Meridijani

Vreme broj 470, 8. januar 2000.

Kairo

Doček

Plato oko egipatskih piramida, poslednjeg čuda sveta drevnog doba, za doček nove 2000. pretvoren je u ogromni parking za preko četiri hiljade autobusa oko kojeg su postavljeni eksluzivni šatori sa specijalnim novogodišnjim programom gde je ulaznica dostizala cenu i preko 500 američkih dolara. Za samu proslavu oko piramida i S?nge korišćena je najsavremenija zvučna i svetlosna tehnlogija, a francuski autor Žan Mišel Žar izveo je svoju "Milenijumsku simfoniju", specijalno komponovanu za docek 2000. Egipat je jedina islamska zemlja koja je priredila ovako grandiozni doček Nove godine. Vlada je utrošila više od deset miliona dolara za spektakl, potaknuta željom da iskoristi piramide za promociju Egipta i turizma, jer su napadi islamskih ekstremista znatno uticali na drastičan pad prihoda od turizma. Da podsetimo, ispred svetilišta u Luksoru 1997. stradalo je skoro šezdeset turista u terorističkom napadu.

Ipak, ovakva ekstravagancija nije po volji arheologa. "Ovakva mesta treba da budu specijalno zaštićena, a ne da se pretvaraju u Diznilend", izjavio je jedan egiptolog. Vlada je preduzela izuzetne mere predostrožnosti da se nemili događaj iz Luksora ne ponovi i da se oko pedeset hiljada gostiju oseća sigurno. Svuda su postavjeni detektori za metal i danima uoči proslave vojska i policija pretraživale su mesto događaja u potrazi za postavljenim eksplozivnim napravama. Međutim, iako je gostima i turistima iz celog sveta priređen neponovljiv spektakl, glamurozni doček Nove godine izazvao je salve kritika, jer se proslava odigrala u vreme muslimanskog svetog meseca Ramadana. I sami Egipćani bili su ogorčeni zbog proslave, jer je među njima mali broj onih koji su mogli da priušte najjeftiniju ulaznicu po ceni od oko 30 nemačkih maraka. Do pre neki mesec stanovnici Egipta jedva da su i čuli za francuskog kompozitora Žana Mišela Žara. "Ovo liči na provokaciju i pokušaj da se islamski identitet egipatskog naroda vesternizuje ", izjavio je egipatski ekspert za islam Mamduh Ismail. Glavna zvezda dočeka Žan Mišel Žar nije se oglušio o ovakve primedbe i u svoju izvedbu pokušao je da uvede i elemente poziva muslimanima na molitvu. Vlada je zabranila i prodaju alkohola iako se tokom Ramadana obično služi turistima. Masovni protesti pred doček 2000. ipak su naterali egipatsku vladu da odustane od vrhunca spektakla koji je trebalo da se odigra tačno u ponoć - kada je bilo predviđeno da se na vrh jedne od piramida postavi zlatni pokrivač jer bi, po rečima stručnjaka ali i nekih poslanika, to moglo da ošteti vredni spomenik.

Berlin

Istraga

Nemačko tužilaštvo pokrenulo je istragu protiv bivšeg kancelara Helmuta Kola zbog sumnje da je zloupotrebio kancelarski položaj kako bi svojoj partiji Demohrišćanskoj uniji obezbedio dodatna novčana sredstva.

Kol je priznao da je od 1982. do 1998. od anonimnih donatora tajno primio oko milion dolara priloga za partiju, ali identitet donatora ne želi da otkrije jer, kako kaže, "dao je reč" da će donatori ostati anonimni. Samo je dodao da ni marke od prihoda nije prisvojio. Po nemačkom zakonu, partije su dužne da prijave svakog donatora koji prilaže više od pet hiljada maraka.

Istraga, koja je već narušila ugled jednog od vodećih evropskih političara i najveće opozicione partije u Nemačkoj, trebalo bi da pokaže da li je Kol učinio krivično delo zloupotrebe službenog položaja. Portparol javnog tužioca samo je objavio da je istraga počela, ali i naglasio da drugi detalji u veza sa istragom neće biti saopšteni. Skandal će se najverovatnije odraziti na politički uspeh Kolovog naslednika Volfganga Šajblea. Političari iz Šrederovog tabora tvrde da je Šajble znao za nezakonite donacije u iznosu od oko milion nemačkih maraka, koje su se slile na račun demohrišćana tokom 1997.

Oksford

Sezan

Policija traga za lopovima koji su tokom novogodišnje noći iz muzeja u Oksfordu ukrali sliku francuskog impresioniste Pola Sezana vrednu preko tri miliona funti. Lopovi su u muzej Ašmolin ušli preko krova i ukrali ulje na platnu "Over na Oazi", iz ranije Sezanove faze. Veruje se, takođe, da su lopovi ukrali sliku po narudžbi moćnog kolekcionara. Ovo ulje na platnu nastalo je između 1879. i 1882. Prikazuje pejzaž oko gradića gde je Sezan kratko živeo. Glavni inspektor oksfordske policije Džon Kar, koji vodi istragu, izjavio je na konferenciji za štampu: "Ko god da je ukrao sliku, brižljivo je razradio plan. Postoji sumnja da je slika ukradena po narudžbini." Kar je zamolio sve građane koji su 31. decembra bili u muzeju, ili su Novu godinu dočekali u blizini da se jave policiji radi istrage. Direktor muzeja dr Kristofer Braun tvrdi da su mere obezbeđenja bile uobičajene. Veruje se da su lopovi provalili kroz univerzitetsku biblioteku koja se renovira, a koja se nalazi tik uz muzej. Pretpostavlja se da su se lopovi zatim preko krova Odseka za istoriju umetnosti i arheologiju ušunjali u muzej, spustivši se visećim merdevinama i istim putem izneli vrednu sliku.

prethodni sadržaj naredni

Up_Arrow.gif (883 bytes)