicije i urbane kulture. Mi uopšte nismo imali neku priču kako hoćemo da to ispadne, da se hvalimo kakvi smo ili da se podsmevamo, nego smo jednostavno to podelili u više grupa, u više delova Srbije pa sam prema tome ja uradila i kape.

Predstava se zove 'Proleće ili noćna mora u Srbiji' jer sam ja zamislila da uradim četiri priče: zima, proleće, leto i jesen, i da ih poredimo sa četiri faze u ljudskom životu. Prva predstava koju smo uradili predstavljala je zimu i imala naslov 'Zima ili snovi ili putovanje u svim pravcima'. To je bila SF priča - mi smo taj žanr nazvali muzička strip predstava. Proleće je trebalo da bude mladost, radost, međutim kad smo mi krenuli to da radimo bilo je bombardovanje, tako da je noćna mora bila adekvatan naziv - sve je izgledalo nekako psihodelično."

Ovom predstavom i izložbom (koja se do početka decembra može videti u Etnografskom muzeju) završen je jedan ciklus i bavljenje tradicijom, a Pozorište šešira planira krajem ovog meseca turneju po Sloveniji koja bi obuhvatila dvadesetak gradova i na kojoj bi se predstavili sa starom i novom predstavom kao i izložbom šešira i fotografija.

Jelena Jovanović

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)